Scéna z místa tragédie.

Novinky z Latinské Ameriky: Leden 2013

Po krátké odmlce se vracíme s pravidelnou dávkou novinek a dění z kontinentu za „velkou louží“.  Na odčinění přinášíme dvě nejzávažnější události v měsíci lednu a již brzy se můžete těšit na plnohodnotnou reportáž za měsíc únor.

20. 1. 2013 – Mírová jednání poznamenaná jednostranným ukončením klidu zbraní

Ivan Marquez, vrchní vyjednavač levicové guerilové skupiny FARC potvrdil, že ukončují jednostranné příměří, které trvalo od listopadu loňského roku. FARC tak reagují na situaci, kdy oficiální kolumbijská vláda odmítá přerušit vojenské operace, dokud nebudou dokončena mírová jednání, která právě probíhají na Kubě. FARC dodávají, že jsou ochotni o opětovném klidu zbraní jednat pouze v případě oboustranného zapojení. Tvrdá pozice oficiální kolumbijské vlády k rebelům je podložena historickou zkušeností, kdy v minulosti členové FARC využili mírových jednání k přezbrojení a doplnění sil.

http://www.bbc.co.uk/news/world-latin-america-21111854

 

28. 1. 2013 – Tragický požár v Brazílii šokoval svět

V noci z neděle 27.1 na pondělí propukl na diskotéce v brazilském městě Santa Maria děsivý požár, který si vyžádal 233 lidských životů. Mezi zesnulými byli převážně mladí lidé, kteří si přišli poslechnout živé vystoupení populární kapely. Ta se rozhodla použít pro zpestření večera pyrotechniku, od které se vznítilo akustické těsnění na stropech. Naplno se projevily nedostatky v bezpečnostních regulacích, když se velká část publika nebyla schopna dostat ven z budovy, částečně proto, že počet účastníků překročil povolenou kapacitu klubu o více než 1300 lidí. Šokující následky požáru pobouřili brazilskou veřejnost, která nyní volá po větších a přísnějších kontrolách na veřejných vystoupeních.

http://edition.cnn.com/2013/01/29/world/americas/brazil-nightclub-fire-main/index.html

http://www.bbc.co.uk/news/world-21220308

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *