Bezpečnostní večer: Saúdsko-íránské soupeření a jeho dopad na region Blízkého východu s Matějem Denkem

Po jisté odmlce se vracíme na scénu s prvním Bezpečnostním večerem tohoto semestru. Ten jsme pro vás připravili ve spolupráci s Asociací pro mezinárodní otázky a v tomto semestru se můžete těšit na celkem tři přednášky vzešlé z této nové a vzrušující spolupráce.

Hostem byl pan Matěj Denk, který je analytikem zabývajícím se regionem Blízkého východu, zejména pak státy Perského zálivu, mezinárodními a bezpečnostními vztahy v regionu a vlivy náboženství na politiku.

Pan Denk vystudoval Arabistiku a Dějiny a kulturu islámských zemí na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy a v současné době dokončuje Bezpečnostní studia na Fakultě sociálních věd téže univerzity. Má za sebou rozsáhlé studium v regionech jeho zájmu, mimo jiné v Egyptě, Tunisku či Íránu. Působil též jako stipendista na Kuwait University.

O saúdsko-íránském soupeření se často mluví jako o blízkovýchodní studené válce. Ale kde se tato rivalita vzala a jaké jsou její příčiny? Má napětí potenciál přerůst v otevřený konflikt a jakou roli v něm hraje náboženství? Týká se i dalších států regionu? A proč je to vůbec všechno důležité pro Evropu a Českou republiku? Právě na tyto otázky pan Denk prostřednictvím Bezpečnostního večera odpovídal.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *