(Foto)report z IDET 2021

Štítky:

I přes stále probíhající pandemii Covid-19 a s ní spojená omezení proběhl jako v každém lichém roce veletrh bezpečnostní a obranné techniky IDET. Letošní 16. ročník se kvůli pandemii konal v říjnu oproti tradičnímu květnu. Opět byl doplněn i o veletrhy policejní a kriminologické techniky ISET a požární techniky PYROS. Tuto brněnskou bezpečnostní událost roku jsme si samozřejmě nemohli nechat ujít a IDET navštívilo hned několik členů redakce.

S ohledem na režim vstupu s hygienickými pravidly i omezené možnosti cestování byl letošní IDET o něco menší než ty předcházející. Leckdo očekával, že veletrhu budou vévodit tři kandidáti v tendru bojového vozidla pěchoty – ASCOD, CV-90 a Lynx. Pravdou byl spíše opak. S ohledem na aktuálnost tendru návštěvníci vystavené kusy sice prohlíželi ale úplnou dominantu mezi vystavovanou technikou netvořily. ASCOD a Lynx se představily v maskovaném nátěru s možností nahlédnutí dovnitř stroje. Na stánku General Dynamics doplňoval ASCOD dron české firmy Primoco. V případě Rheinmetallu byly po boku Lynxe k vidění kanóny různých ráží i robotický pes. Firma BAE Systems k menšímu podivení zastoupena nebyla a stroj CV-90, který byl na IDET 2019 ve dvou kusech, jsme letos vidět nemohli.

Další dominantou byla beze sporu expozice konglomerátu KNDS (KMW+Nexter) kde se představila podepsaná náhrada české Dany – samohybná houfnice Caesar na podvozku Tatra 8×8 a dále tank Leopard 2A7+. Těžištěm veletrhu jsou však české firmy. Největší český holding Czechoslovak Group ukázal koncept samohybné houfnice DITA, vozidlo Patriot II, vozidlo Titus či 3D radar ReGUARD. Přidružená Tatra pak představila vyprošťovací a odsunový stroj 6×6 Bison na platformě Tatra Force i dvounápravová Tatra Force a třínápravové Tatry Force a Tactic. Ty doplnila závodní Tatra Phoenix a tankový tahač.

Zajímavá byla i expozice zastřešená firmou Skupina, kde byl k vidění Zetor Gerlach, Toyota Hilux i výrobky společnosti MBDA. Nelze opomenout ani stánek Aero Vodochody s modelem nového L-39 NG. Česká zbrojovka a Meopta odprezentovaly tradičně široké množství zbraní, respektive optik a kolimátorů. Novinkou Meopty byl digitální kolimátor s integrovaným balistickým počítačem, určený pro přesnější náměr. Zajímavým počinem Asociace pro obranný a bezpečnostní průmysl byl start-up koutek, kde se prezentovalo pět českých začínajících firem.

Ze zahraničních firem měly výrazné zastoupení zejména ty izraelské – Israel Aerospace Industries (s modely dronů Heron a Rotem), Rafael (s modely systému Spyder) i Elbit. Zastoupeny byly i americké firmy zejména v podobě Lockheed Martin a General Dynamics. Německý zbrojní průmysl pak reprezentoval mimo již zmíněného KNDS a Rheinmetalu i Diehl se svou střelou vzduch-vzduch IRIS. Exotický aspekt přidalo i zastoupení pákistánského zbrojního průmyslu s nabídkou spektra bezpilotních prostředků i licenční výroby původně německých palných zbraní.

Klasickou součástí veletrhu je i prezentace ozbrojených složek. Armáda České republiky, respektive Ministerstvo obrany, připomněly 30 let působení v zahraničních misích i současnou modernizaci. Ve vnitřní expozici bylo k vidění vybavení českých vojáků, protivzdušný komplet RBS 70 NG, dron ScanEagle i motorový člun a kajak. Ve venkovní expozici pak bylo možné si prohlédnout vrtulníky Mi-24 a W-3A Sokol i cisternu na letecké palivo Tatra či spojovací verzi vozidla Pandur. V interiéru mělo expozici i slovenské Ministerstvo obrany s modernizovaným BVP-M. Veletrh doplňovaly dynamické ukázky techniky a taktiky v rámci IDET Arény.

Veletrhy ISET a PYROS byly umístěny v kruhovém pavilonu Z, kde byly k vidění expozice Policie, Hasičského záchranného sboru a Vězeňské služby či Celní správy. Ty byly doplněny stánky soukromých vystavovatelů se spektrem techniky od trenažérů srdeční masáže po autonomní hasičské roboty. Zajímavostí veletrhu byla jistě historická Tatra 613.

Autory fotografií jsou Martin Blecha a Matěj Marek.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *