I přes ropné embargo EU prezident Íránu prohlašuje, že je jaderný program čistě mírový

Novinky Blízký východ – leden 2012: 25. leden – EU vyhlásila ropné embargo vůči režimu v Íránu

EU vyhlásila ropné embargo vůči režimu v Íránu

Evropská unie 23. ledna oficiálně přijala ropné embargo vůči režimu v Íránu, zakazující jakékoliv „ropné kontakty“ se zemí. Členské státy se rovněž dohodly na zmrazení majetku Íránské centrální banky v Evropě.
Mezinárodní měnový fond však varuje, že pokud Západ bude nadále na Írán vyvíjet tlak, ceny ropy mohou razantně vzrůst, jako například v důsledku revolučních událostí v Libyi v loňském roce.  MMF hrozí, že ceny ropy se mohou vyšplhat až o 20 – 30 %. Varuje také, že pokud Írán zablokuje Hormuzský průliv, skrze který se transportu ropa z Perského zálivu, šok může být dokonce větší. MMF vymezil všechny rizika v rámci schůze G20 týkající se globálních ekonomických perspektiv v lednu 2012 v hlavním městě Mexika.

http://www.consilium.europa.eu/uedocs/cms_data/docs/pressdata/EN/foraff/127446.pdf
http://www.imf.org/external/np/g20/pdf/012012.pdf
http://www.bbc.co.uk/news/business-16728942
http://www.bbc.co.uk/news/world-europe-16674660
http://www.number10.gov.uk/news/iran-sanctions/

Saudská Arábie odstupuje z mise Ligy arabských států v Sýrii, LAS zahajuje novou politickou iniciativu vůči syrskmu režimu

Saudská Arábie 22. ledna definitivně odstoupila z mise LAS, která monitorovala události v Sýrii. Následně saudský ministr zahraničí princ Saud al Faisal vyzval mezinárodní společenství k většímu tlaku na režim. Celá monitorovací mise měla mnoho kritiků, kteří vyzdvihovali především neschopnost komisařů jakkoliv zastavit násilí, které zemi sužuje již 10 měsíců. Nicméně se předpokládá, že by měla být mise prodloužena o další měsíc.

23. ledna LAS zahájila novou politickou iniciativu spočívající ve zformování jednotné národní vlády a zahájení nových voleb. Program se zaměřuje na to, aby prezident Bašár Assad dovolil svým zástupcům dohlížet na tranzici státu, která by měla zahrnovat účast opozičních skupin na politickém rozhodování v zemi a svobodné volby v rámci nové ústavy státu.

http://www.bbc.co.uk/news/world-middle-east-16674335
http://www.bbc.co.uk/news/world-middle-east-16675630
http://www.haaretz.com/news/middle-east/syria-rejects-arab-league-demands-as-flagrant-interference-1.408774
http://www.guardian.co.uk/world/middle-east-live/2012/jan/23/syria-rejects-arab-league-demands#block-1

 

Egyptské islamistické strany drtivě vyhrály volby do parlamentu

V pondělí 21. ledna byly oficiálně ukončeny egyptské volby, které byly rozloženy do třech kol uskutečněných v průběhu šesti týdnů. Volilo se celkem 498 kandidátů do Lidového shromáždění a deset dalších členů je vybráno vládnoucí vojenskou vládou.
Finální výsledky prvních parlamentních voleb po ukončení vlády prezidenta Mubaraka potvrdily zdrcující vítězství islamistických politických stran. Strana Muslimského bratrstva – Strana svobody a spravedlnosti získala největší počet křesel napříč egyptského volebního systému, celkem 47%.
Na druhém místě skončila nekompromisní salafistická strana Núr (v překladu světlo). Dále skončila liberální strana Nový Wafd (zreformované uskupení strany Wafd, která působila v egyptském  politickém spektru již od roku 1919) a sekulární koalice Egyptského bloku.

http://www.bbc.co.uk/news/world-middle-east-16665748
http://www.guardian.co.uk/world/middle-east-live/2012/jan/23/syria-rejects-arab-league-demands#block-1

 

Muammar Kaddáfí vlastnil chemické zbaně

Bývalý libyjský vůdce Muammar Kaddáfí mohl dle oficiálních zpráv disponovat chemickými zbraněmi. 17. – 20. ledna navštívila Libyi komise z Organizace pro zákaz chemických zbraní (OPCW) a jeden z inspektorů potvrdil, že mezi množstvím chemické munice našli látku, která by mohla způsobit rozsáhlá poškození. Libye se nyní musí podvolit k detailnímu plánu na dovršení zničení všech nebezpečných materiálů, což musí být uskutečněno nejpozději 29. dubna 2012.

http://www.opcw.org/news/article/opcw-inspectors-verify-newly-declared-chemical-weapons-materials-in-libya/
http://www.bbc.co.uk/news/world-africa-16650192

 

Útok Izraelských složek na pásmo Gazy

18.  ledna se uskutečnil nálet speciálních jednotek IDF(Israel Defence Forces)  v pásmu Gazy s cílem zlikvidovat teroristickou skupinu, která se pokusila položit explozivní zařízení v blízkosti bezpečnostního plotu na severu Pásma. Při vzdušném náletu byl údajně zabit jeden člověk. Dle údajů IDF za útokem stojí teroristická skupina Hamás, která způsobila již množství teroristických útoků v minulém roce.

http://www.idf.il/1283-14597-EN/Dover.aspx
http://www.haaretz.com/news/diplomacy-defense/hamas-palestinian-killed-another-critically-hurt-in-idf-strike-on-gaza-1.407972
http://www.bbc.co.uk/news/world-middle-east-16607400

 

Proces s Mubarakem pokračuje – začátek obhajoby

V rámci stále probíhajícího soudního procesu s Husním Munárakem začal právník bývalého egyptského prezidenta obhajobu tím, že za represivní potlačování demonstrací je zodpovědná armáda a její vůdčí představitelé. Obhajoba začala svoji argumentaci v úterý 17. ledna u soudu v Káhiře. Obhájce svého klienta popsal jako spravedlivého vůdce, který vždy pracoval tvrdě ve prospěch egyptského státu a naprosto Mubarakovu vinu popřel.

http://www.bbc.co.uk/news/world-middle-east-16619949
http://www.bbc.co.uk/news/world-middle-east-16592544

 

Plánované útoky Íránu v Turecku

Dle tureckých zpravodajských složek plánují jednotky Al Quds, tedy složky íránských revolučních gard, útoky na americkou ambasádu v Ankaře a další konzulátní budovy Spojených států po celé zemi. Dle informací se má do útoků zapojit i ší´itská teroristická organizace Hizballáh. Írán údajně usiluje o podporu operací malých ilegálních tureckých organizací v reakci na turecké rozhodnutí zřídit v zemi radar NATO a turecké odsouzení režimu Bašára Assada v Sýrii.

http://www.haaretz.com/news/middle-east/report-iran-planning-attacks-on-u-s-targets-in-turkey-1.407860

 

Události v Sýrii

V pátek 6. ledna se v centru Damašku uskutečnily dva teroristické útoky. Terčem sebevražedného atentátu byl autobus s policisty, při kterém přišlo o život deset lidí a více než čtyřicet pět jich bylo zraněno.  Útoky se uskutečnily přesně dva týdny po prvních útocích v syrském hlavním, které souvisely s příletem pozorovací mise.

Útoky se stupňují právě v průběhu přítomnosti zahraniční mise Ligy arabských států, která do země vstoupila 26. prosince z důvodu kontroly dosavadních událostí a ověření platnosti tvrzení prezidenta Assada, že chce ukončit stále probíhající násilí a vzájemné útoky bezpečnostních složek a syrských rebelů.

18. prosince monitorovací pracovníci dokončili svoji pozorovací misi a začali připravovat materiály pro závěrečnou zprávu, která následně určí budoucí postoj LAS k událostem v zemi.

Podle nejnovějších informací se boje mezi bezpečnostními složkami a rebely přesunuly do Zabadáni. Toto město je situováno asi 35 kilometrů severozápadně od Damašku u hranic s Libanonem. Od propuknutí protestů v loňském roce bylo toto město v centru občanských nepokojů a již dříve zde byly uskutečňovány razie a domovní prohlídky.

http://www.bbc.co.uk/news/world-middle-east-16440097
http://www.bbc.co.uk/news/world-middle-east-16535468
http://www.bbc.co.uk/news/world-middle-east-16444714
http://www.bbc.co.uk/news/world-middle-east-16557204
http://www.bbc.co.uk/news/world-middle-east-16558559
http://www.bbc.co.uk/news/world-middle-east-16606394

 

Íránské raketové testy v Perském zálivu

Írán 2. ledna otestoval 3 nové raketové střely, jejichž zkouška završila 10 denní námořní cvičení v blízkosti Hormuzské úžiny, přes kterou putuje 20% celkových zásob ropy. Tyto rakety jsou schopné atakovat cíl pouze uvnitř Perského zálivu, z důvodu množství zásob ropy, které jsou touto oblastí transportovány, je však tato zpráva alarmující. USA se snaží přinutit jiné státy, aby ukončily nákupy ropy z Íránu. Ten zase hrozí, že pokud na něho bude uvaleno ropné embargo, uzavře ropné cesty v Hormuzském průlivu, což by mělo fatální důsledky na ekonomiku zemí po celém světě.

http://www.bbc.co.uk/news/world-middle-east-16383406

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *