K dlouhodobě sledované válce na Ukrajině, probíhající od února roku 2022, se pomalu přidávají další ohniska konfliktů, kterým je věnována pozornost světových i regionálních hráčů. Druhá polovina roku 2023 přinesla hned několik takových zvratů – od Nigeru přes Súdán až…

The Israeli-Palestinian conflict is one of modern history’s most protracted and contentious disputes. Over the years, various proposals and peace initiatives have been put forth to settle the conflict, with the two-state solution being the most widely recognized framework. Complicated…

V šestnácté epizodě podcastu Debrief je naším hostem politolog Mgr. Hynek Melichar, Ph.D. Pan doktor působí jako odborný asistent na Katedře politologie a evropských studií Filozofické fakulty UPOL. Epizodou vás budou provázet nové hlasy moderátorské dvojice Toma a Míši. My…

Stát Izrael již od svého vzniku v roce 1948 čelí konstantním hrozbám ve svém bezpečnostním prostředí. Jenom v letech 1948–1985 bojoval tento židovský stát v pěti válkách se svými arabskými sousedy, a nejen s nimi (Britannica, 2016a). Do těchto konfliktů se částečně promítl…

Izraelská politika byla v posledních několika týdnech jako na horské dráze. Nejprve došlo ve vládním kabinetu ke změně na postu ministra obrana, který nyní zastává Avigdor Liberman. Ten je některými kruhy kritizován za svoje názory, dle nichž by se proti Palestincům…

Izraelsko-arabský konflikt je často prezentován především jako konflikt náboženský, což může vést k značné generalizaci a chybné simplifikaci. Primárně se totiž jedná především o konflikt teritoriální a etnický, v jehož rámci je vzhledem k přírodním podmínkám jednou z klíčových proměnných…

Konflikt mezi libanonským hnutím Hizballáh a státem Izrael v roce 2006 svou náhlostí a prudkostí zaskočil celý svět. Nicméně ani intenzivní vojenské střetnutí z dlouhodobého hlediska problém nevyřešilo. Předložená studie se zabývá problematikou tzv. „předčasného peacekeepingu,“ který se na nerozhodném…

Turecký ministerský předseda Erdogan navštívil Írán Turecký ministerský předseda Edogan , který nedávno hostil Baracka Obamu, se 29. března účastnil rozhovorů v Íránu týkající se nových kol vyjednávání o íránském jaderném programu. Setkání se konalo za zavřenými dveřmi, předpokládalo se však,…

Jemenský prezident Sálih (P) předává moc svému nástupci Hadímu (L)

Rezignace jemenského prezidenta Alí Abdalláha Sáliha Jemenský prezident 27. února oficiálně předal moc po 33 letech vlády a několika měsíců trvajících protestech, které zemi uvrhly do občanské války.  Jeho odstoupení však bylo součástí smlouvy, kterou iniciovaly státy Perského zálivu. Novým…

Islámská republika Írán je v centru pozornosti světových médií téměř denně. Kromě jejího kontroverzního jaderného programu a celkovému napětí panujícímu na Středním východě se často diskutují možnosti íránských ozbrojených sil. A to zejména ve vztahu k případnému konfliktu s Izraelem či USA. V poslední době se též hovoří o vnitřním napětí a masivních demonstracích namířených proti vládnoucímu klerikálnímu režimu. To vše vzbuzuje oprávněné obavy o budoucí stabilitu v oblasti Perského zálivu. Kvůli íránské strategické poloze, by v případném konfliktu sehrály velkou důležitost íránské námořní síly. Následující text si tedy klade za cíl popsat oblast Perského zálivu z hlediska námořního boje a možnosti v případě konfliktu s USA nebo Izraelem.