Dne 18. května velvyslanci Finska a Švédska předali generálnímu tajemníkovi NATO Jensu Stoltenbergovi oficiální přihlášku k členství. Země, jež známe spíše jako zastánce neutrálního postoje, se tak ve sledu aktuálních událostí na Ukrajině chtějí více angažovat ve formování nového bezpečnostního…

Letošní summit Severoatlantické aliance ve španělském Madridu si vysloužil od mnohých komentátorů přízvisko „historický“. Bezprecedentní změna vnímání bezpečnostní situace v euroatlantickém prostoru se promítla i do samotného summitu. NATO potvrdilo politiku otevřených dveří a přijme mezi sebe nové spojence. Došlo také…

Vítězství Sociální demokracie v parlamentních volbách znamená pokračování dosavadní spolupráce se Severoatlantickou aliancí a potvrzení paktu o bližší spolupráci, který země spolu s Finskem podepsala na zářijovém summitu ve Walesu. Socialisté tak vystřídali pravicovou koalici v čele s Umírněnou stranou, která skončila druhá o…

V první epizodě této studie jsme si nejdříve přiblížili mládí a rané období vlády Gustava II. Adolfa a politickou situaci v Evropě na počátku 17. století. Text končil popisem Gustavových vojenských reforem. Ve druhé epizodě na předchozí text navážeme a blížeji se podíváme na třicetiletou válku a účast Gustava II. Adolfa v politice a konfliktech tohoto celoevropského střetu. Popíšeme si nejvýznamnější bitvy, kterých se švédské vojsko účastnilo pod velením krále Gustava, bitvy u Breitenfeldu a u Lützenu, a zjistíme, jak se Gustavovi a jeho generálům podařilo implementovat zásadní reformy vojenského umění do reálného života. V závěru textu si také přiblížíme okolnosti smrti Gustava II. Adolfa a pohlédneme na poslední fázi třicetileté války a její výsledek.

Gustav II. Adolf, přezdívaný „Gustav Veliký“, „Lev Severu“, „Zlatý král“, „Gösta“ či „Otec moderního boje“, byl švédský král na počátku 17. století, který dokázal Švédsko zreformovat takovým způsobem, že se během jeho vlády stalo jednou z klíčových mocností prvního řádu a tuto pozici si uchovalo až do počátku 18. století. Osoba Gustava II. Adolfa je velice důležitá především pro oblast vojenství a strategie, neboť jeho vojenské reformy ovlivnily vývoj vojenského umění na dalších několik století a některé z nich přetrvávají v upravené podobě dodnes.