Přehled světového dění z uplynulého týdne (9/2022)

[Audioverze]

[Blízký východ a severní Afrika]

Izrael/Ruská federace: Izraelský premiér Naftali Bennett sa cez víkend zúčastnil nečakanej schôdze s ruským prezidentom Vladimírom Putinom. Okrem toho premiér cez víkend trikrát volal s ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským. Benett po návrate oznámil, že Izrael sa bude snažiť byť aj naďalej mediátorom medzi Ukrajinou a Ruskom, i keď sa úspech zdá byť nepravdepodobný. Izrael odsúdil ruskú inváziu na Ukrajinu, vyjadril solidaritu s Kyjevom a poslal humanitárnu pomoc. Nevyhovel však ukrajinským žiadostiam o vojenskú pomoc a ponechal si otvorené kanály s Ruskom.

Turecko/Ruská federace: Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan počas telefonátu vyzval ruského prezidenta Vladimíra Putina, aby vyhlásil prímerie na Ukrajine, otvoril humanitárne koridory a podpísal mierovú dohodu. Turecko je tak ďalšou krajinou, ktorá sa stavia do pozície mediátora. Počas víkendu tiež došlo aj na komunikáciu s Kyjevom. Telefonát sa uskutočnil len niekoľko dní pred uskutočnením diplomatického fóra v tureckej Antalyi, na ktorom by mohlo dôjsť k priamym rokovaniam medzi ruským a ukrajinským ministrom zahraničných vecí.

 

[Euroatlantický prostor]

Európska únia: Európska únia zastavila vysielanie pro-kremeľských médií Russia Today a Sputnik na svojom území. Vysoký predstaviteľ pre zahraničné veci a bezpečnostnú politiku Josep Borell zdôvodnil toto rozhodnutie „systematickou manipuláciou informácií a dezinformáciami“, ktoré Kremeľ prostredníctvom spriaznených médií šíri a využíva ako nástroj vojny na Ukrajine. Zákaz má platiť do ukončenia ruskej agresie a informačnej vojny zasahujúcej Úniu. Kontrolu dodržiavania zákazu majú zabezpečiť regulátori EÚ.

NATO: Severoatlantická aliancia nezriadi nad Ukrajinou bezletovú zónu. V piatok to oznámil generálny tajomník Jens Stoltenberg s odôvodnením, že vyslanie bojového letectva do ukrajinského vzdušného priestoru by znamenalo zapojenie členských krajín NATO do vojny. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj odsúdil toto rozhodnutie. Podľa jeho slov dalo Rusku zelenú na ďalšie bombardovanie. Ruský prezident Vladimír Putin vyhlásil, že zriadenie bezletovej zóny nad Ukrajinou bude považovať za útok na Ruskou federaci.

 

[Jižní Asie]

Pakistan: Minimálne 58 ľudí zomrelo a ďalších 200 bolo zranených pri samovražednom bombovom útoku v šiitskej mešite počas piatkovej modlitby v meste Pešávar na severe zeme. K zodpovednosti za útok, ktorý patrí k jedným z najväčších na pakistanskom území za posledné roky sa prihlásila organizácia Islamský štát (IS). IS pohrozil ďalším násilím voči pakistanskej šiitskej menšine, ktorá je dlhodobo cieľom útokov aj zo strany pakistanského Talibanu.

Afganistan: Minister vnútra a zástupca vodcu Talibanu Sirádžuddín Hakkání sa poprvýkrát objavil pred novinármi a odhalil svoju tvár. Média doteraz nemali povolenie fotografovať šéfa Siete Hakkání. Organizácia, na ktorej čele stojí, sa vyznačuje veľkou mierou násilia a brutality, pričom úzko spolupracuje s vedením Talibanu. Samotný Hakkání je zodpovedný za sériu teroristických útokov, na základe čoho sa nachádza na zozname osôb hľadaných americkým Federálnym úradom pre vyšetrovanie.

 

[Latinská Amerika]

Mexiko: Forenzní technici ani po šesti měsících neskončili s exhumovacími pracemi na předměstí města Nuevo Laredo. To se stalo místem masakru mezi Cartel Del Noreste (odštěpek kartelu Los Zetas) a kartelem Jalisco. Nesčetné úlomky kostí stovek unesených lidí jsou nadále rozesety na necelých sedmi kilometrech čtverečních pouštních křovin. V současné době není jasné, jaký byl motiv únosu obětí. Spekuluje se, že se mohlo jednat o cílené zabíjení konkurenčních pašeráků drog a lidí nebo účelné vyvolání strachu mezi místními obyvateli.

Nikaragua: Cristiana Chamorro, potenciální protikandidátka Daniela Ortegy v prezidentských volbách v roce 2021, byla postavena před soud. Z domácího vězení, ve kterém pobývala od 2. června minulého roku, ji policie převezla do nechvalně známé věznice El Chipote. Společně s dalšími osobami bude souzena za praní špinavých peněz a další údajné zločiny (např. její nadace poskytovala peníze na školení novinářů). Chamorro byla jednou z prvních ve vlně zatýkání opozičních představitelů před prezidentskými volbami, v nichž D. Ortega usiloval o čtvrtý mandát v řadě.

 

[Postsovětský prostor]

Ukrajina: Vyjednavači obou stran konfliktu se shodli na vytvoření humanitárních koridorů pro evakuaci civilistů a dodávky léků a potravin. Podle poradce ukrajinského prezidenta Mychajla Podoljaka nedošlo k žádnému průlomu v otázce příměří, vyjednavači dosáhli pouze dohody o zajištění humanitárních koridorů do míst s nejintenzivnějšími boji s možností (dočasného) příměří v oblastech, kde bude evakuace probíhat. Vyjednavači se podle něj rovněž dohodli na dalším setkání. Z Ukrajiny zatím uprchlo 1,3 milionu lidí.

Ruská federace: V reakci na potlačování protiválečných protestů a nezávislého zpravodajství ze strany ruské vlády došlo na území Ruské federace k omezení služeb poskytovaných společnostmi Facebook, Twitter a Google. Společnost Meta, dříve Facebook, rovněž omezila přístup svých uživatelů k účtům ruských státních organizací a médií. Podobná opatření přijali také technologičtí giganti jako jsou například společnosti Apple nebo Google. V rámci zahraničního protestu vůči ruské agresi svou obchodní činnost na ruském území pozastavily i společnosti jako IKEA, Nike, Zara, H&M nebo Škoda Auto. K pokojnému ukončení války vyzvala dokonce i největší ruská ropná společnost Lukoil.

 

[Subsaharská Afrika]

Burkina Faso: Vojenská vláda Burkiny Faso vymenovala vo štvrtok 3. marca dočasného predsedu vlády, uviedol dočasný prezident Paul-Henri Sandaogo Damiba. Funkciu bude počas nasledujúcich troch rokov zastávať Albert Ouedraogo, rozvojový ekonóm a univerzitný profesor. Vodca februárového vojenského prevratu Damiba bol inaugurovaný prezidentom krátko po tom ako viedol nespokojných dôstojníkov k zvrhnutiu demokraticky zvoleného prezidenta Rocha Marca Christiana Kaboreho.

Tanzánia: Tanzánijský súd nariadil prepustenie opozičného lídra Freemana Mboweho po tom, ako prokuratúra stiahla obvinenia z terorizmu. Mbowe, predseda a jeden zo zakladateľov strany Chadema spred tridsiatich rokov, bol v júli zatknutý spolu s niekoľkými ďalšími vysokými funkcionármi strany. Ku ich zatknutiu došlo len niekoľko hodín pred tým, ako mali zorganizovať verejné fórum, na ktorom požadovali ústavné reformy v Tanzánii.

 

[Západní Pacifik]

Filipíny/EU: Brusel započal snahu o zvýšení svého vlivu v Indo-Pacifiku. Stalo se tak na základě nabídnutí přístupu k platformě IORIS zainteresovaným státům regionu vyjma Číny. Samotný systém díky vysokému zabezpečení umožňuje zapojeným členům a jejich námořnictvům komunikovat v reálném čase. V současnosti je testován námořnictvem Filipín v rámci nácviku reakcí na přírodní katastrofy. IORIS by měl přispět ke zvýšení bezpečnosti a udržení míru v regionu.

Tchaj-wan/USA: Washington vyslal jasný signál stvrzující existující závazky vůči teritoriální integritě Tchaj-wanu. Stalo se tak v úterý 1. března na základě vyslání delegace vedené Michaelem Mullenem, bývalým předsedou sboru náčelníků štábu amerických ozbrojených sil. Primárním cílem výpravy byla deklarace pozice USA odstrašující Peking od potenciální akce vůči Tchaj-wanu, vedené v podobné režii jako probíhající ruská invaze na Ukrajině. Děje se tak v období, kdy i přes evropské napětí Čína stále vysílá letouny do Tchaj-wanského vzdušného prostoru.

 

[Kyberbezpečnost]

Kyberbezpečnost: Téměř dva týdny od ruské invaze na Ukrajinu začíná mít válka v kyberprostoru serióznější podobu než dosavadní útoky DDoS, defacementy a fake news na sociálních sítích. Spolu s ruskou invazí proběhl kyberútok na německé větrné elektrárny a dočasně jich téměř 6000 vyřadil z provozu. Zároveň se několik desítek tisíc evropských uživatelů satelitního internetu od operátora Orange ocitlo bez internetového připojení. Ačkoliv jsou původci těchto útoků zatím neznámí, tak se můžeme právem domnívat, že za nimi stojí buď samotní Rusové, nebo jim spřízněná hackerská skupina. Mimo toho se do válčení v kyberprostoru na obou stranách aktivně zapojují celé řady dalších nezávislých dobrovolnických hackerů. Skupina Anonymous například Rusku vyhlásila válku.

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *