K dlouhodobě sledované válce na Ukrajině, probíhající od února roku 2022, se pomalu přidávají další ohniska konfliktů, kterým je věnována pozornost světových i regionálních hráčů. Druhá polovina roku 2023 přinesla hned několik takových zvratů – od Nigeru přes Súdán až…

The Israeli-Palestinian conflict is one of modern history’s most protracted and contentious disputes. Over the years, various proposals and peace initiatives have been put forth to settle the conflict, with the two-state solution being the most widely recognized framework. Complicated…

V šestnácté epizodě podcastu Debrief je naším hostem politolog Mgr. Hynek Melichar, Ph.D. Pan doktor působí jako odborný asistent na Katedře politologie a evropských studií Filozofické fakulty UPOL. Epizodou vás budou provázet nové hlasy moderátorské dvojice Toma a Míši. My…

Sport a politika jsou po dekády vzájemně propojená témata. Ať se jedná o olympiádu v nacistickém Německu, ping-pingovou diplomacii nebo provázanost Kremlu a ruské hokejové ligy, sport je mnohdy užitečným politickým nástrojem. Jeho potenciálu si je vědoma i Saúdská Arábie, která…

Od znovudobytí Afghánistánu se Talibán potýká s mnoha problémy. Kromě nutnosti konsolidovat moc a získat mezinárodní uznání musí také dokázat afghánskému obyvatelstvu, že mu zvládne zajistit bezpečnost. To se ovšem v souvislosti s přetrvávající přítomností místní odnože Islámského státu – Chorásán (dále jen…

The Wagner Group, or CHVK Vagner (Частная Военная компании Вагнера), is an informal paramilitary group, often mistakenly referred to as a private military company, which has become a defining feature of the terms „Grey Zone“ and „Hybrid War“ in recent…

Energetická bezpečnost státu je jedním z klíčových témat, jejichž řešení si vynucuje výraznou pozornost. Zejména v současné transformativní době je při tlaku na ekologická řešení a kontinuálně vzrůstajícím nárokům na objem energie jedním z hlavních zájmů zajistit plynulost a dostupnost…

K výbuchu v bejrútské přístavní hale došlo 4. srpna 2020. Od katastrofy, která formou několika videí obletěla celý svět uplynulo již téměř 15 měsíců. Přestože mediální pozornost Libanon obdržel především v souvislosti s touto událostí, nelze příčiny právě probíhající krize nevídaných rozměrů najít jen…

Spojené státy jsou s Íránem na ostří nože již několik dekád. Počínaje Islámskou revolucí (1979), vztahy těchto zemí se střídavě oteplovaly a ochlazovaly, obvykle se však pohybovaly mezi nevraživostí a otevřeným nepřátelstvím. Zatím poslední (a dost možná nejvýraznější) ochlazení vztahů jsme…

In recent years, the Lebanese terrorist group Hezbollah has significantly expanded its operating environment. Hezbollah’s criminal networks are spread almost worldwide, generating hundreds of millions of dollars in illegal profits to fund its operations. That is why Hezbollah is currently…

Hostem byla paní Karolína Lahučká, která je analytičkou Výzkumného centra AMO se zaměřením na politiku Turecka. Paní Lahučká je absolventkou magisterského dvouoboru Politologie a Turkologie na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy se zaměřením na mezinárodní vztahy. V současnosti zde pokračuje v…

Po jisté odmlce se vracíme na scénu s prvním Bezpečnostním večerem tohoto semestru. Ten jsme pro vás připravili ve spolupráci s Asociací pro mezinárodní otázky a v tomto semestru se můžete těšit na celkem tři přednášky vzešlé z této nové…

Studentský projekt podcastů Jakuba třetiny s názvem Včera, dnes a zítra byl založen za účelem popularizace historiků, politologů a dalších odborníků a vědců. Chce veřejnosti ukázat, že v České republice máme mnoho erudovaných odborníků na různá témata. Ukázat také to, že minulost může…

For a long time, al-Qaeda has been the world’s biggest terrorist threat. It was responsible for a series of high-profile events in the 1990s, most notably the attacks on the WTC (1993), the Chóbar Towers (1996), or the US embassies…

Pakliže jste nečetli první část tohoto článku, rozhodně tak učiňte, jsou v něm mimo jiné vysvětleny jednotlivé koncepty, na něž v textu narazíte. Boření kulturních památek z pragmatických důvodů – propaganda a zastrašení Ničení staveb symbolizujících poražený režim sahá stejně hluboko…

Situácia na turecko-sýrskom pohraničí v posledných týždňoch eskalovala do napätej krízy, ktorá má dosah nie len na priamych aktérov konfliktu, ale aj na ich spojencov a medzinárodnú scénu. Aby sme boli schopní porozumieť súčasnému vývoju udalostí v tomto obzvlášť komplikovanom regióne, je potrebné k nim pristupovať…

Článek se věnuje pragmatickým a ideologickým důvodům ničení kulturních památek členy ISIS v oblasti Iráku. Speciální pozornost je věnována ideologii „srovnání hrobů se zemí“ – Taswiyat al-Qubur. Cílené ničení budov, jež můžeme interpretovat touto teorií saláfistického výkladu islámu, tvořilo významnou část…

Jemenský konflikt patří k těm nejdéle se táhnoucím, nejvíce vyčerpávajícím, ale zároveň i k nejméně známým. Je přehlížen především proto, že je zastíněn několika dalšími spory probíhajícími na území Středního a Blízkého východu. Málokdo si však uvědomuje jeho důležitost. Ta…