Soudobý krajně pravicový terorismus je globálním jevem, který si vyžádal své oběti i v Bratislavě v říjnu 2022. Na konci srpna 2023 se ve floridském Jacksonville stali oběťmi tohoto typu terorismu tři lidé. Ačkoli se jedná o geograficky vzdálené události, sdílí…

V minulém díle jsme se podívali na expanzi džihádistických skupin a vývoj jejich modu operandi, pakliže jste jej ještě nečetli, raději tak před čtením tohoto textu učiňte. Od roku 2015 džihádistické skupiny expandovaly ze severního Mali do centrálních a jižních oblastí…

Od roku 2015 džihádistické skupiny expandovaly ze severního Mali do centrálních a jižních oblastí země, západního Nigeru a do Burkiny Faso. Letos džihádisté upevňují pozice a rozšiřují své operační působení. Jakým způsobem tamní džihádistické skupiny budují chalífát, jaké zbraně používají…

Dynamický rozvoj moderních technologií ve vojenství výrazně ovlivňuje podobu soudobých konfliktů. Autonomní zbraňové systémy jsou již nedílnou součástí vyspělých světových armád, na významu nabývají v posledních několika letech i u nestátních ozbrojených uskupení. Důkazem jsou blízkovýchodní bojiště, kde se díky…

V roce 2016 uzavřela kolumbijská vláda v čele s prezidentem Juanem Manuelem Santosem mírovou dohodu s guerillou Revoluční ozbrojené síly Kolumbie známější pod zkratkou FARC (ze španělského Fuerzas Armadas Revolucionarias de Colombia). Tato dohoda vzbuzovala naděje Kolumbijců na klid, mír a ukončení nejdelší občanské války…

Se vstupem do takzvaného druhého jaderného věku, který se pojí s koncem studené války a narušením bezpečnostní rovnováhy bipolárního mezinárodního uspořádání, se na světlo dostaly nové hrozby stále více spojené s netradičními aktéry vyzývající doposud užívané strategie, včetně strategie odstrašování, a to…

Zájem kriminologů o fenomén terorismu vzrostl zejména po teroristických útocích 11. září 2001.  Už dříve zde byl potencionál využít poznatků kriminologie pro výzkum terorismu, ale až v nedávné době vznikají první studie, založené na empirických datech. Kriminologové se pomocí vytvořených teorií stále…

Vnitřně vysídlené osoby (v této studii používaná anglická zkratka IDPs pro Internally Displaced Persons/People) jsou významným, nicméně upozaděným fenoménem moderního světa a každodenní realitou několika desítek států. Dovolím si začít pár statistikami. Na konci roku 2014 byl počet uprchlíků převýšen…

Měkké cíle. Toto sousloví slýcháme v posledních letech velmi často. Mnohdy se jeví jako magické zaklínadlo popisující prakticky kterékoliv místo kolem nás, které je ohroženo, byť minimálně, možným fyzickým útokem. Alespoň tak se to může jevit občanům, kteří nejsou s touto problematikou…

Napětí mezi Indií a Pákistánem eskalovalo do podoby indického útoku na ozbrojence na pákistánské straně hranice v Kašmíru. Pákistán však tvrdí, že k žádné operaci na jeho území nedošlo a odehrála se jen „běžná“ přeshraniční přestřelka. Jaké je pozadí nebývale medializované operace…

Izraelská politika byla v posledních několika týdnech jako na horské dráze. Nejprve došlo ve vládním kabinetu ke změně na postu ministra obrana, který nyní zastává Avigdor Liberman. Ten je některými kruhy kritizován za svoje názory, dle nichž by se proti Palestincům…

V úterý 28. června otřásly největším tureckým letištěm tři výbuchy, které za sebou nechaly 41 mrtvých (další tři podlehli zraněním) a 239 zraněných osob. Istanbulské Atatürkovo letiště bylo cílem tří sebevražedných atentátníků, kteří spustili palbu a následně detonovali výbušné vesty na…

Přestože momentálně se zraky drtivé většiny evropského obyvatelstva v oblasti bezpečnosti upínají směrem k válce v Sýrii či situaci na Ukrajině, africký kontinent se dennodenně potýká s násilím v podobném, ba snad i větším měřítku, o kterém se informuje minimálně, ne-li vůbec. Ať již jde…

V reakci na bruselské teroristické útoky vyhlásil ministr vnitra Milan Chovanec dne 22. března 2016 první stupeň ohrožení terorismem, což znamená potřebu zvýšené bdělosti. V důsledku toho bylo nasazeno 550 vojáků – celkem 350 v Praze, v Brně a v Ostravě po stovce. Pohybovat se…

Text mapuje život afghánského mudžáhida Gulbuddína Hekmatjára od dob jeho studií po bitvu o Kábul v polovině roku 1992. Věnuje problematice jeho ideové změny z komunisty na islamistu, což jej v afghánské porevoluční realitě vyhnalo do exilu v Pákistánu, kde navázal spolupráci s tamní…