Přehled světového dění z uplynulého týdne (18/2021)

[Afrika]

Burkina Faso: Teroristický útok na konvoj bezpečnostných síl v blízkosti Rezervácie Pama si vyžiadal životy dvoch španielskych reportérov a írskeho občana. Po rozsiahlom pátraní oznámili ozbrojené a bezpečnostné sily krajiny, že nezvestní Európania boli popravení džihádistami. Správu o strate odvážnych reportérov z vojnových zón potvrdil na svojom Twitteri aj španielsky premiér Pedro Sánchez. Zdroje zatiaľ nešpecifikovali skupinu, ku ktorej džihádisti patria.

Somálsko: Najmenej sedem ľudí bolo usmrtených a viac ako jedenásť ďalších zranených, po explózii vozidla pred policajným riaditeľstvom v somálskom hlavnom meste Mogadišo. K samovražednému útoku sa prihlásila militantná islamistická skupina Aš-Šabáb. Miestny policajný hovorca uviedol, že atentátnik sa pokúšal autom vojsť do budovy, čo sa mu však nepodarilo. „Skupina napojená na Al-Káidu môže využiť súčasné politické napätie okolo prezidenta na ďalší útok,“ varujú experti.

 

[Blízký východ]

Írán: Americká hlídková loď USS Firebolt vypálila v pondělí v Perském zálivu varovné výstřely na tři čluny íránských revolučních gard. Ty se nebezpečně přiblížily ke kutru americké pobřežní stráže na vzdálenost 60 metrů navzdory výzvám a houkání lodních sirén z amerického plavidla. Jednalo se již o druhý podobný incident během krátké doby, kdy se mezi Washingtonem a Teheránem zvyšuje napětí. Obě země nadále pokračují v nepřímých jednáních o možném návratu k íránské jaderné dohodě z roku 2015.

Izrael: Během tlačenice při oslavách židovského svátku Lag ba-omer na hoře Meron na severu země zemřelo na 45 lidí a dalších zhruba 150 bylo zraněno. Náboženského festivalu se v noci na pátek zúčastnilo až na sto tisíc příslušníků ortodoxní židovské komunity. Tragédii způsobilo nahromadění velkého davu v úzkém svažitém průchodu, ve kterém se poutníci udusili nebo byli ušlapáni. Odpovědnost za tragédii na sebe vzal velitel policejních sil v oblasti Šimon Lavi.Izraelský premiér Benjamin Netanjahu označil událost za jednu z nejtragičtějších civilních katastrof v historii Izraele. Na neděli byl vyhlášen v zemi státní smutek.

 

[Euroatlantický prostor]

USA: Prezident Joe Biden ukončil projekty budovania amerických pohraničných múrov s Mexikom, ktoré boli financované z armádneho rozpočtu. K tomuto modelu pristúpil jeho predchodca, Donald Trump, po tom, čo nebol schopný zohnať financovanie pre svoj kľúčový projekt inde. Deklaroval preto „stav núdze“ na hranici s Mexikom, čo mu umožnilo previesť peniaze z vojenských rozpočtov. Tento krok bol kritizovaný a súdne napádaný. Neminuté peniaze sa vrátia na projekty vojenskej výstavby a protidrogové operácie.

USA: Vrchní predstavitelia letectva sa vyjadrili, že v posledných mesiacoch štartovali k rekordnému množstvu ruských lietadiel blížiacich sa k americkému vzdušnému priestoru v oblasti Aljašky. Podľa generála Davida Krumma štartovali stíhačky k viac ako 60tim ruským strojom, čo je najviac od konca studenej vojny. Tieto akcie začínajú letectvo vyčerpávať, keďže na Aljaške sa nachádza základňa s pokročilými stíhačkami F-22 Raptor. Cena ich letových hodín je vysoká, preto bude na tieto zásahy potrebné využívať lacnejšie lietadlá ako F-16 Fighting Falcon.

 

[Západní Balkán]

Albánsko: V Albánsku začína vojenské cvičenie. Defender Europe 21. Koordinovaná akcia viac ako 28 tisíc jednotiek z 26 krajín na čele so Spojenými štátmi má za cieľ overiť pripravenosť a vzájomnú kompatibilitu jednotlivých armád. Cvičenia prebehnú aj v ďalších regiónoch Západného Balkánu ale aj v Nemecku, Maďarsku alebo Estónsku. Minuloročné cvičenie malo byť to najväčšie za posledných 25 rokov, no kvôli pandémii sa podarilo uskutočniť len niektoré z nich, tento rok už je celé cvičenie organizované v duchu hygienických reštrikcií.

 

[Jižní Asie]

Afghánistán: V sobotu zahájilo 2000 vojáků USA a 7000 příslušníků mise NATO závěrečnou fázi stahování, ačkoli mělo 1. května jejich působení v zemi podle dohody skončit. Velení Aliance varovalo před případnými násilnostmi, na které hodlá odpovědět silou. Spekuluje se také o tajném dodatku dohody s Tálibánem, který byl zavázán chránit zahraniční síly před útoky dalších ozbrojenců. Ministerstvo vnitra navýšilo počet checkpointů ve městech, kde se obává nárůstu násilí. To dopadá hlavně na afghánské vojáky, kterých za posledních 14 dní zemřelo více jak sto, a také civilisty. V pátek došlo k výbuchu auta u penzionu v hlavním městě provincie Lógar, Pul-e Alam. Zabito bylo 26 lidí, zraněno přes sto a k činu se prozatím nikdo nepřihlásil.

India: Za uplynulý týždeň bol priemer počtu nakazených nemocí COVID-19 takmer 350 tisíc denne, pričom v sobotu bola prekonaná hranica 400 tisíc. Oficiálne čísla úmrtí sa pohybujú na 210 tisíc, no krematóriá spochybňujú pravdivosť týchto údajov a hovoria o dvojnásobku. Zeme od soboty očkuje všetky vekové kategórie obyvateľstva, ale trpí nedostatkom vakcín, napriek tomu, že je ich najväčším producentom. Pomoc vrátane dodávok liekov, kyslíka a zdravotníckeho vybavenia už poskytlo USA aj krajiny EÚ. Druhá vlna ochorenia je umocnená aj výskytom nového, infekčnejšieho variantu s dvojitou mutáciou. Mnohí obviňujú vládu z neschopnosti reagovať na včasné varovné signály, na ktoré experti upozorňovali už začiatkom marca.

 

[Latinská Amerika]

Ekvádor: Středeční střelba v ekvádorské věznici si vyžádala pět životů a patnáct zraněných. Násilí ve věznici u města Guayaquil se odehrálo v sektoru, kde jsou drženi členové gangu Los Choneros. Nepokoje vypukly krátce poté, co byl v hlavním městě Ekvádoru zastřelen právník tohoto gangu. Vězeňský úřad uvedl, že je vyšetřováno 37 vězňů a ve všech věznicích v zemi byla posílena bezpečnost. V únoru si obdobné boje, které odhalili reálnou sílu gangů působících ve vězeních, vyžádaly 79 mrtvých.

Mexiko: Kongres v pátek rozhodl o obvinění současného guvernéra pohraničního státu Tamaulipas z důvodu daňových úniků, praní špinavých peněz a organizovaného zločinu. Prokurátoři potvrdili, že Francisco García Cabeza de Vaca údajně napomáhal drogovému kartelu Sinaloa, od nějž získal finance na nákup jednoho ze svých luxusních bytů. Guvernér v reakci obvinil Kongres ze zaujatosti a uskutečnění propagandistické operace, která má pomoci současné vládě zvítězit v nadcházejících legislativních volbách.

 

[Postsovětský prostor]

Rusko: Politická síť Alexeje Navalného byla zařazena na seznam teroristických organizací. „Navalny Networks“ se tak na ruském seznamu zařadila vedle skupin, jako je Al-Kaidá nebo Islámský stát. Ruské úřady díky tomu mohou zmrazit bankovní účty organizace. Její členové a příznivci jsou v současnosti nuceni přerušit veškerá právní spojení s organizací, v opačném případě jim hrozí uvěznění. De facto zákaz činnosti nejsilnější ruské opozice přišel pět měsíců před volbami, v nichž se bude vládnoucí strana snažit překonat historicky nejnižší volební preference.

EU/Rusko: Osmi evropským diplomatům bylo v pátek 29. dubna zabráněno vstoupit do země. Dle vyjádření Kremlu se jedná o odvetu za sankce, které byly Evropskou radou uvaleny na čtyři vysoké ruské úředníky. Ti mají být zodpovědní za uvěznění opozičníka Alexeje Navalného a následné násilné potlačení protestů na jeho podporu. Ministerstvo zahraničí označilo sankce za jednostranný a nelegitimní nástroj k omezení rozvoje země, zatímco Evropská Unie obvinila ruskou stranu z neopodstatněného a protiprávního jednání. Na seznamu se nachází i česká politička, Věra Jourová.

 

[Východní Asie]

Austrália/Čína: Austrálsky premiér Scott Morrison v stredu ohlásil rozširovanie vojenských kapacít na severe krajiny. Austrália do roku 2026 preinvestuje 580 mil. USD na prestavbu štyroch vojenských základní v Severnom teritóriu. Plánuje tiež prehĺbiť spoluprácu na vojenských cvičeniach s USA, najbližšie sa budú konať v auguste. Dôvodom je „snaha o zaistenie slobody a mieru v Indo-Pacifiku a ochrana austrálskych záujmov“. Morrison nespomenul priamo ČĽR, predpokladom však je, že hnacím prvkom austrálskych investícií do základní sú práve čínske aktivity v regióne.

Mjanmarsko: Po minulotýždňovom samite predstaviteľov vojenskej junty so štátmi ASEAN v Jakarte zahájili povstalci z Karenskej národnej únie (KNU) ozbrojený útok na postavenia armády Tatmadaw. KNU dobyla základňu armády na východe krajiny pri hraniciach s Thajskom a avizovala ďalšie útoky. Thajsko v dôsledku bojov do piatku prichýlilo asi 2 300 utečencov, vysídlilo pohraničné obce a zakázalo prechod ľudí do Mjanmarska.

 

[Moderní technologie a kyberbezpečnost]

Moderní technologie: Turecká zbrojovka Turkish Aerospace konvertovala svoje původně tréninkové UAV Simsek na kamikadze dron. Ten má nosnost 5 kilogramů a dolet až 200 kilometrů při vypuštění z UAV. Původně z katapultu vypuštěný bezpilotní letoun byl loni integrován pro nesení na UAV Anka. Vzhledem k tomu, že Simsek je původně určen pro simulaci letounů či střel, jsou jeho letové vlastnosti jiné než u nejznámějšího kamikadze dronu Harop. Na výrobu levnější Simsek je rychlejší a má vyšší manévrovatelnost, Harop má oproti tomu větší dolet a zejména nosnost.

Kyberbezpečnost: Řada soukromých společností a státních orgánů se napříč státy spojila v Pracovní skupině pro ransomware (Ransomware Task Force), která zároveň vydala doporučení k boji proti ransomware útokům. Těch v posledních měsících přibývá, zejména na školy a nemocnice, a podle zprávy již nejde jen o ztrátu peněz, ale také o národní bezpečnost. V pracovní skupině jsou mimo jiné Microsoft, Amazon, Cisco, FireEye, McAfee, FBI nebo britská National Crime Agency. Zpráva, mířená především na americkou administrativu Joea Bidena vyzívá k vytvoření globální aliance na boj proti ransomware útokům.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *