Na bojiště 21. století mají značný vliv moderní technologie, které se markantním způsobem promítají do otázek obrany a obranného průmyslu. Poslední léta se nesou v duchu aplikování nových moderních technologií a hledání příležitostí pro jejich využití ve vojenském prostředí. V tomto kontextu…

Budování silných symbolů mobilizujících lidi se stejnými názory nepatří pouze mezi cíle tradičních politických stran. Pravicoví extremisté propagují svoji ideologii v podobném duchu. Problémem je, že dvacáté první století není spojeno pouze s hákovým křížem či dvěma blesky Schutzstaffel. Tyto…

V pořadí již 6. konference Prague Security Studies Institute o vesmírné bezpečnosti s názvem Globální vesmírná soutěž: bezpečnost, trhy a sankce se letos uskutečnila od 19. do 21. června ve Velkém sále Černínského paláce. Hlavním cílem konference bylo objasnit propojení mezi…

Konspirační teorie jsou neodmyslitelnou součástí lidské interakce. Všeobecně akceptovaná vysvětlení nikdy nejsou přijímána všemi členy společnosti. Alternativní objasnění, vysvětlující často velmi složité problémy jednoduchou formou, představují vítaný protiklad. Ačkoliv Evropané pohlíží na americké trendy s určitou mírou rezervy, současná globální pandemie…

Dynamický rozvoj moderních technologií ve vojenství výrazně ovlivňuje podobu soudobých konfliktů. Autonomní zbraňové systémy jsou již nedílnou součástí vyspělých světových armád, na významu nabývají v posledních několika letech i u nestátních ozbrojených uskupení. Důkazem jsou blízkovýchodní bojiště, kde se díky…

,,War is not a rationale foreign policy option for anyone in this world, but an ignored risk will be very expensive and dangerous.” (Chen 2019) ,,We can´t predict the best decision but we can prevent the worst scenario within complicated…

Více než tři tisíce delegátů, veletrh vojenské techniky a příslib ochrany před tlakem Západu. Toto a mnohé další přinesl první rusko-africký summit s podtitulem „Pro mír, bezpečnost a rozvoj“. Setkání se uskutečnilo 23. a 24. října v Soči. Kdo se…

Než přejdeme k samotnému článku, je důležité zmínit, že tato analýza byla psaná před invazí Turecka na sever Sýrie. Proto tato problematika není v textu zahrnuta. I přesto věřím, že článek se zabývá souvislostmi, které jsou stále aktuální a přinesou zajímavé informace…

Brutalita a agresivní chování patří k charakteristickým znakům Národní osvobozenecké armády (ELN), která je od odzbrojení FARC největší guerillovou skupinou Kolumbie. Působí od roku 1964 a vyznačuje se marxisticko-leninistickým nacionalismem a vyznáváním teologie osvobození. ELN je specifická tím, že jako…

V roce 2016 uzavřela kolumbijská vláda v čele s prezidentem Juanem Manuelem Santosem mírovou dohodu s guerillou Revoluční ozbrojené síly Kolumbie známější pod zkratkou FARC (ze španělského Fuerzas Armadas Revolucionarias de Colombia). Tato dohoda vzbuzovala naděje Kolumbijců na klid, mír a ukončení nejdelší občanské války…

Oblast severního Kavkazu dlouhodobě patří k nejnebezpečnějším teritoriím Ruské federace. Vývoj jednotlivých republik komplikuje etnická různorodost, střetávání radikálního a umírněného islámu, hospodářská zaostalost a v neposlední řadě také necitlivé zasahování moskevské vlády do místních záležitostí. Cílem tohoto textu bude analýza…

Autorem slibovaného druhého příspěvku k tématu sekuritologie je Leszek Fryderyk Korzeniowski. Na tomto příkladu se dostáváme dokonce na velice tenkou „metavědeckou“ hranu, u níž si řada z nás kladla otázka, zda-li je tento přístup opravdu pro „nové pojetí bezpečnosti“ to pravé. Hodnocení, výklad a komentáře opět ponecháváme na vás.

V roce 2008 se na stránkách odborného magazínu „Obrana a strategie“ objevily dva příspěvky komentující touhu některých části bezpečnostné komunity konstituovat nový obor „sekuritologie“. Proti sobě se tak postavily dva tábory, z nichž jeden navazuje na vývoj bezpečnostních studií tak, jak je známé ze západního pojetí; druhý tábor se pak rozhodl jít napříč metavědeckou džnunglí interdiscpilinarity a metodologických zákoutí. Na tuto problematiku bychom mohli vztáhnout „upgradovanou“ verzi českého úsloví „když dva píší totéž, není to totéž“. V tomto prvním příspěvku se představí postoj autorského týmu Zdeněk Kříž, Miroslav Mareš, Petr Suchý.

Cieľom tejto práce má byť relevantný komentár vzťahov medzi fenoménom čečenského terorizmu a podobou či orientáciou protiteroristickej politiky Ruskej federácie. Keďže je pomerne jednoduché kauzálne aspekty týchto vzťahov rozoznať už na obecnej úrovni znalosti preberaného areálu, autori sa nesnažili testovať hypotézy založené na spomínanej kauzalite, ale skôr precizovali interpretáciu ich štrukturálnych a bezprostredných príčin.