V úterý 5. března byla veřejnosti poprvé představena dlouho očekávaná, historicky první, evropská strategie pro rozvoj obranného průmyslu (EDIS). [1] Ta předkládá podrobný plán, jak investovat do evropského obranného průmyslu prostřednictvím nových legislativních a finančních nástrojů za účelem vytvoření reakce schopného…

Do obrany Ukrajiny před ruskou invazí zahájenou v únoru 2022 se zapojuje řada soukromých vesmírných společností, které poskytují ukrajinské armádě satelitní snímky bojiště či satelitní komunikaci. Jedním ze systémů, který Ukrajinci používají při obraně země, je služba satelitního internetu Starlink…

Na bojiště 21. století mají značný vliv moderní technologie, které se markantním způsobem promítají do otázek obrany a obranného průmyslu. Poslední léta se nesou v duchu aplikování nových moderních technologií a hledání příležitostí pro jejich využití ve vojenském prostředí. V tomto kontextu…

Ruské ozbrojené síly prošly od nástupu Vladimira Putina do čela země v roce 2000 mnohými reformami a změnami. Během této více než dvacetileté éry jsme byli svědky operačního nasazení ruských sil v čtyřech zásadních konfliktech. Každý z nich ovlivnil budoucí…

Indo-pacifický región sa niekoľkokrát v histórii stal svedkom súperenia mocností, či už v dobe kolonializmu alebo počas druhej svetovej vojny. Od konca studenej vojny disponovali mocenským monopolom nad dianím v tomto regióne rovnako ako v ostatných častiach sveta Spojené štáty…

Od konce studené války se vedou debaty, jakou pozici vlastně jaderné zbraně mají v současném mezinárodním prostředí. Názory se různí – od zastánců úplného jaderného odzbrojení až po tvrzení, že jaderné zbraně nabyly s příchodem nového uspořádání světa unikátní významné…

Hostem byla paní Karolína Lahučká, která je analytičkou Výzkumného centra AMO se zaměřením na politiku Turecka. Paní Lahučká je absolventkou magisterského dvouoboru Politologie a Turkologie na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy se zaměřením na mezinárodní vztahy. V současnosti zde pokračuje v…

Despite a recently signed ceasefire, the Nagorno-Karabakh war is still an ongoing conflict between the Republic of Armenia and the internationally unrecognised Republic of Arcach, respectively, and the Republic of Azerbaijan, which enjoys substantial military support from the Republic of…

Somálské hnutí al-Šabáb se ukázalo pozoruhodně adaptabilní na změnu podmínek. Na významné strategické a teritoriální prohry z roku 2011 al-Šabáb zareagovalo zvýšením počtu útoků s využitím improvizovaných výbušných zařízení (IEDs) a navrátilo se tak zpět ke svým guerillovým kořenům. Způsob, jakým hnutí využívá improvizované…

For a long time, al-Qaeda has been the world’s biggest terrorist threat. It was responsible for a series of high-profile events in the 1990s, most notably the attacks on the WTC (1993), the Chóbar Towers (1996), or the US embassies…

Situácia na turecko-sýrskom pohraničí v posledných týždňoch eskalovala do napätej krízy, ktorá má dosah nie len na priamych aktérov konfliktu, ale aj na ich spojencov a medzinárodnú scénu. Aby sme boli schopní porozumieť súčasnému vývoju udalostí v tomto obzvlášť komplikovanom regióne, je potrebné k nim pristupovať…

Spory mezi Čínskou lidovou republikou a Japonskem o ostrovy Senkaku (japonský název) / Diaoyu (čínský název) ve Východočínském moři vyvstaly v 70. letech 20. století. Jedná se o ekonomicky významné ostrovy, především kvůli potenciálním rozsáhlým zásobám ropy a zemního plynu,…

,,Silní robia čo môžu, a slabí trpia čo musia.“ (Michael Yahuda, 2013). Juhočínske more je priesečníkom záujmov ekonomických, vojenských, politických, a v neposlednom rade prestížnych. Kto ho ovláda, dosiahol víťazstvo v geopolitickom spore rozdúchavanom Čínou, ktorá si bez vážnejšieho ohľadu na suverenitu ostatných štátov…

V této dvoudílné sérii se podíváme na případy, kdy členské země Severoatlantické aliance (dále také jako NATO) uzavřely vojenské kontrakty s Ruskou federací (dále také jako RF). První díl bude věnován Maďarsku a modernizaci tamních vrtulníků Mi-24 v Rusku. Druhá část se…

Taktické jaderné zbraně kolem sebe šíří jistou auru neznáma a nepředvídatelnosti. Mám tím na mysli především rozdíl mezi jejich objektivním a subjektivním účinkem. Subjektivně můžeme například říct, že taktické jaderné zbraně existují pro použití bitevního rázu, tedy pouze jako další…

Národní strategie kybernetické bezpečnosti České republiky na období let 2015-2020 je jedním z velmi důležitých bezpečnostních dokumentů, jehož důležitost ještě dále poroste. Strategie doplňuje dokumenty v podstatě v konvenční oblasti bezpečnosti až od roku 2012. V Bezpečnostní strategii ČR se hrozba kybernetických útoků objevila…

V hlavním městě našeho severního souseda právě skončil summit NATO. Pro Polsko tento summit znamenal mnoho, kromě prestiže pořadatelského státu bylo na pořadu dne i diskuse o posilnění tzv. východního křídla aliance. Pro Polsko je uvedené téma důležité a dá se…