Novinky ze světa: Afrika, červenec 2010


 

Súdán – rebelové rozpustí dětskou armádu

Významný úspěch slaví zástupci OSN v Súdánu. Po dlouhém ročním vyjednávání se podařilo přesvědčit rebelskou skupinu JEM – Justice and Equality Movement (jedna z rebelských skupin operující v Darfúru) – k uzavření smlouvy omezující používání dětských vojáků. Díky této smlouvě získá OSN přístup do základny rebelské skupiny a děti, které se pohybují ve vojenských oblastech, přestěhuje. JEM prohlásila, že nemá žádné dětské vojáky, ale podepsala dohodu, jako projev dobré vůle. OSN doufá, že po vzoru JEM podepíší smlouvu i další rebelské skupiny.

http://www.africanews.com/site/Sudan_Rebels_disband_child_soldiers/list_messages/33617

 

Nová vlna nepokojů v Somálsku

V červenci oslavilo Somálsko 50 let nezávislosti. Ani v tento významný historický okamžik však v zemi nepanoval klid. Na začátku měsíce vyrazil do boje sám prezident země Sheikh Sharif Sheikh Ahmed a vedl vládní jednotky proti islamistickým skupinám. Vládní jednotky podporované africkými vojáky „peacekeepers“ bojují proti rebelům již od roku 1991, kdy byl svržen prezident Siad Barre. V průběhu měsíce se situace pro vládní vojska stále zhoršovala, až byl prezident donucen požádat o pomoc mezinárodní společenství. Posily přišly z mnoha afrických zemí např. Uganda, Guinea, koordinované Africkou Unii. Rebelové z Al-Shabbab (napojení na Al-Káidu) vyhrožují novým posilám silnými útoky. „By the will of Allah, Mogadishu will be their graveyard, while their families will cry back home“

 

http://www.bbc.co.uk/news/10475590

http://www.bbc.co.uk/news/10465527

http://www.africanews.com/site/Somalia_on_its_knees_for_urgent_support/list_messages/33254

http://www.africanews.com/site/Somalia_AlShabaab_warns_extra_AU_troops/list_messages/33783

 

Rwanda: Vůdce opozice nalezen mrtvý

Smrt důležité osobnosti opozice Andrea Kagwa Rwisereka vyvolala v zemi rozruch. Těsně před srpnovými volbami je tak situace v zemi velmi napjatá. Po incidentu se prezident Paul Kagame zaručil za svobodné a spravedlivé volby. Další problémy způsobuje Victoire Ingabire, vůdčí postava neregistrované strany United Democratic Forces. Tato strana je obviněna ze zločinu popírání genocidy. Ingabire vyzvala obyvatele k bojkotu voleb a jako jeden z důvodů uvádí nepřítomnost její strany na volebním lístku. Největší podporu má současný prezident Kagame, který je známý pro obnovení země a nastolení stability po genocidě roku 1994. Nezbývá než doufat, že napětí v zemi je jen dočasná „předvolební horečka“, která se po zveřejnění výsledků nepromění v další koloběh násilí.

 

http://www.africanews.com/site/Rwanda_Opposition_figure_found_dead/list_messages/33481

http://www.africanews.com/site/Rwanda_Opposition_election_boycott_looms/list_messages/33530

 

Malawi mění vlajku

Prezident Bingu wa Mutharika odsouhlasil změnu vlajky země. Současné červené půlslunce se změní na plné slunce bílé barvy (viz odkaz). Tento nápad vyvolal různé reakce. Opozice ostře protestuje. Stejně jako mnoho obyvatel je toho názoru, že Malawi ještě není na takové úrovni, aby si mohla dovolit investovat do změny vlajky. Výměna všech věcí, kde se vyskytuje vlajka země, přinese samozřejmě mnoho nákladů. Tyto zdroje by měly být použity spíše ve prospěch zdravotnictví, školství a zemědělství, tvrdí místní obyvatelé. Malawi má ještě daleko k rozvinutým zemím.

 

http://www.africanews.com/site/Malawi_to_change_national_flag/list_messages/33775

http://www.nyasatimes.com/national/malawi-fly-new-modified-flags-despite-public-outcry.html

 

Jeden z hlavních podezřelých z genocidy ve Rwandě zatčen

Policie v Ugandě zadržela kněze, podezřelého z organizování masového vraždění ve Rwandě. Jean-Bosco Uwinkindi se nachází na listu hledaných OSN a brzy bude přesunut k Mezinárodnímu soudnímu tribunálu pro Rwandu. Podle uvedeného zdroje poskytoval úkryt ženám a dětem kmene Tutsi ve svém kostele jen proto, aby je pak mohl hromadně zabít.

 

http://www.africanews.com/site/Top_Rwanda_genocide_suspect_arrested/list_messages/33190

 

Kaddáfí trvá na Spojených státech Afrických

Již nějaký čas se Kaddáfí snaží prosadit myšlenku sjednocení afrického kontinentu. Mnoho afrických států místně připomíná, že sjednocené vlády je nepraktické a také by to omezovalo jejich vlastní suverenitu. Kaddafí na posledním summitu Africké unie byl spokojený, že „Afrika kráčí po správné cestě.“ Také uvedl, že jednoho dne se stane podobnou Spojeným státům Americkým.

 

http://www.africanews.com/site/Gaddafi_insists_on_United_States_of_Africa/list_messages/33748

Foto: http://www.boston.com/bigpicture/2008/06/faces_of_sudan.html

 

Autor: Alena Hrušková, studentka bezpečnostních a strategických studií, FSS, MU


Štítky:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *