Odsouzeni k boji

Štítky:

Battle for HadithaTip na opravdu kvalitní válečné drama natočené podle skutečných a navíc nedávných událostí ve válečném Iráku.

V roce 2007 natočil britský režisér Nick Broomfield snímek o událostech v iráckém městě Haditha v listopadu 2005, který se v kinech objevil v únoru 2008. Snímek dostal název *Battle for Haditha*, pro český trh jej distributor přeložil jako *Odsouzeni k boji*. Ve válečném filmu hrají mj. Elliot Ruiz, Yasmine Hanani, Andrew McLaren, Matthew Knoll, Thomas Hennessy a další.

Dokumentaristický film nás přivádí do nervózního, nebezpečného a válkou unaveného Iráku, kde se v neustálém koloběhu násilí střetávají američtí vojáci, příslušníci Al-Kájdy a iráčtí civilisté. Snímek má tři dějové linie. Sleduje oddíl amerických vojáků, „mazáků“, kteří zaučují nováčky. Dále dvojici Iráčanů chystající útok na kolonu amerických vojenských vozidel a také civilní rodinu žijící nedaleko místa vybraného k útoku. Když k útoku konečně dojde a je zabit jeden americký voják a další dva jsou raněni, všechny dějové linie se propojí. Nejen selhání lidského faktoru, ale i mentalita a výcvik mariňáků a další okolnosti poté zapříčiní, že v následné odvetné akci je zabito 24 mužů, žen a dětí.

Snímek se snaží pravdivě interpretovat události 19. listopadu 2005 ve městě Haditha v provincii Al Anbar v západním Iráku. Tato událost je někdy též nazývána „Hadithský incident“ nebo „Hadithský masakr“. Po incidentu bylo v oficiální zprávě americké armády uvedeno, že patnáct civilistů bylo zabito během výbuchu bomby a osm povstalců během odvetné palby mariňáků…

Režisér za snímek v září 2007 na filmovém festivalu v San Sebastianu dostal cenu *Silver Shell* za nejlepší režii. Film vzbuzuje silné reakce a má vysokou výpovědní hodnotu o situaci v Iráku. Rozhodně vás nenechá klidnými a rozhodně stojí za shlédnutí.

Odkaz na trailer na YouTube **zde**.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *