CYBERCOM je připraven k boji

Podle mnohých jsme už vlastně v probíhající kyberválce. Nejde přitom jenom o záplavu nepřátelsky naladěné propagandy, která cílí na západní veřejnost. Množí se rozsáhlé a sofistikované útoky na internet, které zjevně testují zabezpečení sítí a hledají slabá místa. Experti říkají, že takové útoky neodpovídají povaze hackerských aktivit a připisují je skupinám podporovaným nebo přímo organizovaným státy. Otázkou je, co s tím Západ hodlá dělat. Jednou z možností jsou vojenské operace na internetu.

Spojené státy v roce 2009 zřídily Kybernetické velení armádních sil Spojených států, CYBERCOM (US Cyber Command), které má na starosti vojenské operace v kyberprostoru. CYBERCOM se sídlem ve Fort Meade, stát Maryland, je podřízený Velitelství strategických sil Spojených států, STRATCOMu, a původně vznikl z obranných pohnutek. V poslední době se ale stále více orientuje i jako ofenzivní síla v kyberprostoru. A teď je už CYBERCOM podle svého nedávného prihlášení připraven k boji.

Fort Meade hlásí, že 133 týmu Cyber Mission Force CYBERCOMu po šesti letech příprav dosáhlo počáteční operační kapacity. Je to významný milník v dosavadní historii CYBERCOMu. Počáteční operační kapacita znamená, že všechny kyber týmy překročily požadovaný práh připravenosti a jsou teď schopné vést kybernetické operace. Zhruba polovina týmů přitom už dosáhla plné operační kapacity, ve které bude dlouhodobě fungovat. Šéf CYBERCOMu admirál Michael Rogers, který zároveň vede Národní bezpečnostní agenturu NSA a Centrální bezpečnostní službu CSS, si pochvaluje profesionalitu a tvrdou práci svých podřízených. Podle amerického ministerstva obrany teď CYBERCOM tvoří 5 tisíc vojáků, přičemž v plném stavu CYBERCOMu by jich mělo být celkem 6 200.

V CYBERCOMu slouží vojáci americké armády, námořnictva, letectva i námořní pěchoty. Jejich cílem je zajišťovat kapacity pro boj v kyberprostoru, bránit vojenské a vládní sítě a současně i bránit kritickou civilní infrastrukturu Spojených států, která by se mohla stát cílem kybernetických útoků. CYBERCOM rovněž udržuje mezinárodní spolupráci se spojenci v této oblasti a na příkaz prezidenta také může spustit ofenzivní operace v kyberprostoru. CYBERCOM vstupuje na horkou půdu, od teď s ním ale v kyberprostoru musejí počítat.

Štítky:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *