Novinky z Afriky: srpen 2015

Přehled bezpečnostního dění z afrického kontinentu za měsíc srpen.

Britská těžařská společnost před soudem

2. 8. 2015: Nevídané žalobě ze strany zambijských vesničanů čelí britská těžařská společnost Vedanta Resources působící v provincii Copperbelt na severu Zambie. Společnost zde vlastní 4/5 v dole Konkola těžící měď. Právě tato společnost byla více než osmnácti sty občany zažalována za soustavné znečišťování životního prostředí. Uspějí vesničané před Nejvyšším soudem v Londýně?

ved.r.

Logo společnosti Vedanta Resources. Zdroj: Vedantaresources.com

Autoritářská Etiopie

3. 8. 2015: Etiopie jako jedna z vyhlášených autoritářských zemí Afriky znovu potvrdila svoje renomé na začátku srpna. Etiopský soud poslal do vězení 17 muslimských aktivistů za snahu o vytvoření „buňky“ Islámského státu na území východoafrické země. Etiopie je vyhlášena striktním přístupem k aktivismu a neziskovým organizacím, přičemž je jejich práce vládou podstatně omezována.

Střety mezi Islámským státem a milicemi ve městě Sirta

14. 8. 2015: Nejméně 25 lidí bylo zabito při střetech mezi organizací Islámský stát (IS) a rivalskou ozbrojenou islamistickou skupinou ve městě Sirta. Mezi obětmi jsou zejména ženy a děti. Většina města, které je rodištěm Muammara Kaddáfího, se dostalo pod kontrolu Islámského státu. Islámský stát je jednou z bojujících skupin v Libyi, které se snaží získat pro sebe co největší kontrolu nad jejím územím.  IS zaznamenal v posledním roce v Libyi několik úspěchů a získal vliv nad některými městy, jako například právě v Sirtě, nebo ve městě Derna ležícím na východním pobřeží. Boje vypukly v jedné z obytných čtvrtí města mezi Islámským státem a salafistickou skupinou, kterou podpořili místní ozbrojení civilisté. Důvodem se stala smrt muslimského klerika, který se spolu s dalšími z okolí odmítl řídit nařízeními IS. Většina z 25 obětí by měla být mezi bojujícími civilisty. Podobným střetům čelil IS i ve městě Derna, jež bylo prvním městem mimo území Syrie a Iráku, které získal IS pod svou kontrolu. Podle některých zpráv získal IS danou čtvrť v Sirtě pod kontrolu. Od svržení plukovníka Muammara Kaddáfího v roce 2011 se Libye propadla do chaosu, kdy o moc a vliv bojuje v zemi několik milic. Mezinárodně uznaná vláda byla donucena opustit hlavní město Tripolis a přesunula se do východolibyjského Tobruku

Rekrutování nových deseti tisíc policistů v Nigérii

18. 8. 2015: Prezident Muhammadu Buhari oznámil, že se v Nigérii uskuteční nábor nových deseti tisíc policistů. Chce tím posílit nejen bezpečnost v zemi, ale také zaměstnanost mladých lidí. Rovněž má být ve městech instalováno více kamer pro potírání zločinu. Oficiální představitelé státu stále čelí kritice, že nedokážou zajistit adekvátní bezpečnost, což souvisí především s ozbrojeným bojem vedeným islamistickou skupinou Boko Haram. Prezident Buhari dal bezpečnostním složkám tři měsíce, aby porazily islamisty. Policie je právě součástí bezpečnostních složek bojujících proti bojovníkům na severovýchodě země. Přestože došlo tento rok k vytlačení Boko Haram ze svých opěrných bodů, je organizace stále aktivní a uskutečnila vyšší počet sebevražedných útoků. Častými cíli se stávají tržiště a autobusové zastávky. Podle dostupných údajů čítá v současnosti policejní sbor okolo 375 000 příslušníků. Prezident Buhari následně dodal, že dojde ke zřízení federální protiteroristické agentury, která má mít za úkol řešení budoucích konfliktů. Taktéž má dojít ke zlepšení výcviku a lepšímu vybavení policejních složek. Avšak apeloval na příslušníky policie, aby dodržovali lidská práva a další mezinárodní konvence. Buhari zatím neupřesnil, kdyby mělo dojít k rekrutování nových policistů. Nigerijská bezpečnost je kromě útoků Boko Haram ohrožena etnickým konfliktem mezi pastevci z kmene Fulani a farmáři v centrální části země. Policie se taktéž potýká s únosy a ozbrojenými loupežemi na jihu země.

Útoky v Somálsku

22. 8. 2015: Na sobotní den naplánovala somálská militantní skupina al-Šabab dva sebevražedné útoky, oba bohužel úspěšné. První z nich se odehrál v Mogadišu a druhý v přístavním Kismayu. Dohromady přišlo o život 21 osob. O čtyři dny později zaútočili islamisté znovu, tentokrát se terčem stal vládní konvoj na jihu Somálska v okrese Gedo. Při ataku zahynuli jak příslušníci regionální vlády, tak lokální policie.

Neúroda v Zimbabwe

25. 8. 2015: Dlouhé období sucha, které v posledních měsících zasáhlo jih Afrického kontinentu, si vybralo svoji daň na úrodě kukuřice. Například v Zimbabwe je očekáváno navýšení obyvatel trpících hladem až o jeden a půl miliónu osob, a to právě z důvodu snížené produkce této stěžejní plodiny. Obdobná situace panuje také v sousední Zambii.

Popravení deseti bojovníků Boko Haram kvůli smrtelným útokům v Čadu

29. 8. 2015: Bojovníci Boko Haram byli popraveni zastřelením. Vykonání trestu přišlo jen den poté, co byli obvinění odsouzeni v soudním procesu, který se konal v hlavním městě N’Djamena. Všech deset odsouzených bylo spojováno s útoky, které se odehrály v červnu v hlavním městě. Dvě exploze si vyžádaly celkem třicet osm mrtvých. Následně Čad obnovil trest smrti pro pachatele teroristických útoků. Odsouzení byli popraveni ve městě Massaguet ležícím přibližně šedesát kilometrů severovýchodně od N’Djamena. Mezi popravenými byl i Mahamat Mustapha, jenž byl označen jako hlavní organizátor červnových útoků. Útoky byly tehdy provedeny sebevražednými atentátníky na motocyklech. Terčem útoků se stala škola a policejní budova. Další exploze pak následovala v červenci, kdy bylo na místním tržišti zabito patnáct lidí. Tyto útoky byly prvními, které spáchala islamistická skupina Boko Haram na čadském území. V Čadu se taktéž nachází velitelství regionálních sil, které právě bojují proti Boko Haram. Deset obviněných bylo shledáno vinnými z několika trestních činů, mezi kterými byly kriminální konspirace, zabití nebo ilegální držení zbraní a munice. Čad hraje zásadní roli v boji proti islamistům a pomáhá tím sousední Nigérii, kde má Boko Haram své hlavní působiště. Boko Haram, jež chce vytvořit islámský chalífát na severovýchodě Nigerie, stojí za smrtí tisíců lidí. Další miliony musely opustit své domovy. Islamisté vedou ozbrojený boj od roku 2009. Čad však čelí kritice ze strany opozice a lidsko-právních organizací. Ty upozorňují, že by opatření proti teroristům mohly být zneužity v neprospěch občanských práv.

Logo_of_Boko_Haram.svg

Logo Boko Haram. Zdroj: Wikipedia.org

 Tomáš Dvořák a Lukáš Němec, studenti Bezpečnostních a strategických studií na Fakultě sociálních studií Masarykovy univerzity.

Štítky:

One comment

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *