Novinky z postsovětského prostoru: červen 2013

Přehled a stručná analýza bezpečnostního a mezinárodně-politického dění z postsovětského prostoru za měsíc červen.

Střední Asie

Preteky v zbrojení v Kaspickom mori

Kaspické more, najväčšia vnútrozemská vodná plocha na zemi, sa v posledných rokoch stáva názorným prípadom bezpečnostnej dilemy. Významné ložiská ropy v spojitosti s pretrvávajúcimi spormi o námorne hranice podnietili štáty kaspického regiónu k tomu, aby svoje vojenské loďstvá, pripomínajúce skôr jednotky námornej stráže, transformovali do moderných a bojaschopných námorných síl. V námornom zbrojení je aktívne napríklad Turkménsko, ktoré sa nedávno rozhodlo nakúpiť ďalších 8 bojových plavidiel.

http://www.jamestown.org/single/?no_cache=1&tx_ttnews%5Btt_news%5D=41071&tx_ttnews%5BbackPid%5D=7&cHash=86af2bf969dcfb3c6ae61ff45ae63374#.UdGT42J934t

http://www.eurasianet.org/node/67081

 

Spory o vodu v Strednej Ázii opäť stredobode pozornosti

Plány Tadžikistanu a Kirgizska vybudovať na riekach Syr Darja a Amu Darja obrie vodné elektrárne sú už dlhodobo zdrojom obáv pre uzbeckých a v menšej miere aj kazachstanských predstaviteľov. Uzbekistan, ktorého nemalá časť HDP pochádza z vývozu bavlny, sa totižto obáva ohrozenia zavlažovacieho procesu tejto dôležitej plodiny. V kontexte týchto súvislostí rezonuje najmä vyjadrenie uzbeckého prezidenta Islama Karimova, podľa ktorého môžu regionálne vodné spory v budúcnosti prerásť až do vojnových konfliktov.

http://www.jamestown.org/single/?no_cache=1&tx_ttnews%5Btt_news%5D=41042&tx_ttnews%5BbackPid%5D=7&cHash=6fd62cee444aef1c60bb8a8dad744dbf#.UdGfeGJ934t

http://www.eurasianet.org/node/67095

 

Nízke využitie severnej distribučnej siete pri sťahovaní NATO z Afganistanu

Severná distribučná sieť, ktorá vznikla ako alternatívna trasa transportu materiálu a jednotiek pre spojenecké sily v Afganistane, prepravuje len štyri percentá z celkového množstva materiálu sťahovaného z Afganistanu. Hlavný dôvod je geografický. Väčšina spojeneckých jednotiek sa v súčasnosti nachádza na východe krajiny, v dôsledku čoho je pakistanská trasa vhodnejšou voľbou.    

http://www.eurasianet.org/node/67161

Rusko

Obchod s lidmi jako palčivý problém Ruska a Uzbekistánu

V letošní zprávě amerického ministerstva zahraničí o boji proti obchodu s lidmi obdrželo Rusko společně s Uzbekistánem vůbec nejhorší možné hodnocení, což může mít pro tyto země důsledek ve formě odepření určitých typů zahraniční pomoci ze strany USA. Podle zprávy v Rusku představuje největší problém zejména nucená práce – vykořisťovatelským pracovním podmínkám je zde údajně vystaven až milion lidí. Ruský komisař pro lidská práva Dolgov se nicméně nechal slyšet, že hodnocení je politicky zaujaté a USA tak mohou očekávat odpovídající ruskou reakci.

http://www.rferl.org/content/human-trafficking-uzbekistan-russia-iran/25022605.html

http://www.rferl.org/content/russia-china-us-trafficking/25022778.html

Jeden z nejmocnějších mužů Severního Kavkazu ve vazbě

Said Amirov, mocný a populární starosta dagestánského hlavního města Machačkaly, byl na počátku června vzat do vazby pro podezření z naplánování vraždy vyšetřovatele z  roku 2011. V půlce června byl nicméně hospitalizován po údajném pokusu o sebevraždu. Tento pokus ale samotný Amirov popírá a celý případ považuje za politicky motivovaný.

http://www.rferl.org/content/caucasus-report-daghestan-makhachkala-mayor-arrested/25004594.html

http://en.ria.ru/russia/20130614/181657581/Arrested-Mayor-Inflicts-Wounds-on-Himself—Unconfirmed-Report.html

 

Test nové ruské ICBM

Ruský místopředseda vlády Dmitrij Rogozin oznámil, že prototyp nové mezikontinentální balistické rakety, která má být nezastavitelná plánovaným americkým protiraketovým štítem, úspěšně prošel testy.  O nové technologii nicméně neprozradil nic bližšího. Washington se domnívá, že nový typ ICBM by mohl využívat nejnovější typy paliva, jež by raketě umožňovalo dosahovat vyšších rychlostí, než jakých nabývají současné protiraketové střely.

http://www.rferl.org/content/russia-new-icbm/25009997.html

http://freebeacon.com/russia-conducts-test-of-new-icbm-designed-to-defeat-u-s-defenses/

http://rt.com/news/missile-defense-killer-prototype-411/

Kavkaz

Napětí na jihoosetské hranici

Pohraniční jednotky Jižní Osetie začaly pod ochranou svých ruských kolegů unilaterálně vytyčovat pomocí ostnatého drátu část hranice mezi tímto secesionistickým regionem a územím vlastní Gruzie. Moskva, která uznala nezávislost Jižní Osetie i Abcházie, považuje tuto hranici za státní, z pohledu Tbilisi se ovšem jedná pouze o pomezí dvou gruzínských regionů. Ostnatý drát navíc na několika místech vstupuje až 300 metrů do nitra vlastní Gruzie a komplikuje život obyvatel v přilehlé vesnici. Tato provokace navíc přichází v situaci, kdy se vládnoucí koalice Gruzínského snu snaží navázat dialog s Moskvou a uvolnit vzájemné napětí. Rusko tímto krokem signalizuje svou kontrolu nad situací a dává najevo, že normalizace vzájemných vztahů bude ze strany Tbilisi vyžadovat více než jen symbolická gesta, jako je gruzínský příslib účasti na olympijských hrách v Soči v roce 2014.

http://www.jamestown.org/programs/edm/single/?tx_ttnews[tt_news]=40980&tx_ttnews[backPid]=685&no_cache=1#.UdmzgawxI5p

Štítky:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *