Pakliže jste nečetli první část tohoto článku, rozhodně tak učiňte, jsou v něm mimo jiné vysvětleny jednotlivé koncepty, na něž v textu narazíte. Boření kulturních památek z pragmatických důvodů – propaganda a zastrašení Ničení staveb symbolizujících poražený režim sahá stejně hluboko…

Článek se věnuje pragmatickým a ideologickým důvodům ničení kulturních památek členy ISIS v oblasti Iráku. Speciální pozornost je věnována ideologii „srovnání hrobů se zemí“ – Taswiyat al-Qubur. Cílené ničení budov, jež můžeme interpretovat touto teorií saláfistického výkladu islámu, tvořilo významnou část…

Dynamický rozvoj moderních technologií ve vojenství výrazně ovlivňuje podobu soudobých konfliktů. Autonomní zbraňové systémy jsou již nedílnou součástí vyspělých světových armád, na významu nabývají v posledních několika letech i u nestátních ozbrojených uskupení. Důkazem jsou blízkovýchodní bojiště, kde se díky…

V pondělí 25. září se v severovýchodním Iráku, respektive iráckém Kurdistánu, konalo referendum o nezávislosti této oblasti pořádané tamní Kurdskou regionální vládou (KRG). Dle údajů volební komise se pro autonomii vyslovilo 92,73 % z 3 305 925 hlasujících při volební účasti 72,62 %. Jednalo se…

Vnitřně vysídlené osoby (v této studii používaná anglická zkratka IDPs pro Internally Displaced Persons/People) jsou významným, nicméně upozaděným fenoménem moderního světa a každodenní realitou několika desítek států. Dovolím si začít pár statistikami. Na konci roku 2014 byl počet uprchlíků převýšen…

Během roku je pouze pár výjimečných akcí, během nichž se mohou setkat čelní představitelé světových velmocí, a Mnichovská bezpečnostní konference patří mezi ně. V polovině února se na 600 státníků setkalo v německém Mnichově, kde během třídenní konference projednávali nejpalčivější témata současnosti….

Ozbrojené konflikty nového tisíciletí jsou pozoruhodným předmětem výzkumu. Rostoucí role nestátních aktérů na úkor národních států, mimořádná propojenost světa, jejíž podoba nemá dosud v lidské historii obdoby, rapidní rozvoj informačních a komunikačních technologií, umožňující vést sofistikovanější boj a volit nové formy…

Politický vývoj v iráckém Kurdistánu sice stojí mimo pozornost většiny mainstreamových médií, ale přesto se nepochybně jedná o významný faktor v otázce budoucího vývoje a stability celého regionu Blízkého východu. Mnozí analytici jsou přesvědčeni o tom, že narůstající konflikt mezi…

Turecký ministerský předseda Erdogan navštívil Írán Turecký ministerský předseda Edogan , který nedávno hostil Baracka Obamu, se 29. března účastnil rozhovorů v Íránu týkající se nových kol vyjednávání o íránském jaderném programu. Setkání se konalo za zavřenými dveřmi, předpokládalo se však,…

Islámská republika Írán je v centru pozornosti světových médií téměř denně. Kromě jejího kontroverzního jaderného programu a celkovému napětí panujícímu na Středním východě se často diskutují možnosti íránských ozbrojených sil. A to zejména ve vztahu k případnému konfliktu s Izraelem či USA. V poslední době se též hovoří o vnitřním napětí a masivních demonstracích namířených proti vládnoucímu klerikálnímu režimu. To vše vzbuzuje oprávněné obavy o budoucí stabilitu v oblasti Perského zálivu. Kvůli íránské strategické poloze, by v případném konfliktu sehrály velkou důležitost íránské námořní síly. Následující text si tedy klade za cíl popsat oblast Perského zálivu z hlediska námořního boje a možnosti v případě konfliktu s USA nebo Izraelem.

Po čase se vracíme k rekapitulativnímu „odkazovému“ zpravodajství ze světa, které se na těchto stránkách objevovalo v průběhu let 2006 a 2007. V současné době se snažíme teritoriálně pokrýt co největší prostor a jako předkrm nabízíme novinky ze regionu Davidovy hvězdy, půlměsíců, molotovových koktejlů a odporu k vepřovému masu. Od ledna čekejte příval informací!:)