Znovuzvolení čadského prezidenta Idrisse Débyho

Štítky:

22. dubna 2016 byl Idriss Déby znovu zvolen do funkce prezidenta Čadu. Déby tak bude vykonávat svůj mandát už po páté, přičemž ve druhém kole získal 62 procent hlasů a jeho protikandidát Saleh Kebzabo jen 13 procent. Opoziční strany následně prohlásily, že průběh voleb nebyl regulérní. Sám Idriss Déby se ujal moci pomocí převratu v zemi před 26 lety a jeho současný režim je vnímán jako důležitá opora v boji proti islamistickým militantům ve střední Africe. Rovněž velitelství multinárodních vojenských jednotek bojujících proti islamistické skupině Boko Haram je umístěno právě v Čadu. Čad je taktéž základnou pro francouzské vojenské operace v Africe. Jedná se koneckonců o bývalou francouzskou kolonii a obě země udržují v současnosti blízké vztahy.

Příznivci znovuzvoleného prezidenta oslavovali jeho vítězství střelbou do vzduchu na centrálním náměstí hlavního města země N’Djamena, kde byla ve velkém počtu přítomna i armáda. Během konání samotných voleb, které se konaly 10. dubna, byl zablokován přístup k internetu a z mobilních telefonů nebylo možné odesílat textové zprávy. Proti Débymu se postavilo dvanáct kandidátů, kteří si rozdělili hlasy šesti milionů voličů, což představuje 71 procent elektorátu.

Idriss Déby (zdroj: flickr).

Opoziční politici po volbách prohlásili, že průběh voleb byl nestandardní, kdy podle nich během počítání hlasů zmizely stovky hlasovacích uren s vhozenými hlasy.  Dále se objevila informace, že 60 vojáků, kteří hlasovali proti Débymu, mělo zmizet. Déby tuto informaci popřel. Čtyři aktivisté, kteří protestovali proti Débymu, byli následně odsouzeni k podmíněným trestům.

Idriss Déby patří k nejdéle vládnoucím politikům na africkém kontinentu. K moci se dostal v roce 1990, kdy provedl vojenský puč a od té doby drží pod kontrolou klíčové státní instituce. Poslední prezidentské volby se konaly v roce 2011 a byly opozicí bojkotovány, což usnadnilo Débyho vítězství. Problémem současné opozice je i fakt, že je rozdrobená a neshodla se na jediném kandidátovi. Navíc soud některé zájemce o nejvyšší úřad v zemi odmítl připustit ke kandidatuře, kdy se jednalo například o největšího Débyho kritika Ngarlejyho Yorongara. Samotné období před prezidentskými volbami bylo poznamenáno protesty proti současné hlavě státu, a to především v únoru 2016, kdy byla znásilněna nezletilá dcera opozičního kandidáta Mahamata Brahima Aliho. To vedlo k protestům v ulicích a donutilo Débyho propustit některé své ministry z vlády. V březnu pak bylo vyhlášeno rozšíření zákazu pochodů a shromáždění, což vedlo k dalším protestům, které vyvrcholily nedefinovanou generální stávkou, jež paralyzovala chod státu. Bezpečnostní složky zatkly opoziční aktivisty, kteří organizovali protest a vyzývali zúčastněné ke skandování hesel podporujících rezignaci Débyho.

Déby vyhrál v prvním kole všechny konané volby, kromě jediných z roku 1996. Ty byly specifické tím, že se jednalo o první volby, kterých se mohly zúčastnit všechny politické strany. Jeho nejvýraznějšími protikandidáty v současných prezidentských volbách byli jeho bývalí ministři. Saleh Kebzabo je vystudovaným novinářem a v ministerských funkcích působil od roku 1993 až do roku 2001, nyní kandidoval proti Débymu již potřetí (předešlé dva pokusy se odehrály v letech 1996 a 2001). Druhým výrazným protikandidátem byl Joseph Djimrangar Dadnadji. Ten byl premiérem země mezi lety 2013 až 2015. Tehdy rezignoval a zformoval svou politickou stranu. Aby se kandidát stal vítězem, musí v prvním kole dosáhnout více jak 50 procent hlasů, jinak postupují dva kandidáti s nejvyššími výsledky do druhého kola.  Čad lze v současnosti považovat za vcelku stabilní zemi, ale v minulosti si země prošla obdobími nestability a krvavých konfliktů. Nyní je země ohrožena především krizemi v sousedních zemích, jako je působení islamistu z Boko Haram nebo Al-kájdy Islámského Maghrebu, proti kterým Čad bojuje. I přes nerostné bohatství v podobě ropných zásob žije většina obyvatel v chudobě. Kvůli světově nízkým cenám ropy a rostoucím nákladům na protiteroristické operace se zhoršuje životní úroveň obyvatel, což vyvolalo i několik protestů proti Débymu v posledních třech měsících.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *