Přestože jsou ukrajinské ženy zobrazovány primárně jako oběti války na Ukrajině, deseti tisíce Ukrajinek ve skutečnosti slouží v ozbrojených silách a asi 5 tisíc z nich je v současnosti nasazeno přímo na frontové linii. Od začátku konfliktu v roce 2014 totiž došlo k výraznému zlepšení…

Do obrany Ukrajiny před ruskou invazí zahájenou v únoru 2022 se zapojuje řada soukromých vesmírných společností, které poskytují ukrajinské armádě satelitní snímky bojiště či satelitní komunikaci. Jedním ze systémů, který Ukrajinci používají při obraně země, je služba satelitního internetu Starlink…

Bok po boku s tradičními vojenskými a civilními zpravodajskými službami se ke zpravodajské činnosti postupně začali přidávat i běžní ukrajinští občané, civilisté. Ti chtěli k obraně své domoviny přispět všemi dostupnými prostředky. Proaktivním Ukrajincům bylo umožněno oficiálně sdílet ruskou vojenskou…

Letošní summit Severoatlantické aliance ve španělském Madridu si vysloužil od mnohých komentátorů přízvisko „historický“. Bezprecedentní změna vnímání bezpečnostní situace v euroatlantickém prostoru se promítla i do samotného summitu. NATO potvrdilo politiku otevřených dveří a přijme mezi sebe nové spojence. Došlo také…

Ruská federácia čelí sankciám západných krajín vedených Európskou úniou a Spojenými štátmi americkými od anexie ukrajinského polostrova Krym. Kvôli pokračujúcej agresii voči Ukrajine a ďalšej politike Ruska sú sankcie posilňované aj v súčasnosti. S inváziou dňa 24. februára prišla ostrá…

V pořadí již 9. ročník bezpečnostní konference Naše bezpečnost není samozřejmost proběhla letos 10. března, a to stejně jako loni v prostorách Míčovny Pražského hradu. Nosným tématem konference byla pochopitelně ruská invaze na Ukrajinu a právě probíhající válka. Kromě úvodních…

Napadení Ukrajiny Ruskou federací ve čtvrtek 24. února 2022 je konfliktem, který v Evropě nemá obdoby od skončení druhé světové války. Mimo otázky aktuálního postupu ruských či ukrajinských ozbrojených sil vyvstávají také otázky postkonfliktního vypořádání. Následující komentář se tak zaměřuje na…

V předchozí části této práce jsme se zabývali spíše obecnou problematikou ransomwaru, jeho schopnostmi a způsobem fungování. Na základě těchto poznatků nyní můžeme podrobněji prozkoumat zatím jediný případ pravděpodobného nasazení tohoto druhu malwaru v ukrajinském kybernetickém konfliktu. Jak celá událost probíhala…

Úvodem Ransomware, v češtině též vyděračský software nebo vyděračský program, je specifický druh škodlivého kódu (malwaru), který v současnosti prodělává svou zlatou éru. V zásadě velmi jednoduchý koncept odepření uživatelova přístupu k souborům a složkám, zpravidla pomocí šifrování, a podmínění jejich opětovné dostupnosti po…

Úvod Druhý minský protokol (Minsk II) byl podepsán 13. 2. 2015 zástupci Ruské federace, Spolkové republiky Německo, Francouzské republiky, Ukrajiny, Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) spolu s tzv. Luhanskou lidovou republikou (LLR) a Doněckou lidovou republikou (DLR). Základním formátem…

Během roku je pouze pár výjimečných akcí, během nichž se mohou setkat čelní představitelé světových velmocí, a Mnichovská bezpečnostní konference patří mezi ně. V polovině února se na 600 státníků setkalo v německém Mnichově, kde během třídenní konference projednávali nejpalčivější témata současnosti….