wikimedia

Etiopsko-jihosúdánský divoký západ: 208 mrtvých a ukradený dobytek

Přestože momentálně se zraky drtivé většiny evropského obyvatelstva v oblasti bezpečnosti upínají směrem k válce v Sýrii či situaci na Ukrajině, africký kontinent se dennodenně potýká s násilím v podobném, ba snad i větším měřítku, o kterém se informuje minimálně, ne-li vůbec. Ať již jde o teroristické organizace jako Boko Haram či Aš-Šabáb, nepokoje v Burundi či ozbrojené střety na mnoha jiných místech, převážně však ve střední či východní Africe. Dne 16. dubna letošního roku se však v západní Etiopii, v těsné blízkosti hranice s Jižním Súdánem odehrálo něco, co nikdo nečekal, a co tvrdě postihlo nejen místní, ale celou Etiopii.

Region Gambela, který se nachází právě na hranici Etiopie a Jižního Súdánu je etnicky velmi různorodý, nicméně zhruba 45% většinu zde tvoří příslušníci etnika Nuerů, kteří jsou také druhým nejpočetnějším etnikem v Jižním Súdánu. Nuerové mají vleklé spory s jiným, méně početným etnikem Murle, který také obývá tuto oblast. Tyto spory se zakládají především na tom, že lidé národa Murle příležitostně kradou dobytek Nuerům. Hlášeny jsou také únosy dětí, které jsou však velmi výjimečné. Prakticky to samé se odehrálo i v onen tragický den, avšak v rozsahu, který nemá obdoby.

Umístění regionu Gambela na mapě Etiopie (zdroj: wikipedia).

Na nuerské vesnice v regionu Gambela zaútočil neupřesněný počet bojovníků, kteří byli identifikováni jako příslušníci etnika Murle. Tito muži byli vybaveni automatickým puškami včetně lehkých kulometů a rozpoutali krvavou řež, na kterou nikdo nebyl připraven. Po jejich řádění zemřelo, dle slov mluvčího etiopské vlády, 208 lidí a 75 jich bylo zraněno. Útočníci si také přivlastnili kolem 2 000 kusů hospodářských zvířat. Avšak co zřejmě na tento útok vrhá nejčernější stín je fakt, že během tohoto masakru bylo uneseno více než sto místních dětí. Útočníci poté zmizeli zpět do Jižního Súdánu. Tato událost otřásla celou Etiopií a v reakci na ni byl vyhlášen dvoudenní státní smutek.

Reakce etiopské vlády na sebe nenechala dlouho čekat. Ještě v den útoku etiopští představitelé oznámili, že bylo zabito 60 útočníků a armáda je připravena překročit hranice, bude-li to třeba. Po koordinaci s představiteli Jižního Súdánu (situace v Jižním Súdánu je stále napjatá kvůli vztahům mezi vládou a rebely, nicméně tento útok s touto situací nemá spojitost), armáda posléze překročila hranici a vstoupila na území Jižního Súdánu. Do konce dubna však nebyly zveřejněny jakékoliv další informace včetně čehokoliv ohledně unesených dětí. Jejich osud je tedy zatím stále neznámý.

Tento incident vyvolal veliký ohlas v celé Etiopii především z důvodu zmiňovaných nepokojů v Jižním Súdánu. Tamní občanská válka, která probíhala v předchozích letech, vyhnala z domovů několik set tisíc obyvatel, z nichž více než 200 000 jich momentálně žije právě v Etiopii. Etiopané se tedy obávají především rozšíření konfliktu i na Etiopské území, ačkoliv rebelové s vládními představiteli uzavřeli v srpnu 2015 příměří. Momentálně se však stále svádí politický boj mezi vládou a vůdci rebelů a situace rozhodně není nikterak stabilní. Nyní nezbývá než doufat, že tento incident byl pouze velmi ojedinělým případem, a že unesené děti budou všechny do jednoho osvobozeny.

Štítky:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *