Novinky z Latinské Ameriky: únor 2013

Přehled a stručná analýza bezpečnostního a mezinárodně-politického dění v Latinské Americe za měsíc únor.

4. 2. 2013 – Paraguay; Prezidentský kandidát zemřel při leteckém neštěstí

Lino Cesar Oviedo, 69 letý politik a bývalý generál, zemřel při letecké havárii při přepravě vrtulníkem spolu s pilotem a svým bodyguardem. Oviedo kandidoval podruhé na prezidentský post, kdy se v roce 2008 umístil na třetím místě s 21 % hlasů. Jeho osobnost byla vnímána ve společnosti rozporuplně. Oviedo se zasloužil o svržení diktátora Alfreda Stroessnera, který vládl v Paraguayi 35 let až do února 1989. Na druhou stranu byl sám pravomocně odsouzen za pokus o převrat v roce 1996, nicméně v roce 2007 byl osvobozen od trestu. Samotná smrt se stala předmětem spekulací. Předseda paraguayského senátu označil okolnosti nehody za „podivné“, nicméně hodlá přijmout konečnou verzi vyšetřování.

http://www.guardian.co.uk/world/2013/feb/03/paraguay-presidential-candidate-dies

http://edition.cnn.com/2013/02/03/world/americas/paraguay-candidate-death/index.html

14. 2. 2013 – Mexiko; Konečný ortel v případu znásilnění španělských turistek

Mediálně živé události z letoviska Acapulco v Mexiku, kde došlo ke znásilnění skupiny španělských turistek, se dočkaly konce. Případ, který otřásl světem a znovu dosadil násilí a kriminalitu v Mexiku na titulní stránky novin, byl ukončen pravomocným odsouzením šesti mexických mladíků, kteří se v průběhu vyšetřování k činu přiznali. Rychlé řešení přispělo k uklidnění situace v oblasti, která je závislá na turistickém průmyslu a podobné incidenty jí značně ekonomicky poškozují. Místní obyvatelstvo pohrozilo, že pokud se případ rychle nevyřeší, vezmou spravedlnost do vlastních rukou. To by podpořilo nebezpečný precedens, kdy obyvatelé turistických resortů vytváří lokální bezpečnostní struktury, pomocí kterých čelí drogovým kartelům, gangům a zkorumpovaným státním složkám. Jestliže stále plánujete letní dovolenou, pro letošní rok bych doporučil méně exotické destinace.

http://edition.cnn.com/2013/02/06/world/americas/mexico-violence/index.html

http://edition.cnn.com/2013/02/13/world/americas/mexico-tourists-raped/index.html

http://www.reuters.com/article/2013/02/14/us-mexico-violence-idUSBRE91D03S20130214

18. 2. 2013 – Ekvádor; Znovuzvolený prezident Rafael Correa si užívá jednoznačné vítězství

Populární politik a znovuzvolený prezident Rafael Correa dobyl úřad přesvědčivým ziskem 56% hlasů, zatímco jeho nejbližší oponent získal pouhých 23% při součtu 74% všech hlasů. Takový výsledek se dal očekávat, neboť Correa si získal srdce řadových občanů populárními levicovými reformami a často je z venku charakterizován jako „žák“ Huga Chaveze. Pro Ekvádor jsou charakteristická bohatá ropná naleziště, stejně jako pro Venezuelu, a Correa se potýká s kritikou oslabování svobody tisku, stejně jako jeho venezuelský kolega. Paralely bychom mohli hledat dál, nicméně jedno je jasné. Ekvádor má prezidenta, kterého si přál a který se může těšit nadměrné veřejné podpoře.

http://edition.cnn.com/2013/02/17/world/americas/ecuador-elections/index.html

27. 2. 2013 – Mexiko; Více než 26 000 pohřešovaných

Od počátku války proti drogovým kartelům před šesti lety se v Mexiku ztratilo přes 26 000 lidí, uvádějí oficiální statistiky. Za hlavní příčiny lze považovat únosy, emigraci a nucený pohyb obyvatelstva spojený s probíhajícími konflikty. Alarmující číslo je v rozporu se zprávami, které uváděl kabinet prezidenta Calderona. Současné statistiky odpovídají politice úřadujícího prezidenta Peña Niety, který se chce, dle jeho slov, problému postavit čelem. Plody skutečné práce jsou zatím v nedohlednu, neboť dohledávání pohřešovaných osob není jediný problém, kterému musí kabinet Niety čelit.

http://www.bbc.co.uk/news/world-latin-america-21597033

http://edition.cnn.com/2013/02/26/world/americas/mexico-disappeared/index.html

Zpráva pod čarou:

Zdravotní stav Huga Chaveze

Venezuelský prezident Hugo Chavez se opět potýká s rakovinou a v současné době je nucen se podrobit chemoterapii. Dle vyjádření viceprezidenta doslova „bojuje o svůj život“. Více o jeho zdravotním stavu se dozvíte v rámci novinek za měsíc březen.

http://edition.cnn.com/2013/03/01/world/americas/venezuela-chavez-health/?hpt=hp_t2

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *