Zjizvená tvář, Výměna, Milionář z chatrče

Štítky:

rekruti Tip na několik filmových trháků, které zaručeně zaženou jarní únavu…

Zjizvená tvář

(1983, režie: Brian De Palma)

Jde o poměrně starý snímek, který vznikl ještě dříve než se většina z nás (míněno studenti BSS) narodila. Hlavní roli zde hraje mladičký Al Pacino, ve vedlejších rolích se objeví i další velké hvězdy jako například Michelle Pfeiffer, Mary Elizabeth Mastrantonio či Robert Loggia. Hvězdně obsazený snímek se odehrává v osmdesátých letech, kdy Fidel Castro nechá odplout ze své země několik lodí s lidmi, kteří mají rodinu ve Spojených státech.Hvězdně obsazený snímek se odehrává v osmdesátých letech, kdy Fidel Castro nechá odplout ze své země několik lodí s lidmi, kteří mají rodinu ve Spojených státech. Spolu s těmito lidmi, ale zasílá Castro Američanům dáreček v podobě několika tisíc trestanců (nápadně vše připomíná Brežněvovu taktiku, kdy na Nixonův popud dal volnost sovětským Židům a nechal je vystěhovat se ze SSSR, ale zároveň s nimi vyslal do světa významné zástupce organizovaného zločinu). Tony Montata, kubánský politický vězeň, se díky tomuto Fidelovu počinu dostává do Spojených států, velmi rychle se zaplétá do obchodu s drogami a strmě stoupá nahoru po gangsterském žebříčku až k pomyslnému vrcholu, kdy začne dovážet drogy přímo z Kolumbie. Snímek na rozdíl od jiných filmů, které mohou, a také tak činí, vyvolávat sympatie s mafiánskými bossy, je mnohem realističtější. Odráží nejen podobu amerického podsvětí obchodu s drogami, ale vykresluje také postupný pád na dno samotného Tonyho Montany, z něhož se postupem času stává paranoidní feťák.

Výměna

(2008, režie: Clint Eastwood)

Téma sice úplně nesouvisí s bezpečnostní problematikou, ale film určitě stojí za zmínku, a pokud vezmeme v potaz, že se zde objevují zkorumpovaní a špatně pracující příslušníci policie, pak se ospravedlnění pro zařazení filmu do tématiky filmů s bezpečnostní tématikou určitě najde. Angelina Jolie v hlavní roli předvedla pozoruhodný výkon, musím se přiznat, že má skepse k jejím hereckým schopnostem byla poměrně velká, ale v okamžiku, kdy její nepokojná hříva byla schována pod lehce staropanenský čepec vdaných žen či matek a make up jí spíše přidával roky než by z ní činil perfektní cover girl na přebal nového čísla Cosmopolitanu, tak jsem začala měnit názor. Melodramatický příběh ztráty syna a jeho následná záměna za jiného chlapce odstartuje boj zoufalé ženy za pravdu a snahu přimět zkorumpovanou polici, aby přiznala chybu a dále hledala jejího ztraceného syna. Naštěstí se ve filmu neobjevuje vedlejší milostná zápletka a Angelina Jolie je opravdu od začátku do konce primárně zoufalou matkou. Poněkud přestřelený je její násilný pobyt v psychiatrické léčebně, kam je poslána kvůli své neochotě ustoupit policii, nicméně nic není dokonalé. Ve vedlejší roli se mimo jiné objeví John Malkovich či Colm Feore.

Milionář z chatrče

(2008, režie: Danny Boyle)

Chcete být milionářem? Svého času i u nás velmi populární televizní hra, která se stala inspirací pro režiséra Dannyho Boyle. Jamal Malik, chudý indický chlapec žijící ve slumu se dostává do horkého křesla v soutěži Chcete být milionářem. Každá otázka, která padne během hry, je nějakým způsobem provázána s jeho životem a během vzpomínání na útrapy svého dětství a dospívání Malik vždy přijde na správnou odpověď. Jamal je muslimský Ind, jehož matku zabijí hinduističtí radikálové. Dostane se do organizované skupiny dětských žebráků a potkává svou osudovou lásku. To je jen zlomek Malikova života. Film má naprosto hollywoodsky nehollywoodský konec a já ho vřele doporučuji všem shlédnout. Ještě na závěr, abych zůstala věrna stylu, že se uvádím vždy i jména hlavních postav: v hlavních rolích se objeví Dev Patel a Freida Pinto.

Autor: Barbora Winterová

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *