Genocida, diktátor a „komický“ zákop v Bosně

 

 

 

 

 

 

 

Několik filmových tipů pro temné únorové večery.
Hotel Rwanda (2004) – Hotel Rwanda

http://www.imdb.com/title/tt0395169/

Režie: Terry George

Děsivé svědectví o rwandské genocidě, kdy bylo v roce 1994 zabito více než 500 000 lidí, především příslušníků kmene Tutsiů. Dnes již kultovní film je emotivním popisem událostí kolem této tragédie. Možnost rychlého poskytnutí základních znalostí o problematice tohoto regionu!

Vražedná pole (1984) – The Killing Fields

http://www.imdb.com/title/tt0087553/

Režie: Roland Joffé

Další film, dnes již klasika světové filmografie, pojednávající o aktech genocidy, tentokrát v Pol Potově Kambodže. Příběh amerického novináře a jeho kambodžského kolegy zde diváka přímo provádí celým počátkem systematické likvidace oponentů režimu, na jehož konci zůstalo mnoho mrtvých.

Poslední skotský král (2006) – The Last king of Scottland

http://www.imdb.com/title/tt0455590/

Režie: Kevin Macdonald

Fiktivní příběh skotského lékaře, který odjíždí na „praxi“ do africké Ugandy zavede diváka na počátek 70. let. V této době v Ugandě probíhal pod vedením generála Amina státní převrat. Díky tomuto filmu můžeme sledovat postupný přechod od nadšení z nového vedení státu až po snášení krutostí a následků tvrdého diktátorského režimu.

Země nikoho (2001) – No man´s land, Ničija zemlja

http://www.imdb.com/title/tt0283509/

Režie: Danis Tanović

Tragikomickou formou tento film vypráví o situaci dvou nepřátelských vojáků v zákopu uprostřed země nikoho. Satiricky je zde vyjádřena situace ohledně války v Bosně, neschopnost a bezzubost vojáků OSN i role médií v konfliktu. Film plný nečekaných zvratů!

Zpracoval: Jan Hort, student Bezpečnostních a strategických studií FSS MU

Štítky:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *