Novinky ze světa: Afrika, březen 2010

Volby v Súdánu

Súdánský prezident Omar Hassan vyhrožuje mezinárodním volebním pozorovatelům, že je vykáže ze země, poté co řekli, že volby, původně plánované na duben, by měly být odloženy. Aby bylo pozorovatelům zcela jasné, jaká je jejich role, použil al-Bashir tato ostrá slova: „Chceme, aby pozorovali průběh voleb, ale pokud se budou vměšovat do našich záležitostí a požadovat odklad, usekneme jim prsty a budeme po nich šlapat a vyženeme je ze země“. O den později se k situaci vyjádřil Luis Moreno-Ocampo vedoucí the International Criminal Court’s a nazval súdánské volby „volbou Hitlera“. Některé strany jihu obviňují sever ze snahy zmanipulovat výsledky voleb. Situace zatím nasvědčuje tomu, že volby, kterých se po 24 letech účastní více než jedna strana, nebudou probíhat zcela v poklidu.

http://www.csmonitor.com/World/Global-News/2010/0323/Sudan-vote-is-a-Hitler-election-says-ICC-prosecutor-Ocampo

http://www.africanews.com/site/Sudan_threatens_to_expel_poll_observers/list_messages/30774

 

První kroky zastupujícího prezidenta Nigérie

Přestože se na konci února po tříměsíční hospitalizaci v Saúdské Arábii vrátil prezident Nigérie Umaru Yar’adua domů, vlády se nechopil a dokud se neuzdraví úplně, přenechá moc Goodlucku Jonathanovi. Ten jako zastupující prezident Nigérie čelí dnes mnoha problémům – např. náboženskému násilí na severu země, aktivitám hnutí MEND v deltě Nigeru a korupci. Aby se mohl Jonathan s těmito hrozbami efektivně vypořádat, rozpustil vládní kabinet, v němž některé posty zastávali jeho odpůrci, a do senátu poslal ke schválení návrh nového složení vlády.

http://www.nytimes.com/2010/02/25/world/africa/25nigeria.html

http://www.nytimes.com/2010/03/18/world/africa/18nigeria.html

http://english.aljazeera.net/news/africa/2010/03/201032319734325766.html

 

Libye propustila 214 islamistických vězňů

Libyjská vláda propustila 214 vězňů, mezi kterými byli i přední představitelé Libyan Islamic Fighting Group, spekuluje se o jejich vazbách s Al-kaidou. Důvodem k propuštění bylo naplnění programu dialogu a usmíření. Podle údajů od syna libyjského vůdce Muammara Gaddafiho bylo od začátku programu bylo propuštěno 705 islamistů, 409 je stále ve vězení a 232 bude propuštěno brzy.

http://www.africanews.com/site/Libya_frees_214_Islamists_prisoners/list_messages/30804

http://www.libyaonline.com/news/details.php?id=12771

 

Vražda vojevůdce somálské milice al-Shabab

Přímo po své modlitbě byl při odchodu z mešity poblíž jihosomálského Kismaya zastřelen vrchní velitel militantní skupiny al-Shabab Sheikh Daud Ali Hasan. Ačkoliv by bylo logické, že za tímto atentátem stojí konkurenční ozbrojenci z Hizbul Islam, ti se od tohoto činu distancovali. Právě islamistické milice al-Shabab a Hizbul Islam na jihu Somálska válčí o strategické pozice, jako již zmíněný přístav Kismayo nebo město Dhobley – vstupní bránu do sousední Keni. V Mogadishu se přitom oba rivalové bok po boku snaží svrhnout tzv. „přechodnou federální vládu“ a prezidenta Sharifa Ahmeda, kterého kritizují jako příliš střídmého muslima.

http://english.aljazeera.net/news/africa/2010/03/2010320161148903984.html

http://english.aljazeera.net/news/africa/2009/01/2009130103738130957.html

 

Bývalá první dáma Rwandy zatčena

Agathe Habyarimana – manželka bývalého prezidenta Rwandy patří na list nejhledanějších rwandských osob. Je obviněna ze spolupráce a plánování genocidy v roce 1994. Zatčena byla začátkem března ve Francii, kde již několik let žila a kde také žádala o politický azyl, nakonec neúspěšně. Její vydání nepochybně pomohlo k obnovení vztahů mezi Francií a Rwandou.

http://www.africanews.com/site/Rwanda_Exfirst_lady_arrested_for_genocide/list_messages/30378

 

Konec mandátu mise MONUC?

Již v dubnu má Rada bezpečnosti OSN na programu jednání o prodloužení, případně ukončení mandátu největší současné peacekeepingové mise MONUC v Demokratické republice Kongo, která byla zahájena v roce 1999 a personálně nyní zahrnuje 20 500 zaměstnanců. Intenzivní zájem na konci mise netají prezident DRC Joseph Kabila, který požaduje do konce tohoto roku omezení působnosti peacekeeperů už jen na problémové regiony Severního a Jižního Kivu, přičemž k jejich úplnému odvolání by podle něj mělo dojít v roce 2011, kdy v DRC proběhnou prezidentské volby.

http://news.bbc.co.uk/2/hi/africa/8548794.stm

 

Ghana spolupracuje s Malajsií při objevování ropy

Ghana se rozhodla prozkoumat své území s nadějí, že objeví ropu. Na pomoc si přizvala odborníky až z daleké Malajsie, která by měla mít spoustu zkušeností s touto činností. Vše by mělo probíhat způsobem prospěšným pro obě země.

http://www.africanews.com/site/Ghana_invite_Malaysia_in_oil_exploration/list_messages/30491

 

Prohlášení de facto vůdce Nigeru

Na demokratickou nótu i nadále hraje důstojník nigerské armády, strůjce státního převratu a vrchní představitel Supreme Council for the Restoration of Democracy (SCRD) Salou Djibo, který ve svém prvním prohlášení od převratu slíbil Nigeřanům rychlou obnovu vlády lidu a následné zlepšení hospodářské situace. Dále také jmenoval dvacet ministrů do dočasného vládního kabinetu, který má Niger dovést k prezidentským volbám, u nichž však dosud není známo, kdy proběhnou. Protože „politika je hrou politiků“, žádný člen SCRD ani přechodné vlády dle Djiba nebude v těchto volbách kandidovat.

http://www.bbc.co.uk/worldservice/africa/2010/03/100301_niger.shtml

http://english.aljazeera.net/news/africa/2010/03/201031201533575282.html

 

Africká unie a její role v afrických konfliktech

Norský ministr Erik Solheim požádal tento měsíc předsedu Africké unie (AU) a prezidenta Malawi v jedné osobě Bingu wa Mutharika, aby udělal vše, co je v jeho silách k ukončení konfliktů mezi Zimbabwe a Keňou. Během své nedávné návštěvy Solheim konstatoval, že Afrika trpí vážnými konflikty a úkolem AU je hledat řešení na dané problémy. Již více odborníků na oblast Afriky upozornilo na fakt, že AU nedostatečně využívá svého postavení a vlivu na africkém kontinentě.

http://www.africanews.com/site/AU_to_end_Zimbabwe_Kenya_conflicts/list_messages/30475

 

Delta Nilu v ohrožení

Jakožto jediná rozsáhlejší zelená oblast Egypta je delta řeky Nil sídlem většiny egyptské populace. A protože na plodinách v ní vypěstovaných ekonomika této země stojí, ztráta takové úrodné půdy by mohla vést k hospodářské a společenské katastrofě. Zdrojem ohrožení delty Nilu nejsou pouze továrny, pozornost je nyní věnována spíše rostoucí hladině oceánu. Se zvyšující se hladinou moře slaná voda prosakuje do zeminy delty a ničí tak úrodnou půdu, přičemž podle egyptského ministra životního prostředí bylo v roce 2009 ohroženo celých 15% delty. Zejména vzhledem k rychle rostoucí populaci Egypta se jeví jako nutné zavést účinná opatření, která by deltu od salinity ochránila.

http://english.aljazeera.net/focus/2010/03/2010320173938700403.html

Foto: http://www.csmonitor.com/World/Africa/2010/0412/Sudan-election-Is-Khartoum-stealing-South-Sudan-s-oil

Autoři:

Alena Hrušková, studentka bezpečnostních a strategických studií, FSS MU

Zdeněk Vodák, student bezpečnostních a strategických studií, FSS MU


 

Štítky:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *