Novinky z Afriky: leden 2014

Přehled událostí z afrického kontinentu za měsíc leden.

Tunisko: Protesty kvůli novým daním

11. 1. Protesty se rozhořely poté, co odcházející kabinet zavedl nové daně. Nepokoje se rozšířily do městech po celé zemi a staly se bezprostřední výzvou pro nově nastupující vládní kabinet. Policie uvedla, že nastalé situace využili místní zločinci, kteří začali plenit obchody a střetli se s ozbrojenými složkami. Ty je rozehnaly za pomoci slzného plynu. Mluvčí ministerstva vnitra Mohamed Ali Aroui uvedl, že 50 protestujících bylo uvězněno při střetech na předměstích hlavního města Tunisu. Nepokoje se odehrály také v oblasti La Marsa, kde se protestující pokusili napadnout policejní stanici. Při střetech ve městě Bourchebka, ležícím na hranici s Alžírskem, byl zabit jeden osmnáctiletý mladík a došlo ke zranění jednoho celníka. K nepokojům došlo několik hodin poté, co designovaný premiér Mehdi Jomaa byl pověřen sestavením úředního kabinetu, jenž má ukončit politickou krizi vyvolanou zabitím opozičního politika z července minulého roku. Odcházející kabinet stačil ještě ustanovit nové daně, které mají snížit masivní deficit státního rozpočtu. To však vyvolalo násilné akce v ulicích. V roce 2013 činil ekonomický růst 2, 7 %. To však nestačí na vytvoření nových pracovních míst v zemi, nezaměstnanost přitom dosahuje 17 %. 

10. 1. Nový premiér se ujímá moci – Nový premiér Mehdi Jomaa se stal předsedou úřednického kabinetu. Ten má vládnout do nových voleb, které jsou součástí dohody o demokratické tranzici. Tento krok přišel poté, co předchozí premiér Ali Larayedh z vládnoucí islamistické strany Ennahda oznámil svou rezignaci. Mehdi Jomma povede kabinet nestraníků, jenž je výsledkem dohody mezi vládnoucí stranou Ennahda a opozičními sekulárními uskupení. Tato dohoda ukončila měsíce trvající politickou krizi, která následovala po zabití opozičního poslance Mohameda Brahmího z července minulého roku. Jomaa, který předtím působil jako ministr průmyslu, slíbil, že vytvoří co nejdříve nový technokratický kabinet. Tuniské Národní shromáždění je přitom uprostřed procesů schvalování nové ústavy, kterou si dosud vládnoucí strana Ennahda vynutila jako jeden z požadavků výměnou za předání moci.  Samotný proces schvalování se zpozdil poté, kdy opoziční poslanci po Brahmího smrti opustili lavice a odmítali se do nich vrátit. Samotná strana Ennahda se dostala k moci po parlamentních volbách v roce 2011. Od té doby čelí narůstajícímu tlaku kvůli politickým a ekonomickým problémům země.

Tunisko

(Nový premiér Tuniska Mehdi Jomaa; zdroj AP).

Mali: Exprezident čelí obvinění z velezrady

28. 12. 2013 Malijská vláda oznámila, že hodlá vyšetřovat bývalého prezidenta Amadoua Toumani Tourého z velezrady. Vláda ho obviňuje za jeho údajná selhání jako velitele ozbrojených sil, poté co islamističtí bojovníci rozpoutali v roce 2012 boje v severní části země. Samotný Touré byl svržen armádními veliteli v dubnu 2012 a následně uprchl do západoafrického Senegalu. Převrat však uvrhl zemi do chaosu, jehož využily jednotky Tuaregů, usilující o nezávislost, a společně s islamisty obsadily severní pouštní část Mali. Následující rok byly tyto ozbrojené jednotky za pomoci francouzských a západoafrických vojáků vytlačeni z důležitých měst. Maliská vláda zdůvodnila obžalobu exprezidenta Tourého jeho účastí na demoralizaci vojáků tím, že jmenoval nekompetentní velitele a vojáky, jejichž patriotismus měl být pochybný. Amadou Toumani Touré se poprvé dostal k moci v roce 1991, kdy nahradil dlouholetého vojenského vládce Moussu Traoreho. Poté uspořádal svobodné volby. K moci se opět dostal v roce 2002, kdy se stal malijským prezidentem.

exprez

(Bývalý prezident Mali Amadou Toumani Touré; zdroj AFP.)

Podezření z pirátského přepadení Angolského tankeru

22. 1. Pirátské útoky nejsou pro africké státy ničím neznámým, ovšem u Angoly by to byla „novinka“. Útoky pirátů jsou většinou soustředěny v okolí Guinejského zálivu, okolo největšího afrického producenta ropy, Nigérie. 75 000 tun vážící loď ztratila kontakt se svou Řeckou společností Dynacom 18. ledna a tento tanker byl naposledy viděn asi 7 mil od hlavního města Angoly, Luandy. Ropa, benzín, či jiná paliva jsou často odčerpány z lodě do menších cisteren, anebo je posádka a loď unesena kvůli výkupnému. Mezinárodní námořnictva v této oblasti nejsou aktivně zapojeny do boje proti pirátství, na rozdíl od pobřežních vod Somálska. Kdyby se podezření potvrdilo, jednalo by se o nejjižnější útok pirátů na západním pobřeží Afriky a zároveň by se ukázalo významné prodloužení dosahu zločineckých skupin. Angola je druhým největším africkým vývozcem ropy po Nigérii.

Začal soud s útočníky na Westgate v Keni

15. 1. Keňský soud zahájil proces s obviněnými z organizace útoku na nákupní centrum v Nairobi. Mohamed Ahmed Abdi, Liban Abdullah Omar, Hussein Hassan, a Adan Mohamed Ibrahim jsou obviněni z poskytování podpory a útočiště ozbrojencům, kteří provedli útok na obchodní centrum Westgate v Nairobi, kde bylo zabito nejméně 67 lidí. Prokurátora tvrdí, že tito čtyři obvinění se dopustili „teroristického činu“ v rámci protiteroristických zákonů Keni a také jsou obviněni z používání falešných dokladů.

westgate

(Památník obětem útoku na nákupní centrum Westgate v Nairobi.)

JAR: 2 mrtvý při střetech demonstrantů a policie v JAR

13. 1. Dva lidé byli zabiti při střetu s jihoafrickou policií, když obyvatelé vesnice pochodovali do nedalekého městečka v severozápadní provincii na protest proti nedostatku vody. Tento incident je zatím posledním v sérii střetů mezi policií a demonstranty, kteří protestují proti současným veřejným službám v největší africké ekonomice, čímž se zvyšuje tlak na prezidenta Jacoba Zumu a vládu před blížícími se volbami za necelé čtyři měsíce. Pondělní protest se konal v blízkosti města Brits, které leží asi 80 kilometrů severně od Johannesburgu a v okolí platinové pásu, kde jsou tyto násilné nepokoje pracujících během posledních dvou let velmi časté. Mimo to byl tento region zasažen velkým suchem.

 Autoři: Lukáš Němec a Jan Skoch, studenti Bezpečnostních a strategických studií na Fakultě sociálních studií Masarykovy univerzity.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *