Přestože jsou ukrajinské ženy zobrazovány primárně jako oběti války na Ukrajině, deseti tisíce Ukrajinek ve skutečnosti slouží v ozbrojených silách a asi 5 tisíc z nich je v současnosti nasazeno přímo na frontové linii. Od začátku konfliktu v roce 2014 totiž došlo k výraznému zlepšení…

Slovenské húfnice sa javia ako ústredné body technologickej zdatnosti a strategického významu slovenského zbrojárskeho priemyslu. Zatiaľ čo známe Zuzany zohrávajú v súčasnosti dôležitú rolu vo vojne na Ukrajine, vysoké očakávania sa sústreďujú aj na novú húfnicu BIA. Predstavená na londýnskom zbrojnom veľtrhu…

Počas tridsiatich rokov svojej samostatnosti si Slovensko aj Česká republika vytýčili odlišné cesty na poli stíhacích lietadiel. Po rozpade Československa zdedili obe krajiny stíhačky MiG-21 a MiG-29 sovietskej výroby a ČR pridala do svojej flotily aj MiG-23. Zásadný zlom nastal,…

Více než tři tisíce delegátů, veletrh vojenské techniky a příslib ochrany před tlakem Západu. Toto a mnohé další přinesl první rusko-africký summit s podtitulem „Pro mír, bezpečnost a rozvoj“. Setkání se uskutečnilo 23. a 24. října v Soči. Kdo se…

Po delší době bude v následujícím díle věnována pozornost dalšímu z vytyčených hledisek, v rámci kterých tento seriál zkoumá využitelnost a celkové chápání nasazení speciálních sil v konfliktech v  informačním věku. Hlavním cílem bude identifikovat, jakým způsobem a do jaké míry předurčuje prostředí ozbrojeného…

V reakci na bruselské teroristické útoky vyhlásil ministr vnitra Milan Chovanec dne 22. března 2016 první stupeň ohrožení terorismem, což znamená potřebu zvýšené bdělosti. V důsledku toho bylo nasazeno 550 vojáků – celkem 350 v Praze, v Brně a v Ostravě po stovce. Pohybovat se…

V následujícím textu bude představeno a rozvedeno první ze 4 hledisek, na jejichž základě bude dále demonstrována teorie o „zlatém věku speciálních sil“, podpořena konkrétními případy propojenými kontextuálně i teoreticky. Každé z těchto hledisek představuje klíčovou část této práce, přičemž jsou brány v potaz soudobé…

Na následujících řádcích bude čtenáři představena teorie o postmoderním světě jakožto zlaté éře speciálních jednotek a operací.Celý text bude mít formu čtyřdílného seriálu, přičemž v tomto pilotním dílu bude čtenáři poskytnut úvodní obecnější náhled do světa speciálních operací, budou vymezeny základní…

V súvislosti s druhou svetovou vojnou sa frekventovane hovorí o totálnej vojne. Mnoho autorov pritom tento pojem definuje rozličným spôsobom, hoci v určitých aspektoch sa ich ponímanie totálnej vojny navzájom približuje. Nejasnosť presných hraníc klasifikačných kritérií nabáda k tomu, aby sme na
totálnu vojnu nazerali skôr ako na model či ideálny typ. V prípade pacifického bojiska niesli bremeno hlavných bojov Američania a Japonci. Ich stret sa z hľadiska mobilizácie a dopadu na domáce spoločnosti, nasadených zbraní a metód boja a tiež politických cieľov približoval totálnej vojne.

Armádní generál Jiří Šedivý patří díky své bohaté zkušenosti k největším expertům v otázkách vojenské bezpečnosti v ČR. Na konci jarního semestru 2009 byl hostem na FSS v cyklu pravidelných debat „Bezpečnostní středy“. Po skončení informacemi nabité besedsy o transformaci AČR jsme jej požádali o interview, ve kterém jsme se dotkli témat, ve kterých Jiří Šedivý vyjádřil svůj názor na privatizaci ozbrojených konfliktů, medializaci speciálních vojenských sil, ale i srovnání amerického a českého vojenského školství.

Následující text čtenáře zasvětí do problematiky neobrněné vojenské techniky, jež je klíčovou součástí vojenské techniky, neboť zajišťuje každodenní provoz armády stejně jako logistickou dimenzi konfliktů. V rámci textu bude popsán historický vývoj, účel, požadavky a soudobé trendy pěti hlavních kategorií neobrněné techniky, a to nákladních automobilů, lehkých a štábních vozidel, motocyklů, dělostřeleckých tahačů a speciálních typů vozidel.