Jemenský prezident Sálih (P) předává moc svému nástupci Hadímu (L)

Novinky Blízký východ – únor 2012: 27. únor – Rezignace jemenského prezidenta Alí Abdalláha Sáliha

Rezignace jemenského prezidenta Alí Abdalláha Sáliha

Jemenský prezident 27. února oficiálně předal moc po 33 letech vlády a několika měsíců trvajících protestech, které zemi uvrhly do občanské války.  Jeho odstoupení však bylo součástí smlouvy, kterou iniciovaly státy Perského zálivu.

Novým prezidentem se po nedělních volbách stal Abdarabuh Mansúr Hadí, který byl jediným kandidátem. Jako hlavní programové body si nový prezident stanovil sjednocení země, ukončení celostátních rebelií a separatismu a boj proti vojákům Al Kaidy.

http://www.bbc.co.uk/news/world-middle-east-17177720

 

V Sýrii proběhlo veřejné referendum o nové ústavě

I přes stále probíhající násilí mezi vládními složkami a opozičními skupinami se uskutečnilo v neděli 26. února referendum o nové syrské ústavě. Nová ústava volá po multistranických parlamentních volbách, které by se měly uskutečnit v průběhu budoucích třech měsíců. Představitelé syrské opozice však referendum bojkotovali a nadále volali po rezignaci prezidenta. Zřejmě nejpodstatnější změnou, která se novela ústavy týká, je vyškrtnutí článku 8 ustanovující již zmíněnou vůdčí roli strany Baas na politickém rozhodování v zemi. Mnoho občanů však s návrhem nové ústavy nesouhlasilo. Mezi nejvíce kritizované prvky patřil například článek 3, který praví, že prezidentem země musí být muslim, dále bod, který říká, že první dámou musí být Syřanka, nebo poznámka, že prezident země musí před svým zvolením žít v Sýrii nepřetržitě 10 let. V pondělí 27. února následně státní televize oznámila výsledky voleb, přičemž podle oficiálních prohlášení mělo s novelou ústavy souhlasit 87% zúčastněných Syřanů.

 

http://www.bbc.co.uk/news/world-middle-east-17168730

http://www.blizkyvychod.eu/krajiny/syria/ano-nebo-ne-vitejte-u-syrskeho-referenda-foto/

http://www.bbc.co.uk/news/world-middle-east-17178860

http://www.bbc.co.uk/news/world-middle-east-17176943

 

Chálid Mišál v Jordánsku

Politický vůdce hnutí Hamás Chálid Mišál navštívil na přelomu ledna a února Jordánsko. Učinil tak poprvé od nedobrovolného odchodu v roce 1999. Jeho návštěva je dávána do souvislosti s tím, že půda v jeho hlavním působišti Damašku začíná být pro něj příliš „horká,“ zejména pak ve smyslu poškozování pověsti Hamásu. Ten je totiž podporován režimem Bašára Assada, což ve světle posledních událostí v Sýrii může mít neblahé dopady na pověst Hamásu.

http://articles.cnn.com/2012-01-29/middleeast/world_meast_jordan-mideast-talks_1_hamas-leader-khaled-meshaal-palestinian-state?_s=PM:MIDDLEEAST

http://www.telegraph.co.uk/news/worldnews/middleeast/jordan/9047590/Hamas-leader-visits-Jordan-for-first-time-in-13-years.html

Generální stávka v Izraeli

Ve středu 8. února proběhla v Izraeli generální stávka iniciovaná hlavní odborářskou federací s cílem ochromit národní ekonomiku a upozornit na stávající problémy. Jedná se o reakci na sociální politiku státu a platové znevýhodnění určitých skupin obyvatel. V rámci stávky byly uzavřeny vládní úřady, banky, letiště, přístavy a vlakové služby, národních energetické společnosti, či tel avivská akciová burza.  Omezena byla i pracovní doba v nemocnicích. Stávka měla rovněž zasáhnout civilní i náboženské soudy, některá muzea, či televizní kanály. Vedení generální stávky chce docílit nejen zlepšení platebních, ale i pracovní podmínek u lidí, kteří nejsou placeni přímo izraelskou vládou a jejichž platy tudíž nedosahují takových rozměrů.

http://www.bbc.co.uk/news/world-middle-east-16941388
http://www.haaretz.com/news/national/israeli-workers-open-general-strike-disrupting-airport-and-economy-1.411688

Bombardování syrského Homsu státními složkami

Od pondělí 6. února ráno je syrský Homs permanentně bombardován vládními složkami Sýrie. Toto město je již od počátku nepokojů ovládáno nespokojenými demonstrujícími občany a syrskými opozičními skupinami, které usilují o svrhnutí režimu Bašára Assada. Tito rebelové jsou však syrskými vládními představiteli označováni jako teroristé, jejichž aktivita musí být zastavena. Od pondělí zemřelo v důsledku útoku armády na město již několik stovek lidí. Bombardování nebylo zastaveno ani po úterní (7. 2. 2012) schůzce Assada s ruským ministrem zahraniční Lavrovem, kterému syrský prezident slíbil stabilizaci situace a představil svůj plán na zahájení vyjednávání, do kterého se musí aktivně zapojit i syrská opozice.

http://www.bbc.co.uk/news/world-middle-east-16941399

http://www.bbc.co.uk/news/world-middle-east-16912756

http://www.washingtonpost.com/world/russian-foreign-minister-visits-syria-as-shelling-continues/2012/02/07/gIQAx438vQ_story.html?wprss=rss_middle-east
http://www.dw.de/dw/article/0,,15726360,00.html

Dohoda mezi Hamásem a Fatahem

6. února podepsali v katarském Dauhá představitel Fatahu Mahmúd Abbás a Hamásu Chálid Maršhál dohodu o spolupráci a možném vytvoření jednotné vlády. Smlouva z Dauhá také definovala budoucí složení vlády a připravovala podmínky pro nové parlamentní i prezidentské volby, které by reprezentovaly Západní břeh i pásmo Gazy. Oba představitelé prohlásili, tato dohoda že může být pro Palestinu konečně krokem vpřed.

http://www.haaretz.com/news/middle-east/abbas-to-lead-palestinian-unity-cabinet-following-hamas-fatah-deal-1.411354
http://www.haaretz.com/news/diplomacy-defense/abbas-fatah-must-reevaluate-reconciliation-pact-with-hamas-1.406173
http://www.bbc.co.uk/news/world-middle-east-16918954

Ruské a Čínské veto rezoluci RB OSN

Rusko a Čína 4. února vetovaly rezoluci Rady bezpečnosti OSN týkající se odsouzení násilností ze strany syrské vlády proti vlastním občanům. Návrh rezoluce byl přijatý zbylými třinácti členy RB i Ligou arabských států, která dlouhodobě usiluje o změnu politického režimu v Sýrii na. Chování Ruska a Sýrie ihned odsoudily západní mocnosti, jako jsou Spojené státy, Británie, Francie a mnoho dalších. Čína na rezoluci reagovala tím způsobem, že násilné změny režimu ze strany Západu, jako byly v Afghánistánu, Iráku, či Libyi, jsou vždy riskantní a nepřirozené. Ruský ministr zahraničí Lavrov následně prohlásil, že si je vědom toho, že západní mocnosti již pracují na plánu, jak se vyhnout nutnému ruskému souhlasu.

http://www.bbc.co.uk/news/uk-16892134
http://www.bbc.co.uk/news/world-16890107
http://abcnews.go.com/US/wireStory/russia-china-veto-resolution-syria-15513894#.TzFXAYHHLIU
http://www.haaretz.com/news/middle-east/russia-china-veto-un-security-council-resolution-on-syria-1.411033

Štítky:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *