youtube

Vývoj ve vyšetřování zmizení 43 studentů v Mexiku

Federální policie v Mexiku potvrdila, že zadržela José Luise Ramíreze Arriagu, zvaného El Churros (fešák), který vedl část kriminální organizace Guerreros Unidos (šéf tzv. plazy – oblasti pod kontrolou určité organizace). Byl zatčen 3. května v městečku Buenavista de Cuéllar na severu státu Guerrero za spolupráce divize pro vyšetřování a zpravodajskou činnost federální policie a sekretariátu pro národní obranu. Vzhledem k jeho pozici je kromě samotného organizovaného zločinu obviněn zejména z řízení bojů proti konkurenčním skupinám o kontrolu nad obchodem s heroinem, a pravděpodobné účasti na únosu 43 studentů v Iguale, jelikož vedl plazu, ve které se tento únos odehrál.


Guerreros Unidos

Guerreros Unidos (Spojení válečníci) jsou jedním z menších kartelů, který se spolu s dalšími skupinami odštěpil od kartelu Beltrán Leyva po smrti jeho vůdce, Arturo Beltrána Leyvy v roce 2009. Zviditelňovat se však začali až v roce 2011, kdy se přihlásili k několika vraždám ve státu Morelos. V současnosti tento kartel ovládá oblasti ve státech Guerrero a Morelos na jihozápadě Mexika, kde zejména vybírá výpalné a provádí únosy, dále se podílí na pašování drog do USA. Je známá zejména svým sklonem k extrémnímu násilí a doposud největší pozornost k tomuto kartelu přitáhla jeho centrální role ve zmizení (a vraždy) skupiny 43 studentů, které se odehrálo ve městě Iguala ve státu Guerrero a vyvolalo protesty v celém Mexiku.

Útok v Iguale

Dne 25. a 26. září 2014 zhruba 100 studentů cestovalo z města Ayotzinapa do hlavního města na demonstraci za připomenutí tzv. masakru v Tlatelolco (střelba do davu protestujících studentů v roce 1968). K tomuto účelu zabrali celkem pět autobusů, ve třech dorazili do Igualy 26. září, kde museli jeden zanechat. Zabrali zde další tři, což bylo údajně v souladu s dlouholetou tradicí školy a vzhledem k faktu, že autobusy byly v pořádku vraceny, bylo většinou i tolerováno. V těchto pěti autobusech chtěli pokračovat do hlavního města na demonstraci, která byla plánována na 2. října. První tři autobusy jely v koloně, zatímco čtvrtý a pátý jely samostatně. Kousek od místa, kde v ten moment probíhala společenská akce starosty města Iguala a jeho manželky, byly první tři autobusy zastaveny. Několik studentů z nich vystoupilo a došlo k potyčce s policisty, během které byli tři z nich těžce zraněni. Studenti, kteří již vystoupili z autobusů, se rozutekli, zatímco ti, kteří byli stále ještě v autobusech, byli zatčeni a přibližně 25 z nich později zmizelo. Čtvrtý autobus byl zastaven současně s asi 15-20 studenty na palubě, jež byli zatčeni a také později zcela zmizeli. Pátý autobus byl zastaven později, studenti z něj však byli varováni a podařilo se jim utéct. V průběhu těchto útoků policisté omylem zahájili palbu také na autobus s fotbalovým týmem, kde zemřeli tři lidé. Později v noci, když studenti poskytovali rozhovor novinářům, byli dva z nich zastřeleni. Jeden ze studentů, celkem šestý mrtvý z té noci, byl nalezen další den se známkami mučení.

hqdefault
Demonstranti s transparentem nesoucím heslo „Žádáme spravedlnost pro naše bratry a sestry z Ayotzinapy“. (zdroj: youtube).

Následky útoku a vyšetřování

V souvislosti s tímto případem bylo zadrženo 113 osob včetně nejméně 58 policistů a bývalého starosty města Iguala spolu s jeho manželkou. Případu byla věnována široká pozornost již od začátku, navzdory tomu však bylo celé vyšetřování provázeno zprávami o manipulaci s důkazy a vynucených výpovědích podezřelých, na kterých je z velké části postavena celá oficiální verze. Celá kontroverze dosáhla takových rozměrů, že byly přizvány i nezávislé skupiny vyšetřovatelů ze zahraničí. Jejich zprávy však dále znehodnotily závěry mexických úřadů, zejména o osudu zmizelých studentů. Podle oficiálních verzí starosta s manželkou nařídili celý útok z obav, že studenti plánují narušit jejich oslavu, ačkoliv jejich plánovaná účast na protestu v hlavním městě byla veřejně známá (dokonce byly několik dnů předtím publikovány i zprávy o získávání autobusů za tímto účelem). Možnými motivy tak zůstává záměna identity za členy konkurenční skupiny Los Rojos (také skupina odtrhnuvší od kartelu Beltrán Leyva), tento fakt vyplynul zejména z výpovědí pachatelů. Intenzita násilí, fakt, že bylo pácháno v centru města, spolu s nesrovnalostmi, na které upozornila nezávislá vyšetřovací skupina, a faktem, že Iguala je jednou z křižovatek při pašování drog do USA, však podle ní napovídají, že hlavním motivem byl únos jednoho z autobusů, který tak mohl být využíván k pašování drog. Vzhledem k silné provázanosti Guerreros Unidos a místních úřadů tak došlo k okamžité reakci, aby bylo zabráněno ztrátě autobusu, zadržení byli následně předáni Guerreros Unidos a zavražděni.

Další kontroverze je ohledně osudu studentů, jelikož jejich těla nebyla doposud nalezena. Podle výpovědí zadržených byly ostatky studentů spáleny na skládce v sousední Cocule, ačkoliv podle dvou nezávislých posudků na ní nemohlo být spáleno všech 43 těl, i když mezi nimi byly nalezeny ostatky dvou ze studentů.

Závěr

Ačkoliv je pravděpodobné, že zatčený José Luis Ramírez Arriaga má znalosti o konečném osudu 41 pohřešovaných studentů, vzhledem k množství již zadržených osob a určité tendenci vyšetřujících úřadů razit oficiální verzi, i když byla v několika případech přinejmenším zpochybněna, je nepravděpodobné, že dojde k posunu ve vyšetřování.

Vzhledem k publicitě útoků a s ní související pozornosti, které se Guerreros Unidos dostalo, a zatčením vysokých představitelů kartelu, z nichž mnozí sloužili v řadách policie, je pravděpodobné, že tato skupina v blízké budoucnosti zanikne, či bude pohlcena jinou. Jelikož se velká část násilí v regionu odehrává jako důsledek zničení kartelu Beltrán Leyva mezi jeho nástupnickými organizacemi, lze podobný jev očekávat i v případě rozprášení jiného z kartelů, což dále podkopává účelnost celé války proti drogám, která měla od svého oficiálního začátku v prosinci 2006 za následek asi polovinu z 165 000 vražd v Mexiku.

Štítky:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *