Přehled světového dění z uplynulého týdne (23/2021)

[Afrika]

Burkina Faso: Vláda uvedla, že ozbrojenci zabili kolem 160 civilistů při nočním útoku na vesnici na severu země. Jedná se o jeden z nejhorších útoků za poslední roky. Útočníci udeřili v noci ve vesnici Solha v provincii Yagha, jež sousedí s Nigerem. Zároveň bylo vypáleno místní tržiště a několik domů. Mnoho dalších lidí bylo zraněno. V posledních letech se Solha stala terčem útoků již několikrát. V minulém roce vláda využila pomoci dobrovolných milicionářů k podpoře armády, avšak ozbrojenci se na ně zaměřili, stejně jako na komunity, kterým pomáhali.

Demokratická republika Kongo (DRK): Podle agentury pro uprchlíky OSN zabili rebelové ze skupiny Spojené demokratické síly (ADF) 57 civilistů v regionu Ituri na východě DRK. Ozbrojená skupina donutila dále kolem 5 800 lidí opustit své domovy ve městech Boga a Tchabi. Cílem ozbrojenců se staly tábory pro vysídlence a vesnice v okolí zmíněných měst kdy simultánní útoky byly provedeny střelbou a mačetami. ADF, jež je původem z Ugandy, patří mezi nejnebezpečnější ozbrojené skupiny na východě DRK, který je bohatý na suroviny. Podle USA je skupina napojena na organizaci Islámský stát.

 

[Blízký východ]

Izrael: Opoziční strany se dohodly na vytvoření nové vládní koalice, čímž skončí dvanáct let trvající éra premiéra Benjamina Netanjahu. Osm parlamentních stran podepsalo koaliční dohodu ve středu. Poprvé v historii moderního izraelského státu se s reálnou šancí participace ve vládě účastní jednání i arabská politická strana. Koalice je postavena na principu rotace na postu premiéra, prvním se stane Naftali Bennett, aby jej v září 2023 vystřídal Ja’ir Lapid. Několik hodin před oznámením Kneset zvolil Jicchaka Herzoga novým izraelským prezidentem.

Irán: Při cvičné plavbě se ve středu potopila největší loď íránského námořnictva, Charg. Za příčinu požáru se považuje vznik požáru ve strojovně. Hasiči s požárem bojovali přes dvacet hodin, loď se však zachránit nepodařilo. Ke dnu šla v Ománském zálivu poblíž iránského přístavu Džask. Charg sloužila jako zásobovací a tankovací loď, íránské námořnictvo ji taktéž využívalo jako vrtulníkový nosič a pro transport těžkých nákladů. Všechny členy posádky se včasnou evakuací podařilo zachránit.

[Euroatlantický prostor]

Kypr: Během minulého týdne proběhly parlamentní volby ve kterých zvítězila pravicová strana Demokratické shromáždění (DISY) se ziskem 28%, druhé místo obhájili komunisté – 22%. Úspěch zaznamenala také krajní pravice (ELAM), napojena na zakázanou stranu Zlatý úsvit, se ziskem necelých 7%, čímž zdvojnásobila zisk z minulých voleb.  Volební účast dosáhla necelých 66%. Místní politologové upozorňují, že nárust krajní pravice znesnadní jakékoliv snahy o sblížení turecké a řecké části ostrova, který je de facto rozdělen na dvě samostatné části od roku 1974.

Německo: Představitelé německé kontrarozvědky (BfV) a rozvědky (BND) ve společném rozhovoru varují před nárustem ruských vlivových operacích. Uvedli tak pro deník Die Welt v exkluzivním rozhovoru a zároveň varují, že ruské aktivity dosáhly úrovně z dob Studené války. Pomocí široké sítě agentů se Rusko snaží zasahovat do všech oblastí politiky. Bruno Kahl (BND) dále varuje před růstem vlivu Číny v Evropě, která je čím dál tvrdší při prosazování svých zájmů. Zároveň upozorňuje na nový trend „rouškové a vakcinační diplomacie“.

 

[Západní Balkán]

Rumunsko: Parlament zrušil promlčecí lhůtu u zločinů zahrnující obchodování s lidmi, nucené práce a sexuální násilí. Rumunsko má podle zprávy Evropské komise nejvíce obětí obchodování s lidmi na obyvatele v celé EU. Počet odhalených případů však v poslední době klesal. Nejčastěji jsou obchodovány ženy s účelem sexuálního vykořisťování.

 

[Jižní Asie]

Afghánistán: Armáda čelí sílícímu tlaku povstalců a potýká se s fatálními chybami ve vzdušné kampani. Páteční přátelská palba z helikoptéry na pořádkové jednotky si vyžádala v provincii Badachšán 12 mrtvých. Ve čtvrtek pak při leteckém útoku na základnu, kterou obsadili ozbrojenci, zabil neznámý počet civilistů, kteří se k ní seběhli rabovat. Vláda udává 20 zabitých Tálibů a ten odkazuje na 30 civilních obětí. Civilisté přes týden umírali napříč Afghánistánem.  Kábulu bylo při několika bombových útocích na minibusy zabito více než 18 lidí a zraněno přes 25. Ke dvěma se přihlásil tzv. Islámský stát, který cílí na šíitskou minoritu Hazárů, kterou považuje za odpadlíky.

India: Viac ako 100 artiklov bude od decembra 2021 do decembra 2025 podliehať embargu importu zbraní. Zahŕňajú napríklad plne sformované zbraňové systémy, platformy i senzory, ktoré sú aktuálne v Indii už vyvíjané alebo testované.  Minister obrany Rajnath Singh zdôvodňuje zámer s cieľom vytvoriť impulz pre oživenie indického výskumu a rozvoja, pre dosiahnutie sebestačnosti a zvýšenie exportu obranných systémov. Prvý dokument tohto typu bol prijatý už v auguste 2020 a zakazoval napríklad dovoz korviet, ľahkých vrtuľníkov či bezpilotných lietadiel.

 

[Latinská Amerika]

Venezuela: Osem venezuelských vojakov bolo úspešne zachránených, po tom čo boli zajatí rebelskou skupinou Revolutionary Armed Forces of Colombia (FARC). V utorok túto informáciu potvrdil venezuelský minister obrany, generál Vladimir Padrino. Partia vojakov bola zajatá extrémistickou skupinou, bývalých kolumbijských revolučných jednotiek, už na konci apríla, krátko potom ako začali nepokoje medzi Venezuelskou armádou a spomínanou skupinou. Bývali stúpenci FARC sa utiekajú k rôznym ilegálnym aktivitám na území Venezuely už od uzavretia mierového paktu medzi FARC a Kolumbijskou armádou, s ktorým nesúhlasia.

Chile: Chilský prezident Sebastián Piñera v utorok verejne prisľúbil oficiálne povolenie manželstiev medzi osobami rovnakého pohlavia. Tento návrh bol prednesený už v roku 2017 chilskou ľavicou, avšak odvtedy je pozastavený parlamentom. V poslednom čase, ale nastáva v Chile rapídna zmena, z historicky katolíckej politiky na progresívnu, o čom svedčí aj zavedenie registrovaných partnerstiev rovnakého pohlavia z pred šiestich rokov. Samotná LGBT+ komunita má v Južnej Amerike čoraz väčšie práva. Chile by sa totiž zaradilo už medzi deväť krajín, ktoré takéto manželstvá uznávajú.

 

[Postsovětský prostor]

Ruská federace: Poprvé za celou historii byl zemskými zákonodárci přijat návrh zákona, omezující produkci skleníkových plynů soukromých společností. Legislativa, schválená v dolní komoře Státní dumy, hovoří o nutnosti omezit emise pro společnosti, produkující nad 150 000 tun CO2 ročně. Soukromé firmy si rovněž mohou koupit „odpustek“ v podobě investice do opětovného zalesňování země. Momentálně je potřeba schválení v horní komoře Radě federace a podpis prezidenta Putina. Země si na druhou stranu klade za cíl v následujících letech maximalizovat produkci fosilních paliv.

Bělorusko: Od minulého září uvězněný aktivista Stepan Latypov se během úterního soudního slyšení bodl tužkou do krku. Stalo se tak poté, co doznal, že ho policie mučila a bylo mu vyhrožováno soudním stíháním jeho blízkých. Vězeňská stráž se do klece, v níž byl Latypov umístěn, dostala až ve chvíli, kdy zraněný aktivista ztratil vědomí, protože nemohla najít klíče. Jednačtyřicetiletý Latypov byl následně se stále krvácejícím krkem odvezen do nemocnice, kde byl jeho stav stabilizován. Jeho obvinění zahrnovala protistátní aktivitu na sociálních médiích a odpor vůči zatčení.

 

[Východní Asie]

Myanmar: V sobotu bylo zabito přibližně 20 osob bezpečnostními složkami ve vesnici Hlayswe v regionu říční delty Aeyarwady. Střety začaly v reakci občanů na příchod vojáků do oblasti hledající zbraně mezi tamním obyvatelstvem. Vesničané bojovali kušemi a katapulty. Za poslední dva měsíce se jedná o nejvyšší počet civilních obětí v Myanmaru. Od puče z 1. únory bylo údajně zabito armádou a policí 845 osob. Junta čelí každodenním protestům a stávkám. V pohraničí roste intenzita dlouhotrvajících konfliktů bezpečnostních složek s přibližně dvaceti skupinami etnických ozbrojenců.

Srí Lanka: U pobřeží ostrova v jihovýchodní Asii se potápí nákladní loď společnosti MV X-Press Pearl naložená chemickými látkami. Značné množství trosek, ropy, plastových pelet a kontejnerů, zaplavilo pláže a okolí. Obavy vyvolává uskladněných 325 tun topného oleje v lodních nádržích. Případný únik do Indického oceánu způsobí ekologickou katastrofu, vytvoří obrovskou ropnou skvrnu a zdevastuje tamní podmořský život. Srílanské a indické námořnictvo spolupracuje při pokusech zabránit potopení lodi a uhašení požáru. Operaci komplikuje rozbouřené moře a monzunové větry.

[Moderní technologie a kyberbezpečnost]

Moderní technologie: Výrobca Oskosh Defense získal takmer miliardový kontrakt americkej armády na upgrade zbraňového systému pechotného vozidla Stryker. Oskosh Defense bude dodávať 30-milimetrový Medium Caliber Weapon System (MCWS), ale aj technickú, logistickú a produktovú podporu. Prvú dodávku si oddiel prevezme v decembri 2023. Kontrakt v hodnote viac ako 940 miliónov amerických dolárov sa týka troch z dokopy šiestich brigád, pričom v jednej brigáde slúži 83 vozidiel. O kontrakt malo záujem dokopy šesť spoločností.

Kyberbezpečnost: Série kyberútoků na americkou infrastrukturu v tomto týdnu pokračovala ransomware útokem na JBS USA, jednoho z největších producentů masa v Americe. Podobně jako předcházející útoky na plynovod, vládní agentury a floridské vodovody se i v tomto případě předpokládá ruský původ útoků. Útoky na infrastrukturu mají podle všeho za cíl zkomplikovat lidem každodenní běh a uvést je do nejistoty. Ačkoliv se americká vláda podobným útokům v poslední době čím dál více věnuje, varuje zároveň před tím, že bez spolupráce a investic ze strany soukromých podniků se podobným útokům dá předejít jen obtížně. Americký prezident Joe Biden by téma ruských hackerských útoků na Spojené státy měl otevřít během brzkého setkání s ruským protějškem Vladimirem Putinem v Ženevě.

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *