Novinky z Latinské Ameriky: prosinec 2015

Autory jsou Pavel Vinkler, Lenka Martináková a Anna Macíčková

800px-AAV-australia
Americké transportéry AAV7. Zdroj: Wikimedia.

Venezuela

Venezuelská opozice po 16 letech vyhrála volby

Jedním z nejsledovanějších okamžiků na jihoamerickém kontinentě na závěr roku 2015 byly venezuelské volby do Národního shromáždění, které se konaly 6. prosince a které kvůli narůstající nespokojenosti občanů s ekonomickou a sociální situací naskytly možnost pro stále výraznější opozici. Ta v podobě seskupení Mesa de la Unidad Democrática (MUD, Stůl demokratické jednoty) svou příležitost opravdu využila a v parlamentních volbách nejenže poprvé po 16 letech zvítězila, ale také získala rovnou 112 křesel ze 167 možných. Tímto výsledkem si nejenže vybojovala prostou většinu a většinu 3/5, ale také kvalifikovanou většinu 2/3, která poskytuje řadu důležitých pravomocí. Nejnovější zprávy však uvádí, že chavistický Ústavní soud pozastavil platnost mandátů tří poslanců a MUD tak disponuje pouhými 109 hlasy, které k dvoutřetinové většině nestačí.

Argentina

Macri zproštěn obvinění z odposlouchávání opozice

Nový argentinský prezident Mauricio Macri byl obviněn z nelegálních odposlechů, které měly probíhat v době, kdy byl starostou Buenos Aires. Federální soud neobjevil žádné přímé důkazy ohledně Macriho zapojení do odposlechů jeho bývalého švagra a lídra opozice Néstora Leonarda. Macri by vyšetřován od roku 2010, kdy byl obviněn z aktivní účasti na spiknutí v rámci údajné špionážní sítě uvnitř městské rady, avšak v polovině roku 2014 senát rozhodl, že Macri by neměl jít před soud. Obvinění Macriho bylo nicméně ambivalentní, jelikož soudcem, který Macriho z odposlouchávání obvinil, byl Norberto Oyarbide, jeden z nejkontroverznějších soudců, který figuroval v několika zvláštních případech se spornými rozhodnutími, která měla hrát ve prospěch bývalé prezidentky Kirchnerové. Nicméně sama kauza u konce není, v roce 2017 má být v této souvislosti souzen bývalý šéf buenosaireské policie Jorge Palacios, který má blízko k Macrimu.

Argentinský prezident vyzdvihl otázku politických vězňů ve Venezuele

Ke konci prosince hostila Paraguay summit sdružení volného obchodu Mercosur, kde se mimo jiné střetli i zástupci Argentiny a Venezuely. Argentinský prezident Mauricio Macri prohlásil, že jedním z požadavků Mercosur je osvobození všech politických vězňů ve Venezuele, protože členské státy organizace nemohou respektovat věznění kvůli ideologickým důvodům a odlišnému způsobu myšlení. Na to reagovala venezuelská ministryně zahraničí Delcy Rodriguez argumenty, že se Macri vměšuje do státních záležitostí a obhajuje násilné demonstrace a politické násilí. Ministryně navíc uvedla, že je Venezuela ukázkovou zemí v přístupu k lidským právům, protože jiné země dosud nevybudovaly sociální systém podpory, který takto pomáhá potřebným. Na závěr summitu všichni lídři podepsali deklaraci o důležitosti obrany hodnot, respektování demokratických institucí a ochraně lidských práv.

Nové posily argentinské flotily

Začátkem prosince dorazily po měsíční plavbě do Argentiny čtyři ruská plavidla třídy Neftgaz, jenž se stanou vytouženou posilou argentinského námořnictva. O jejich nákupu jsme Vás již v minulosti informovali. Výtlak těchto lodí, které jsou klasifikovány jako remorkéry a které jsou schopny operací v arktických podmínkách, je zhruba 1.300 tun. Jednotky pojmenované ARA Estrecho de San Carlos (A22), ARA Puerto Argentino (A21), ARA Islas Malvinas (A24) a ARA Bahía Agradable (A23) budou kotvit na námořních základnách Puerto Belgrano, Mar del Plata a Ushuaia.

Kolumbie

ERA Pardubice se prezentovala na zbrojní výstavě Expodefensa 2015

Zpravodajský portál Infodefensa.com přinesl v jedné ze svých reportáží z proběhlé zbrojní výstavy Expodefensa, která se konala v Kolumbii, zajímavé zprávy o české společnosti ERA Pardubice, jenž se zabývá především výrobou radarové techniky. ERA zde prezentovala svůj pasivní radiolokátor Věra NG, který již v minulosti zaznamenal úspěch, když vyhrál výběrové řízení vypsané Severoatlantickou aliancí – do roku 2018 jí ERA dodá celkem dva komplety. K uživatelům by se časem mohly přidat i některé státy Latinské Ameriky. O radar totiž podle údajů serveru Infodefensa.com projevily na výstavě zájem zástupci vzdušných sil armád Kolumbie, Mexika a Peru. O dalších případných novinkách Vás budeme informovat.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *