Přehled světového dění z uplynulého týdne (12/2020)

[Afrika]

Mali: Nejméně 29 malijských vojáků bylo zabito při útoku na vojenskou základnu ve městě Tarkint na severovýchodě země. Dalších pět vojáků bylo zraněno. Prozatím se k útoku nikdo nepřihlásil, avšak jedná se o nejhorší útok na malijskou armádu v tomto roce. Armáda opakovaně čelí těžkým ztrátám, které jí působí ozbrojené skupiny napojené na islamistickou síť al-Kajdá a organizaci tzv. Islámského státu. Původně lokální rebelie na severu země se od roku 2012 přelila do sousedního Nigeru a Burkiny Faso, kde se bezpečnostní situace prudce zhoršila.

Guinea: Zemi čekají tuto neděli parlamentní volby a rovněž hlasování o návrhu reformy ústavy. Opoziční skupiny vyzývají k bojkotu voleb, které byly původně plánovány na 1. března 2020. Důvodem má být snaha současného prezidenta Alpha Condeho setrvání v úřadu. Conde je prvním demokraticky zvoleným prezidentem země. Jeho druhé pětileté období vyprší v prosinci 2020 a současná ústava mu nedovoluje být v úřadu potřetí za sebou. Avšak Conde uvedl, že nemá zájem znovu kandidovat. Aby byly přijaty změny ústavy, je nutná podpora více než 50 procent voličů.

 

[Blízký východ]

Libanon: Vojenský soud v Bejrútu osvobodil Američana libanonského původu Amera Fakhouryho. Muž čelil obviněný z mučení tisíců vězňů ve vězeňském zařízení Khiam během izraelské okupace jižního Libanonu na konci minulého století. Podle vyjádření vojenského soudu ovšem došlo k promlčení skutků a zproštění obvinění. Vůči obviněnému však v zemi nadále probíhá i civilní soudní řízení, které zatím není u konce. Fakhoury, který si v zemi vysloužil přezdívku “Khiamský řezník”, následně opustil Libanon na palubě amerického letounu, který jej vyzvedl v prostoru americké ambasády.

Írán: Oslavy Perského nového roku umožnily amnestii tisíců odsouzených i výměnu vězňů mezi Francií a Iránem. Země mezitím zůstává nejvíce zasaženým státem virem COVID-19 na Blízkém východě.  Počet nakažených nemocí COVID-19 v zemi vzrostl na více než 21 tisíc a počet obětí dosáhl 1  685. Velká Británie, Čína a Pákistán apelovaly na Spojené Státy, aby zmírnily rozsah sankcí a usnadnily tak vládě boj s nákazou. Washington však nadále trvá na politice maximálního tlaku na vládu v Teheránu, a to včetně rozšíření sankčního seznamu o další podniky. 

 

[Euroatlantický prostor]

NATO: Generálny tajomník Severoatlantickej aliancie, Jens Stoltenberg, prezentoval  výročnú správu za rok 2019. Po prvýkrát v histórii to bolo kvôli hrozbe ochorenia COVID-19 prostredníctvom videokonferencie. Rok 2019 bol tak ako aj štyri roky pred ním v znamení rastúcich výdavkov na obranu. Minulého roku vzrástli v prípade európskych štátov a Kanady o 4,6 percenta. Je otázne, či sa tento trend podarí v ďalších rokoch udržať, keďže súčasná situácia spôsobená novým koronavírusom bude mať pravdepodobne výrazné ekonomické dopady.

Španielsko, Severné Macedónsko: Španielsky senát ratifikoval prístupový protokol pre vstup Severného Macedónska do NATO. Španielsko je tak posledným z 29 členských štátov Aliancie, ktorý vstup krajiny bývalej Juhoslávie odobril a odstránil tak ďalšiu prekážku, ktorá ju delila od vstupu. O vstup do Aliancie usilovalo Severné Macedónsko neúspešne viac ako 10 rokov kvôli sporu s Gréckom o názov krajiny. Ten sa vyriešil roku 2018 premenovaním predtým Macedónska na dnešné Severné Macedónsko.

 

[Západní Balkán]

Chorvatsko: Sever země postihlo zemětřesení o síle 5,3 Richterovy škály. Zasaženo bylo město Záhřeb, kde způsobilo značné škody a paniku. Zraněny byli desítky lidí, jeden člověk je ve vážném stavu. V částech města přestaly fungovat dodávky elektřiny a vody. Obyvatelé byli vyzváni, aby se do svých domů nevraceli a zůstali venku. Úřad civilní ochrany se stará již o tři tisíce lidí. Boj s následky zemětřesení komplikuje nákaza nemocí COVID-19. Jedná se o největší zemětřesení, které zasáhlo Záhřeb od roku 1880.

 

[Jižní Asie]

Indie: Indické ozbrojené síly by nově mohly využít pronájmu jako způsobu získávání nového armádního vybavení. Umožňovaly by to nové zásady zadávání obranných zakázek, které vláda zveřejnila tento pátek. Podle ministra obrany Rajnatha Singha to celý proces pořizování výrazně zjednoduší, zlevní a urychlí. Nová pravidla rovněž u zakázek stanovila vyšší požadavky na podíl domácí výroby; v několika kategoriích až na padesát procent za účelem podpory domácího trhu v rámci iniciativy „Make in India“.

Afghánistán: Při útoku na základně policie a armády bylo zabito 24 lidí. Několik infiltrátorů v noci spustilo palbu v zařízení u Qalátu, hlavního města jižní provincie Zábul.  Teroristé zastřelili 14 vojáků, 10 policistů a další 4 muži jsou nezvěstní. Podle představitele vlády byli napojeni na Tálibán, který se k akci nevyjádřil. Povstalce a vládu vybídnul ve středu k urychlené dohodě na propuštění vězňů a zajatců vyjednavač USA Zalmay Khalilzad, který upozornil na riziko šíření koronaviru, který může dále komplikovat mírové vyjednávání. Do země se totiž vrací desetitisíce lidí z těžce zasaženého Íránu.

 

[Latinská Amerika]

Brazília: Pri pondelkových nepokojoch ušlo z nápravných zariadení v blízkosti Sao Paula asi 1300 väzňov, ktorí sa vzbúrili kvôli zákazu vychádzok v rámci boja proti koronavírusu. Zákaz sa totiž dotkol aj veľkonočných sviatkov, počas ktorých malo byť odsúdeným dovolené opustiť väzenie. Úrady prijali toto opatrenie kvôli obavám z roznesenia vírusu medzi väzenskou populáciou. Podľa posledných informácií sa podarilo chytiť viac než päťsto väzňov na úteku.

Chile: Konštitučné referendum sa namiesto plánovaného aprílového dátumu uskutoční o pol roka neskôr, a to z dôvodu pandémie koronavírusu. Voliči v ňom majú demokraticky rozhodnúť o tom, či krajina nahradí ústavu z Pinochetovej éry a ak áno, kto ju napíše. Rozhodnutie vyhlásiť referendum prišlo v reakcii na minuloročné masové protesty, motivované vysokou sociálnou nerovnosťou a nedostatkom osobných slobôd v krajine.

 

[Východní Asie]

Indonésie: Vůdce teroristické organizace Jemaah Islamiyah byl postaven před soud. Para Wijayanto, který organizaci vedl od roku 2009, čelí obvinění z terorismu a v případě odsouzení je pro něj možný i trest smrti. Spolu s manželkou byl zatčen v červenci minulého roku jako pokračování akce proti islámským teroristům vracejících se z bojů v Sýrii a Iráku. Jemaah Islamiyah byla zakázána v roce 2008, má úzké vazby na Al-Káidu a je zodpovědná za vícero teroristických útoků v Thajsku, Indonésii, Malajsii a Filipínách.

Thajsko: V úterý byla před administrativním centrem v provincii Yala odpálena dvě výbušná zařízení. V době jednání oficiálních představitelů o postupu vůči koronaviru bylo vhozeno přes plot centra první zařízení, nejspíše granát, a během následující paniky bylo odpáleno druhé výbušné zařízení ukryté v zaparkovaném autě vně centra. Zraněno bylo nejméně 25 osob. Vláda tento útok přisuzuje separatistické skupině Barisan Revolusi Nasional (BRN), která chce odtržení některých provincií, mezi které patří i Yala, od Thajska.

 

[Moderní technologie a kyberbezpečnost]

Moderní technologie: Spojené státy úspěšně otestovaly hypersonický kluzák C-HGB. Experimentální let proběhl na Havaji za spolupráce armády a námořnictva. Test znamená posun ve vývoji hypersonických zbraní Spojenými státy, které v tomto segmentu dohání mediálně prezentovaný náskok Ruska a Číny. Zásadní výhodou hypersonických kluzáků je jejich schopnost manévrovat za vysoké rychlosti v různých výškách. To umožňuje se efektivně vyhnout současným systémům protiraketové obrany. Spojené státy neplánují na rozdíl od svých jmenovaných rivalů na těchto zbraních nasadit jaderné hlavice.

Kyberbezpečnost: Novým ředitelem Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) se stal Karel Řehka. V pátek jej do úřadu jmenovala vláda. Armádní generál Řehka má zkušenosti se zahraničními misemi AČR v Afghánistánu a na Balkáně, působil u 601. skupiny speciálních sil generála Moravce, které i velel. Dále pracoval na ministerstvu obrany či v rámci NATO. Je autorem knihy Informační válka. NÚKIB tak získal svého v pořadí druhého ředitele. První a původní ředitel Dušan Navrátil – bývalý poslanec a ředitel Národního bezpečnostního úřadu – byl odvolán v prosinci minulého roku.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *