Interview s americkým profesorem, odborníkem v oblasti mezinárodních vztahů, Bradley A. Thayerem o postavení USA v globálním systému, evropských spojencích a budoucích východních hrozbách.

Bradley A. Thayer je v současné době v pozici profesora na Katedře politických věd Baylor University v Texasu. Předtím působil jako mimořádný profesor Státní univerzity v Missouri na Katedře Obraných a Bezpečnostních studií, která je trvale umístěna ve Washingtonu, D.C. Jeho profesní záběr je velmi široký a zahrnuje oblasti Mezinárodních vztahů, teorie Grand Strategy, Národní bezpečnostní politiky Spojených Států, jaderného odstrašování, proliferace ZHN, terorismu, ale i vzestupu Číny jako globálního hráče či postavení a funkce NATO a transatlantických spojenců.

V roce 2008 se na stránkách odborného magazínu „Obrana a strategie“ objevily dva příspěvky komentující touhu některých části bezpečnostné komunity konstituovat nový obor „sekuritologie“. Proti sobě se tak postavily dva tábory, z nichž jeden navazuje na vývoj bezpečnostních studií tak, jak je známé ze západního pojetí; druhý tábor se pak rozhodl jít napříč metavědeckou džnunglí interdiscpilinarity a metodologických zákoutí. Na tuto problematiku bychom mohli vztáhnout „upgradovanou“ verzi českého úsloví „když dva píší totéž, není to totéž“. V tomto prvním příspěvku se představí postoj autorského týmu Zdeněk Kříž, Miroslav Mareš, Petr Suchý.

Zdravím Vás v těchto téměř letních dnech. V posledních týdnech jsme svědky silného akcentu mediálních i akademikých analýz na problemtiku Íránu a jeho zahraniční politiky. Charakterizovat objektivně bezpečnostní politiku blízkovýchodního bezpečnostního komplexu je bezpochyby výzvou pro analytiky mezinárodních vztahů či bezpečnostních studií. Dnes vám nabízíme příspěvek Andreje Piška, slovenského absolventa práv a mezinárodních vztahů, t.č. pobývajícího ve Velké Británii. Ve svém obsáhlém textu, jež stojí na pomezí komentáře a analýzy, reflektuje poslední významné události, jež se v regionu Blízkého východu udály. Pod samotným koncem příspěvku nabízím pár zajímavých odkazů, které tematicky k textu rozhodně patří.