DEBRIEF 16 s Hynkem Melicharem: Pozadí izraelsko-palestinkého konfliktu a jeho možný vývoj

V šestnácté epizodě podcastu Debrief je naším hostem politolog Mgr. Hynek Melichar, Ph.D. Pan doktor působí jako odborný asistent na Katedře politologie a evropských studií Filozofické fakulty UPOL. Epizodou vás budou provázet nové hlasy moderátorské dvojice Toma a Míši. My jsme za naším hostem cestovali do malebného studentského města Olomouce, kde jsme se ptali na aktuální bezpečností téma – právě probíhající otevřený konflikt mezi Izraelem a Hamásem.

V prvním bloku nám pan doktor nastíní historické pozadí konfliktu a milníky, které předcházely současné eskalaci. Dojde také na analýzu modu operandi Hamásu a prostředky, které jako nestátní ozbrojený aktér využívá. Dále se zaměřujeme na nesnadnou situaci pro vojenskou odpověď Izraele v mantinelech mezinárodního práva.

Ve druhé části se pustíme do analýzy, ze které s panem doktorem přecházíme k predikcím budoucího operačního prostředí regionu. Na řadu přijde zhodnocení nejen strategických spojenectví a sousedů v regionálním bezpečnostním komplexu, ale i izraelsko-českých vztahů.

Odpovědi na tyto a další otázky naleznete v této epizodě podcastu Debrief.

Štítky:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *