Přehled světového dění z uplynulého týdne (9/2020)

[Afrika]

Sahel: Africká unie oznámila, že vyšle na omezenou dobu jednotku čítající tři tisíce vojáků do oblasti Sahelu, kde tamní státy bojují s četnými ozbrojenými skupinami. Oblast Sahelu je neklidná od roku 2012, kdy vypuklo povstání v Mali. Od té doby se násilí rozšířilo do sousedních zemí Burkiny Faso a Nigeru. Během minulého roku zemřelo ve všech třech zemích okolo čtyř tisíc lidí, což je podle údajů OSN pětkrát více než v roce 2016. OSN rovněž uvedla, že v Burkině Faso bylo více než čtyři tisíce lidí kvůli četnějším a častějším útokům ozbrojených skupin donuceno uniknout.

Kamerun: Lidskoprávní organizace Human Rights Watch obvinila vládní síly a pastevce z kmene Fulani ze zabití nejméně 21 civilistů během února v anglofonních regionech. Organizace uvádí, že 14. února bylo zabito 13 dětí a jedna těhotná žena ve vesnici Ngarbuh. Zároveň bylo zapáleno pět domů. Došlo k drancování a k bití obyvatel. Armáda veškerá tato obvinění odmítla. Incident se odehrál v odlehlé části regionu Severozápad, který je jedním ze dvou anglofonních regionů, kde probíhá konflikt se separatisty žádajícími nezávislost po většinově frankofonním Kamerunu.

 

[Blízký východ]

Sýrie: Během čtvrtečních náletů syrských vládních sil v severozápadní provincii Idlib zahynulo nejméně 33 tureckých vojáků a další tři desítky byly zraněny. Ankara v následné reakci provedla odvetné údery, které zasáhly až 200 syrských cílů a v neděli sestřelila dva syrské vládní stíhací letouny. Kvůli bojům se v pátek sešla Severoatlantická aliance, která vyzvala k okamžité deeskalaci napětí. Rusko mezitím vyslalo k syrskému pobřeží dvě fregaty se střelami s plochou dráhou letu. Syrští povstalci podporováni Tureckem pak během týdne dobyli zpět strategické město Sarákib na severu země.

Turecko: Prezident Recep Tayyip Erdoğan v pátek oznámil, že v zemi otevírá uprchlíkům hranice do Evropy. Migranti, přicházející především ze Sýrie, se okamžitě začali přesouvat k hranicím s Řeckem. Během dvou dnů jich tam podle Mezinárodní organizace pro migraci (IOM) dorazilo minimálně 13 tisíc. Podle tureckých úřadů však může v nejbližších dnech k evropským hranicím přijít až 40 tisíc migrantů. Turecko dosud hranice přísně střežilo na základě dohody s EU z roku 2016, v níž slíbilo zastavit migrační vlnu výměnou za finanční pomoc.

 

[Euroatlantický prostor]

Grécko: Na hraniciach Turecka a Grécka došlo v sobotu k stretom medzi migrantmi pokúšajúcimi sa prekročiť hranice EÚ a gréckou políciou. Podľa hovorcu konzervatívnej gréckej vlády, Steliosa Petsasa, sa za posledných 24 hodín pokúsilo prejsť ilegálne hranice 4000 ľudí a polícia bola nútená použiť v reakcii na ich agresivitu slzný plyn. Grécko avizovalo odhodlanie ochrániť hranice za každú cenu.

Francúzsko, Taliansko: V Európe pokračuje prijímanie opatrení za účelom zastavenia šírenia koronavírusu z Číny. Francúzsko aktuálne zakázalo konanie podujatí počítajúcich s účasťou 5000 a viac ľudí. Najviac postihnuté je Taliansko, konkrétne regióny Lombardia, Benátsko a Emiglia-Romagna, v ktorých sa vyskytlo 90% z 900 prípadov nákazy v krajine, z toho 21 úmrtí. V oblasti sú zatvorené školy, nekonajú sa verejné podujatia. Je isté, že tento stav v industriálnych a turisticky navštevovaných oblastiach bude mať silný negatívny vplyv na ekonomiku štátu.

 

[Západní Balkán]

Černá Hora: Tisíce lidí vedené duchovními srbské pravoslavné církve pochodovaly hlavním městem na protest proti zákonu, který má ohrozit majetky církve. Protesty probíhají od prosince, kdy byl přijat zákon, který umožňuje převzít majetky církve, pokud nejsou schopny doložit jejich vlastnictví před rokem 1918. Prezident země v pátek pak obvinil Srbsko a Rusko z používání církve k oslabení nezávislosti země a podkopávání snah o vstup do EU a NATO

 

[Jižní Asie]

Afghánistán: Tálibán a Spojené státy v sobotu podepsaly v katarském Dauhá dohodu vedoucí ke stažení amerických vojáků ze země. Do 135 dní se jejich počet sníží ze současných 13 000 na 8 000. Pokud povstalci dostojí závazkům, jako přerušení styků s al-Kajdou, do 14 měsíců odejdou všichni. NATO zároveň zredukuje své síly z 16 na 12 tisíc. V horizontu 10 dní má Tálibán propustit 1 000 zajatců a vládní strana 5 000 Tálibánců. Do května se USA zasadí o odstranění členů hnutí ze sankčního seznamu OSN. Po podpisu dohody následuje práce na trvalém míru a vyjednávání s afghánskou vládou.

Indie: Mezi 23. a 27. únorem zažilo Nové Dillí nejhorší sektářské násilí mezi muslimy a hinduisty za poslední desetiletí. Situace eskalovala v návaznosti na nový vládní zákon o státním občanství, který dává příslušníkům náboženských menšin, kromě muslimů, šanci získat občanství. Během prvních dní protestů zaznamenali hasiči více než 170 žhářských incidentů a nejméně 38 lidí zahynulo v pouličních šarvátkách. Policie po těchto událostech zatkla více než 600 osob za podíl na násilí, přesto je ale obviňována z nečinnosti a neschopnosti menšiny ochránit.

 

[Latinská Amerika]

Salvador: Ve středu byl vládou schválen kontroverzní zákon týkající se válečných zločinů a odškodnění obětí ze Salvadorské občanské války (1980-1992). Prezident Nayib Bukele jej však v pátek vetoval. Podle něj a mnoha kritiků tento zákon nezohledňuje zájmy obětí konfliktu. Někteří dokonce označili zákon jako „skrytou amnestii“, jelikož soudci mohou snížit tresty za válečné zločiny a zločiny proti lidskosti. Občanská válka trvající 12 let zanechala přes 75 000 obětí a více než 8 000 pohřešovaných.

Mexiko/USA: Americký federální soud rozhodl o pozastavení migrační politiky zvané „Zůstaň v Mexiku“, kterou prosazoval americký prezident Donald Trump. Tisíce lidí pocházející především ze Střední Ameriky tak bylo nuceno zůstat čekat v Mexiku na schválení Spojených států. Po zveřejnění tohoto rozhodnutí se více než sto kubánských migrantů pokusilo ilegálně překročit rušný hraniční most Ciudad Juarez-El Paso. Reakcí americké vlády bylo uzavření tohoto hraničního přechodu.

 

[Východní Asie]

Malajzia: V krajine v pondelok vypukol politický chaos po nečakanej abdikácii predsedu vlády Mahathira Mohamada z dôvodu rozkolov v koalícii s jeho konkurentom Anwarom Ibrahimom. Mahathir vysvetlil demisiu kráľovi snahou jeho koaličných partnerov zvrhnúť vládu. V sobotu však 94-ročný Mahathir nečakane ohlásil, že sa s Anwarom dohodol na spolupráci a je pripravený vrátiť sa do úradu premiéra. Kráľ však naznačil, že s ním už neráta. V ten istý deň totiž za nového premiéra menoval ministra vnútra Muhyiddina Yassina, ktorý je rovnako ako Mahathir zo strany BERSATU.

Východný Timor: V utorok padla timorská vláda premiéra Joseho Mariu de Vasconcelosa (nom de guerre Taur Matan Ruak). Stalo sa tak po tom, čo Ruak nebol dlhodobo schopný schváliť v parlamente rozpočet krajiny na rok 2020 a najväčší koaličný partner premiéra, strana CNRT vystúpila z koalície. Líder CNRT, hrdina bojov o nezávislosť krajiny Xanana Gusmao využil situáciu a ihneď vytvoril dohodu s ďalšími piatimi stranami, ktoré by mali dosiahnuť parlamentnú väčšinu a umožniť Gusmaovi stať sa novým predsedom vlády bez nutnosti predčasných volieb.

 

[Moderní technologie a kyberbezpečnost]

Moderní technologie: Americké letectvo začalo oficiálne hľadať „lietajúce auto“ schopné rýchlo dopraviť svoje jednotky a vybavenie do vojnových zón. Program Agility Prime má preskúmať komerčný pokrok v elektronických technológiách vertikálneho vzletu a pristátia, inak známych ako eVTOL. Letectvo sa obzvlášť zaujíma o vozidlá, ktoré môžu prepravovať tri až osem vojakov s dosahom viac ako 100 míľ a rýchlosťou viac ako 100 míľ/h. Aby spoločnosti mohli prejsť do ďalších fáz programu, musia do 17. decembra 2020 preukázať schopnosť svojich strojov lietať.

Kyberbezpečnost: V Číně byla o víkendu zakázána a zablokována mobilní hra Plague. V ní mají hráči za úkol rozšířit po světe smrtící virus a vyhubit celou planetu. Přestože je hra na trhu již osm let, zaznamenala v posledních dnech v souvislosti se šířícím se koronavirem COVID-19 velký počet stažení. V lednu se dokonce stala nejprodávanější aplikací v zemi. Čína svůj krok obhajuje tak, že se jedná o aplikaci s ilegálním obsahem.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *