Novinky ze světa: Afrika, srpen 2010


Nová ústava pro Keňu schválena referendem

Necelých 70% obyvatel východoafrické Keni se vyslovilo pro přijetí nové ústavy, která byla již ratifikována i keňským prezidentem. Vzhledem k zavedení prezidentského modelu vládnutí po vzoru USA vidí někteří novou konstituci jako cestu k demokracii, jiní však upozorňují na to, že při procesu hlasování se velká část obyvatelstva řídila spíše kolektivním přesvědčením své etnické skupiny, přičemž v reálu ani neví, co tento zlomový text obsahuje. S odkazy na násilí po volbách v roce 2007 je však jako úspěch referenda považován už jen jeho mírumilovný průběh.

http://www.nytimes.com/2010/08/06/world/africa/06kenya.html?_r=1&ref=kenya

http://english.aljazeera.net/news/africa/2010/08/20108273312256283.html

 

Stávka v Jihoafrické republice

JAR otřásla v měsíci srpnu stávka nevídaných rozměrů. Pracovníci z řad policie, učitelů, doktorů a zdravotních sestřiček společně zahájili stávku poté, co parlament odmítl zvýšit příjmy těchto skupin obyvatel. Když vláda nereagovala ani na upozornění hrozící stávky, vydali se pracovníci do ulic. Stávky se účastní až milion lidi po celé zemi. Místo vyjednávání se vláda rozhodla do zástupu střílet. Kolaps zdravotních zařízení a zavřené školy nakonec přeci jen donutily vládu jednat. Ta aktuálně nabízí zvýšení platu o 7,5 %, ovšem odbory požadují 8,6 %. Celá situace ještě není uzavřena, stávka pokračuje. JAR tak vstupuje již do třetího týdne celostátní stávky.

http://www.africanews.com/site/South_African_workers_begin_strike/list_messages/34152

http://www.africanews.com/site/SA_police_shoot_at_workers/list_messages/34179

http://www.africanews.com/site/SA_public_sector_strike_set_to_continue/list_messages/34426

 

Vraždění v DRC jako genocida?

Události z Rwandy roku 1994 jsou známy téměř každému, dopad rwandské genocidy na konflikt v Demokratické republice Kongo však nikoli. Utečenci „provinilého“ etnika Hutu byli totiž následovně pronásledováni a vražděni Tutsii, kteří se ve Rwandě po roce 1994 dostali k moci. Tým vyšetřovatelů OSN nyní zveřejnil report, který toto násilí spojuje s Tutsii ve rwandské armádě a spojeneckými skupinami rebelů, navíc se snaží prokázat systematičnost těchto rozsáhlých válečných zločinů, které by pak mohly být charakterizovány jako genocida.

http://www.bbc.co.uk/news/world-africa-11105289

http://english.aljazeera.net/news/africa/2010/08/201082717746660515.html

http://kristof.blogs.nytimes.com/2010/08/27/the-u-n-report-on-war-crimes-in-congo/

 

Výsledky voleb ve Rwandě

Výsledky prezidentských voleb ve Rwandě nejsou překvapivé. Na plné čáře vyhrál současný prezident Paul Kagame a s podporou 93 % obyvatel vstupuje do svého druhé volební období. Kagameho výrazné vítězství může být způsobeno i slabou konkurencí ze strany opozice. Zůstává však otázkou, zda je nekonkurenceschopnost opozice způsobena nedemokratickým jednáním Kagameho nebo mu prostě jen nestačí. Volby jsou kritizovány prezidentem USA Obamou, který se snažil přiblížit Rwandě význam slova demokracie: „Demokracie není jen o tom, vyhrát volby.“ Také upozornil na pár znepokojujících událostí, které předcházely volbám.

http://www.africanews.com/site/Landslide_victory_for_Rwandas_president/list_messages/34022

http://www.africanews.com/site/Obama_criticises_Rwandan_government/list_messages/34153

 

Diamanty ze Zimbabwe

 

Prvních 180 kg diamantů vytěžených v oblasti Marange bylo oficiálně nabídnuto k prodeji. Drahé kameny ze Zimbabwe byly mezinárodními pozorovateli konečně označeny jako „čisté“, jelikož při jejich extrakci již nedochází k porušování lidských práv, ani k financování násilného konfliktu (známo především díky událostem ze Sierry Leone a DRC). Aktivisté doufají, že prodej diamantů přinese profit nejen vládním kruhům, ale i populaci chudobou postižené země.

http://english.aljazeera.net/news/africa/2010/08/201081117296628220.html

Etiopie bez rozvojové pomoci?

Premiér Etiopie odvážně prohlásil, že by jeho země do 5 let již nemusela potřebovat potravinovou pomoc, kterou v současnosti přijímá. V nejbližší době by se měl v této zemi rozjet ambiciózní projekt, jehož cílem je dosáhnout ekonomického růstu 14,9 %. Etiopie patří mezi nejchudší země světa a téměř 10 % obyvatel je závislých na zahraniční potravinové pomoci. Etiopie by se chtěla zaměřit na obchod s Čínou, Indií a Tureckem a také na rozvoj turistického potenciálu země.

http://www.africanews.com/site/Ethiopia_to_end_food_aid_within_five_year/list_messages/34027

Afrika v obrazech

Protože fotografie mají často mnohem větší vypovídací hodnotu než odstavce textu, v přiloženém odkazu je možno shlédnout několik zajímavých snímků z afrického kontinentu.

http://www.bbc.co.uk/news/world-africa-11109838

Foto: http://www.guardian.co.uk/world/2010/sep/14/letter-from-kenya-constitution

 

Autoři:

Alena Hrušková, studentka bezpečnostních a strategických studií, FSS MU

Viktor Vodák, student bezpečnostních a strategických studií, FSS MU

Štítky:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *