Východní přísliby (Eastern promises)

Štítky:

Vědeli jste, že správný vor má vytetované hvězdy na kolenou jako symbol, že nikdy nebude před nikým klečet?

Východní přísliby vřele doporučuji všem studentům, kteří si zapsali nebo uvažují o zapsání kurzu Organizovaný zločin. Evergreenem tohoto kurzu se totiž brzy stanou vory v zakone, kteří inspirovali i režiséra Davida Coneneberga k natočení kultovního filmu Východní přísliby.
Celý film odstartuje brutální vražda v holičství, oběti je proříznuto hrdlo a nutno dodat, že břitva působí trochu tupým dojmem, čímž je umocněn celý „zážitek“. Následně přichází velká chvíle Viggo Mortensena, který hraje jednu z hlavních rolí Rusa Nikolaje Lužina. Lužin plní funkci dvorního uklízeče ruské mafie a neštítí se ustřihávat prsty mrtvé oběti z holičství, aby ztížil její identifikaci.
Střih. V nemocnici umírá mladá prostitutka, která po sobě zanechává čerstvě narozené dítě. Zdravotní sestra, která byla přítomna porodu najde dívčin deník a snaží se najít příbuzné dítěte. Deník je však  napsán rusky a žena se dostává až ke skutečnému vorovi v zakone, k hlavě jedné z rodin ruské mafie v Londýně.
Střih. Film se dostává do konfrontační fáze. Naivní zdravotní sestřička si nechá přeložit dívčin deník a dozvídá se o zrůdnostech, které musela mladá žena prožít. Syn mafiánského bose se dostane do spletitého kolotoče krevní msty, jelikož muž, jehož nechal zavraždit v holičství, byl z významné ruské mafiánské rodiny. Starý vor v zakone se snaží umlčet zdravotní sestru a do toho všeho vzniká jakési pouto mezi zdravotní sestrou a Nikolajem (trochu po vzoru vztahu Starlingové s doktorem Lectrem).
Střih. Konec filmu si samozřejmě nechám pro sebe. I přes některé nedokonalosti filmu, například, že čečenští nájemní vrahouni vypadají jako spíše jako bulharští pasáci, je snímek zajímavým a doplňujícím zdrojem informací o ruské mafii. Například vědeli jste, že správný vor má vytetované hvězdy na kolenou jako symbol, že nikdy nebudou před nikým klečet?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *