Novinky ze světa: Afrika, leden 2010

Štítky:

Afrika jako kontinent, a obzvlášť některé její regiony dlouhodobě zápolí se zájmovou apatií ze strany mezinárodního společenství – obvykle ke škodě obyvatel afrických států, které jsou postiženy občanskými válkami, chudobou, nemocemi a hladem. Pod záminkou demokratických zřízení často v těchto zemích panuje libovůle úzké elity či autokratického vládce, který se na úkor svého obyvatelstva obohacuje. To ovšem jen za podmínky, že v dané zemi vůbec nějaká stabilní vláda existuje. Aktuální informace o Africe by rád prostřednictvím kompilace novinek z různých mediálních serverů přinesl čtenářům portálu Sekuriťáci tento příspěvek.

Ozbrojené přepadení národního fotbalového týmu Toga

Na sport je často nahlíženo jako na fenomén, ve kterém jde především o morálku a dodržování pravidel. Taktéž často plní funkci univerzálního jazyka a kulturního mostu. Bohužel v Angole se nedávno ukázalo, že všechny tyto vlastnosti a přednosti sportu mohou najednou – ovšem ne vinou sportovců samotných – selhat. V neklidném regionu Cabinda došlo k ozbrojenému útoku na autobus národního fotbalového týmu státu Togo, ke kterému se přihlásilo hnutí FLEC (The Front for the Liberation of the Enclave of Cabinda). Fotbalisté Toga se poté v důsledku zřekli účasti na Africkém poháru národů, který tento rok Angola hostí.

http://english.aljazeera.net/news/africa/2010/01/201018181420569754.html
http://english.aljazeera.net/news/africa/2010/01/201019133527904790.html

Svazijsko – Průměrná délka života 32 let

Černý kontinent má spoustu nej, ale ne každé je důvodem k radosti. Ve Svazijsku se například lidé dožívají nejnižšího věku – průměrná délka života zde činí pouhých 32 let, s čímž souvisí i nejvyšší číslo nakažených virem HIV na světě. Ve snaze zabránit šíření nemoci HIV v tradičně polygamní společnosti byla zavedena spousta zákonů a doporučení, ale ukázalo se, že se jimi neřídí ani samotný král Svazijska Mswati III.

http://www.avert.org/aids-swaziland.htm

Uran i nadále zhoubou Nigeru

Dohodou z října 2009 bylo formálně ukončeno nigerské povstání Tuaregů, v jehož poslední formě hrál hlavní roli nesplněný požadavek na redistribuci profitu z těžby uranu, doprovázený násilnými akcemi ze strany povstalců i nigerské vlády. Přes odzbrojovací iniciativy hlavního představitele tuaregského povstání – MNJ (Mouvement des Nigériens pour la justice) však zůstává otázkou, nakolik bude tato dohoda dodržována, jelikož k nepokojům (např. únosy zaměstnanců těžebních společností) a ozbrojeným střetům v Nigeru – jednom z nejchudších států světa – dochází neustále.

http://af.reuters.com/article/nigerNews/idAFLDE6031WW20100104

Prezidentské „volby“ v Rovníkové Guiney

Rovníková Guinea – jeden z nejmenších státu v Africe, státním zřízením republika, prezidentem opět Teodoro Obiang Nguema Mbasogo. Ve volbách na konci loňského roku, které byly kritizovány pro nedostatek demokratických principů, vyhrál s 96,7 % hlasů. Ve své funkci je již od roku 1979. Přestože během 90. let došlo k objevení významných zásob ropy a tedy nového zdroje bohatství státu, očekávané zvýšení životní úrovně obyvatelstva nenastalo. Prezident Obiang dokonce dlouho tajil ropné výnosy jako státní tajemství, podle Transparency International patří Rovníková Guinea mezi 12 nejzkorumpovanějších států světa.

http://allafrica.com/stories/200908070731.html

Saharský emirát v Maghrebu

Militantní skupina, označená za odnož severoafrické al-Qa’idy, na území podél hranice Mauritánie a Alžírska ustanovila tzv. „Saharský emirát“. Podle již klasického radikálně-islamistického scénáře ozbrojenci vyhlašují boj proti nevěřícím, přičemž rekruty do svých řad získávají (podle na první pohled úsměvného videa, které je součástí přiloženého odkazu) díky protiislámským akcím tamních režimů.

http://english.aljazeera.net/news/africa/2010/01/20101416350262841.html

USA proti nedemokratickým režimům

Barack Obama se pustil do změn na seznamu Afrických zemí, které přijímají obchodní výhody z USA v rámci programu African Growth and Opportunity Act (AGOA). Výhody se již nevztahují na Madagaskar, Niger a Guineu a to především pro posunu těchto zemích k nedemokratický způsobům vlády. Může být rozhodnutí prezidenta USA příčinou změny politického kurzu v Guiney?

http://www.africanews.com/site/US_knock_off_Niger_Guinea_and_Madagascar/list_messages/28856

“Vánoční dárek” pro Eritreu

Den před štědrým večerem nadělila Rada bezpečnosti OSN zbrojní embargo státu Eritrea, a to sice za údajnou podporu (dodávky zbraní, vojenský výcvik) somálským radikálním islamistům v čele s milicí al-Shabaab. Pro schválení rezoluce hlasovalo 13 z 15 členů rady, přičemž Čína se zdržela hlasování a Libye se vyjádřila proti tomuto embargu. Eritrejští političtí představitelé obvinění z podpory somálským radikálům odmítli, čímž se dostali do názorového sporu s pozorovateli OSN.

http://english.aljazeera.net/news/africa/2009/12/20091223204235594917.html

Nekonečný konflikt v Somálsku

Intenzivní boj o moc nad Somálskem pokračuje i v roce 2010, a ve formě občanské války tak trvá již téměř 20 let. Za současné aktéry konfliktu je považována na jedné straně slabá umírněně islamistická vláda Sheikha Ahmeda, podpořeného paramilitární skupinou Ahlu Sunna, na druhé straně se potom jedná o radikální islamisty, reprezentované milicemi Hizbul Islam a al-Shabaab, jež se snaží docílit zavedení práva Šaría na území celého státu (nyní tento systém funguje zejména na jihu Somálska, který islamističtí radikálové ovládají). Jen v první polovině ledna si ozbrojené střety ve středním Somálsku vyžádaly 138 obětí, přičemž ještě více jedinců bylo zraněno a nebo “jen” vyhnáno z domovů.

http://af.reuters.com/article/topNews/idAFJOE60E0BL20100115

Touha po krémové pleti

Afrika je vskutku zvláštní kontinent. Zatím co v některých zemích je bílá pleť důvodem k zabití, jinde se tato barva stala symbolem krásy a úspěchu. Je tomu tak i v Pobřeží slonoviny, kde se v posledních letech značně zvýšil prodej přípravku, který zesvětlí vaši pleť. Samozřejmě se nejedná o kouzlo bez následků, tento přípravek může mít vážný dopad na zdraví uživatele. Ale co by ženy pro obdiv muže neudělaly…

http://www.africanews.com/site/Skin_bleaching_on_the_rise_in_Ivory_Coast/list_messages/28440

Guinea na cestě k demokracii?

V roce 2008 byla v této zemi nastolena vláda vojenské junty, prezidentem a současně velitelem armády je Moussa Dadis Camara. Jeho vláda se nevyznačuje zrovna kladným vztahem k veřejnému vyjadřování názorů a demokratickému smýšlení, jak dokázala masakrem při demonstraci v září roku 2009. Po prosincovém atentátu na Camara se ovšem vyhlídky obyvatel zlepšují, což naznačují i slova generála Sekouba Konate, současného ministra obrany.  Čas ukáže, zda-li se generál pokusí obrátit slova v činy.

http://news.bbc.co.uk/2/hi/programmes/from_our_own_correspondent/8395485.stm
http://www1.voanews.com/english/news/africa/Guineas-Military-Leader-Recovering-in-Morocco-From-Gunshot-Wounds-78693047.html
http://www.africanews.com/site/Leader_Guinea_to_return_to_democratic_rule/list_messages/29139

Fotbalové mistrovství světa 2010

Každý fotbalový fanoušek nepochybně ví, kde se bude konat letošní mistrovství světa – ano, v Jihoafrické republice. A protože fanoušků není málo, bude na tuto zemi na pár dnů upřená pozornost téměř celého světa. Tato skutečnost podnítila akci místních obyvatel, kteří se snaží upozornit na nemalé problémy, se kterými se JAR potýká. Přiložený obrázek mluví za vše. Je ale situace v zemi opravdu tak vážná, že lze v souvislosti s JAR mluvit o genocidě?

http://www.ilanamercer.com/phprunner/public_article_list_view.php?editid1=105
2010 Soccer World Cup South Africa

Dárfúr – První uprchlíci se vracejí domů

Do křehkého stadia hibernace se během posledních dvou let dostal konflikt v Dárfúru – oblasti na západě Súdánu, kde špatná situace vycházející ze sporu etnik o ubývající pastviny byla roku 2003 zněkolikanásobena násilnými střety rebelů s milicemi janjaweed, podporovanými súdánskou vládou. Ta však nyní již dle OSN etnický konflikt nepodporuje a skupina janjaweed (nechvalně proslulá brutálními masakry súdánského obyvatelstva) dle přiloženého článku trpí vnitřními rozkoly a nejasnou politickou agendou. V důsledku zlepšení situace se dárfúrští farmáři vrací do svých domovů pěstovat plodiny, uprchlické tábory však stále čítají necelé 3 miliony lidí postižených konfliktem.

http://www.nytimes.com/2010/01/02/world/africa/02darfur.html?ref=africa

Rok 2009 v Africe

Další rok je za námi, nadchází tudíž pravý čas na krátkou rekapitulaci. Africké události roku 2009 pohledem fotografa lze prohlédnout po otevření přiloženého odkazu.

http://news.bbc.co.uk/2/hi/africa/8412584.stm

Připravili:

Hrušková, A.
Vodák, Z.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *