Euroatlantický prostor, červenec 2010

Teroristé zadrženi v Norsku.

Tři muži podezřelí z plánování teroristického útoku byli osmého července zadrženi v Norsku a v Německu. Muži měli být údajně napojeni na mezinárodní teroristickou síť Al-Káida a plánovače nezdařených loňských útoků na manchesterská obchodní centra a newyorské metro. Specifikem této skupiny bylo zejména její heterogenní složení, což ztěžuje identifikaci takovýchto skupin. Trojici mužů tvořil Uzbek, irácký Kurd a čínský Ujgur (všichni dlouhodobě žijící v Norsku). Zda se měl cíl útoku nacházet v Norsku či jinde nebylo uveřejněno. Impulzem k zatčení mužů po ročním sledování měl být únik informací o probíhajícím vyšetřování agentuře AP.

http://www.time.com/time/world/article/0,8599,2002541,00.html

Evropský parlament schválil smlouvu „SWIFT“

Smlouva týkající se předávání dat o bankovních transferech mezi EU a třetími zeměmi do USA pro potřeby „Terrorism Finance Tracking Program“ byla 8. července po šest měsíců trvajících jednáních definitivně schválena evropským parlamentem. Smlouva začne platit od začátku srpna a zhruba od 20. srpna by měl již probíhat transfer dat na druhý břeh Atlantiku. Mezi podmínkami, kterými EP podmínil svůj souhlas s přijetím smlouvy, bylo mimo jiné vytvoření postu nezávislého zástupce EU, který bude spolu se zástupcem společnosti SWIFT a EUROPOLEM dohlížet na transfer dat do USA. Mezi dalšími podmínkami byl i závazek, že EU začne do roka pracovat na vytvoření evropské obdoby amerického TFTP.

http://euobserver.com/24/30447

http://www.euroskop.cz/38/16925/clanek/europoslanci-umoznili-predavani-bankovnich-dat-z-eu-do-usa/

http://www.euroskop.cz/38/16925/clanek/europoslanci-umoznili-predavani-bankovnich-dat-z-eu-do-usa/

Výměna špiónů ve Vídni

Obdoba studenoválečných výměn špiónů na berlínském Glienicker Brücke se odehrála 9. července na vídeňském letišti. Desítka odhalených ruských agentů (viz novinky z minulého měsíce) byla na letištní ploše vyměněna za čtyři pro Ameriku pracující agenty vězněné donedávna v Rusku (tři bývalí ruští zpravodajci a jaderný vědec). Ruský premiér Vladimír Putin se při pozdější návštěvě Ukrajiny nechal slyšet, že desítku agentů čeká v Rusku „světlá budoucnost“ a nešetřil na jejich adresu slovy chvály.

http://www.bbc.co.uk/news/10564994

http://www.washingtonpost.com/wp-dyn/content/article/2010/07/09/AR2010070901956.html

http://www.euroskop.cz/38/17057/clanek/putin-slibil-ruskym-spionum-svetlou-budoucnost/

Současný stav transatlantické vazby

Předseda Evropské komise José Manuel Barroso se nechal slyšet, že vztahy USA a EU „nejsou na úrovni svého potenciálu“. Znovu tak narazil na problematiku možné revitalizace transatlantické vazby po nástupu Baracka Obamy do Bílého domu. Širší kontext současného stavu transatlantické vazby následně přinesl server magazínu Foreign Policy.

http://www.euroskop.cz/38/16976/clanek/barroso-potencial-vztahu-eu-usa-neni-vyuzivan/

http://www.foreignpolicy.com/articles/2010/07/15/venus_envy?page=0,2

Legální Kosovo

Mezinárodní soudní dvůr ve svém nezávazném stanovisku označil jednostrannou deklaraci nezávislosti Kosova na Srbsku z roku 2008 za neodporující mezinárodnímu právu. Ačkoli toto usnesení může povzbudit další státy k uznání Kosova (doposud tak učinilo 69), jeho členství v OSN je vzhledem k opozici Ruska stále v nedohlednu. Rozhodnutí bude mít samozřejmě také povzbudivý vliv na separatistické snahy dalších o samostatnost usilujících území.

http://blog.foreignpolicy.com/posts/2010/07/22/kosovo_indepdence_declared_legal_whats_next

http://www.guardian.co.uk/world/2010/jul/22/kosovo-independence-un-ruling

Top Secret America

V průběhu července deník The Washington Post ve své on-line verzi zveřejnil projekt investigativních novinářů Dany Priest a Williama M. Arkina s názvem „The Top Secret America“. Projekt představuje velice rozsáhlý soubor textů, grafik a čísel a zaměřuje se zejména na duplikaci, redundanci, netransparentnost a nadměrné finanční náklady spojené s americkou zpravodajskou komunitou. Projekt vyvolal vlnu zájmu nejen vzhledem k „atraktivitě“ tématu, ale také s ohledem na skutečnost, že jeho zveřejnění časově kolidovalo se slyšením gen. Jamese Clappera v Senátu před jeho definitivním jmenováním na post ředitele americké zpravodajské komunity (DNI). Stephen Walt ve svém blogu na Foreign Policy projekt dokonce navrhuje na Pulitzerovu cenu, což je už poměrně solidní doporučení.

http://projects.washingtonpost.com/top-secret-america/

http://walt.foreignpolicy.com/posts/2010/07/26/why_top_secret_america_should_be_a_pulitzer_candidate

Cameron na cestách

Nový britský premiér v průběhu uplynulého měsíce navštívil USA, Turecko a Indii, přičemž každá z jeho cest přinesla mnoho ohlasů. V USA získala největší pozornost problematika společnosti BP a její údajné role při propuštění Libyjce odpovědného za atentát z Lockerbie Midžárího. Při návštěvě Ankary Cameron silně obhajoval možné budoucí členství Turecka v EU. V Indii se britský premiér kromě diskutování obchodních záležitostí kriticky vyjádřil na adresu Pákistánu ohledně jeho podpory islámských extrémistů. Cameronova vyjádření kromě diplomatického rozruchu přinesla také komentáře označující jeho vystoupení za pouhé poklonkování prezidentu Obamovi na úkor vztahů Británie se státy jako Německo, Francie, Izrael či Pákistán, které se jeho kritikou cítily nejvíce dotčeny.

http://www.guardian.co.uk/commentisfree/2010/jul/29/david-cameron-obamas-useful-idiot

http://www.bbc.co.uk/news/uk-politics-10793626

http://www.bbc.co.uk/blogs/seealso/2010/07/us_view_reviews_of_david_camer.html

WikiLeaks

Server WikiLeaks zveřejnil cca 75 000 utajovaných dokumentů týkajících se působení americké armády v Afghánistánu. Ačkoli se jedná většinou o zastaralé informace s nízkým stupněm utajení jejich zveřejnění by dle představitelů americké armády mohlo ohrozit životy vojáků i s nimi spolupracujících Afghánců. Dvaadvacetiletý zpravodajský analytik, svobodník Bradley Manning obviněný z úniku informací, byl již z Kuvajtu, kde působil jako analytik, přesunut zpět do USA, kde bude dále vyšetřován. Kromě jiného je údajně prověřována i možnost podání žaloby na server WikiLeaks a jeho zakladatele Juliana Assangeho.

http://www.cnn.com/2010/US/07/30/us.wikileaks.investigation/index.html

Autor:  Ondřej Urbánek, student bezpečnostních a strategických studií, FSS, MU

Štítky:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *