Novinky ze světa: jiho-východní Asie, červenec 2010

Je Čína zadržována?

 

Touto otázkou se zabývá prestižní týdeník The Economist. Prezentuje zejména pohled čínských analytiků na souvislosti  krize okolo KLDR a následným čínským protestům proti americko-jihokorejským cvičením. Z jejich názoru vyplývají zejména vzrůstající obavy o celkové obkličování Číně ze strany USA.

 

http://www.economist.com/node/16791842

 

 

Šachy v Ústřední vojenské komisi

 

Tento text seznamuje čtenáře se změnami kádrů v Ústřední vojenské komisi, což je vrcholný orgán čínské armády a současně jeden z nejdůležitějších orgánů moci výkonné v Číně. Právě tyto změny by mohly nastínit, jaké bude složení elit země v příštích letech.

 

http://www.jamestown.org/programs/chinabrief/single/?tx_ttnews[tt_news]=36720&tx_ttnews[backPid]=25&cHash=61608aa889

 

Problémy čínského životního prostředí

 

Série přírodních katastrof, která postihla svět včetně naší republiky, se nevyhnula ani Číně. Avšak téměř vždy při takových příležitostech se dostane do centra pozornosti žalostný stav životního prostředí v Číně, čímž se zabývá i následující odkaz.

 

http://www.cfr.org/publication/22781/debate.html?breadcrumb=%2Fregion%2F270%2Feast_asia

 

Čínské balistické protilodní střely – změna v rovnováze sil?

 

Následující odkazy mají jedno společné téma. – novou a unikátní čínskou balistickou střelu určenou k ničení námořních cílů. Odvozená z balistické střely DF-21, tato jedinečná zbraň může ohrozit americké letadlové lodě v regionu a to až do vzdálenosti 2000 km. Stává se tak kartou, která může zcela vychýlit strategickou rovnováhu v regionu.

 

http://www.defensenews.com/story.php?i=4735654&c=ASI&s=TOP

 

http://www.defensenews.com/story.php?i=4735654

 

http://forden.armscontrolwonk.com/archive/2819/df-21-delta-some-early-thoughts

 

Aktivní odstrašení na Korejském poloostrově

 

Korejský prezident Lee Myung bak vyzval vrchní velení jihokorejské armády k vypracování nové strategie, která by dovolovala pružněji reagovat na hrozbu ze strany KLDR. Měly by být zejména schopna jednat preventivně při náznaku útoku severního souseda.

 

http://www.koreatimes.co.kr/www/news/nation/2010/08/113_71433.html

 

 

Potřebuje Soul svou Nordpolitik?

Úvaha týdeníku Newsweek směřuje ke vztahu prezidenta Lee k Severní Koreji. Kriticky se staví k jeho ostré pozici vůči KDLR a nabádá ho spíše k inspiraci Ostpolitik, která dle deníku nejvíce přispěla k pádu režimu ve Východním Německu.

 

http://www.newsweek.com/2010/04/14/losing-the-north.html

 

Protesty proti politice tchajwanské vlády

 

Stovky protestujících se sešly na protest proti politice současné tchajwanské vlády vedené Kuomitnagem. Vytýkají ji zejména přílišné sbližování s Čínou a snižování nezávislosti tohoto de facto státu.

 

http://www.taipeitimes.com/News/front/archives/2010/08/17/2003480599

Autor: Michal Mádl, student bezpečnostních a strategických studií, FSS, MU

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *