Novinky ze světa: Afrika, únor 2010

Štítky:

Přehled aktuálního politického dění na „černém kontinentu“ přináší prostřednictvím kompilace zpráv z různých mediálních serverů tento příspěvek.

Prezident Nigeru svržen při státním převratu

Útokem vlastních ozbrojených sil byl přímo ve svém paláci v Niamey překvapen Mamadou Tanjda – prezident, a vzhledem k posledním událostem přesněji řečeno diktátor Nigeru. Došlo tak ke státnímu převratu, který jeho strůjci – čelní představitelé nigerské armády – odůvodnili především protiprávními akty Tandjy, který nejen jako prezident sloužil již třetí období po sobě (nigerská ústava připouští pouze dvě pětiletá období), rovněž však během roku 2009 rozpustil parlament a ústavní soud. Krom zadržení Tandjy armáda vyhlásila také dočasné zrušení veškerých státních institucí. Vzhledem ke stále se snižující popularitě nyní již ex-prezidenta Tandjy není překvapením, že k nepokojům v řadách občanů v důsledku jeho sesazení nedošlo. Dle vyjádření příslušníků armádních složek, sjednocených nyní v rámci skupiny „SCRD – Supreme Council for the Restoration of Democracy“ by se Niger měl brzy stát stabilní zemí a příkladem demokracie, a to především přijetím nové ústavy a znovunastolením politické soutěže. Uzurpovat státní moc vojáci dle svých vlastních slov nehodlají.

http://english.aljazeera.net/news/africa/2010/02/201021812457200576.html
http://english.aljazeera.net/news/africa/2010/02/2010218225146122602.html
http://english.aljazeera.net/news/africa/2010/02/2010221192155387979.html

Francie přiznala chybu týkající se genocidy ve Rwandě

Během své první návštěvy Rwandy se prezident Sarkozy omluvil za chybu, kterou během genocidy ve Rwandě udělala Francie a mezinárodní společenství. Jeho omluva se týkala mimo jiné zásahu jednotek OSN, které do země přišli příliš pozdě a v nedostečné míře. Rwanda obviňuje Francii také z toho, že cvičila a vyzbrojovala extremisty kmene Hutu, kteří během roku 1994 zabili 800 000 Tutsiů.

http://news.bbc.co.uk/2/hi/africa/8535803.stm

Klid zbraní v Súdánu jako počátek cesty k mírové dohodě

Za významného příspění katarského emíra Tháního podepsal prezident Súdánu Bašír dohodu o příměří s nejvlivnější skupinou rebelů JEM – Justice and Equality Movement, operujících především v oblasti Dárfúr. Nejedná se sice o mírovou smlouvu, nicméně klid zbraní a některé další kroky, jako například propuštění vězňů JEM v Chartúmu nebo nabídka integrace rebelů do súdánské armády a podíl na státní moci, by obě dlouhodobým konfliktem znesvářené strany měl k této smlouvě dovést. Původní návrh počítal s uzavřením širší mírové dohody dne 15. března, což jako nereálné vidí představitelé JEM, kteří navíc tvrdí, že súdánská armáda nepřestává útočit na některé jejich pozice.

http://af.reuters.com/article/sudanNews/idAFHEA34729520100223?sp=true

Projekt „Hydropower 2020“ – řešení energetické krize v Africe

Nedostatek stálého přísunu energie ohrožuje průmyslový rozvoj mnoha afrických zemí. Podle průzkumu (Frost & Sullivan 2009) například Nigérii stojí výpadky proudu ročně přibližně jednu miliardu dolarů. Africká unie se rozhodla soustředit svou pozornost na energetický problém kontinentu a navrhla projekt s názvem Hydropower 2020. Díky tomuto projektu by mělo dojít k využití obrovského potenciálu vodní energie, který Afrika má (v současnosti využíváno pouze 7%). Realizaci projektu umožnila také Evropská unie svou finanční podporou.

http://www.ethjournal.com/index.php?option=com_content&view=article&id=1001:au-focus-on-hydro-project&catid=13:headlines&Itemid=19
http://www.frost.com/prod/servlet/market-insight-top.pag?docid=169253081

Zastupující prezident Nigérie schválen parlamentem

Za protiústavní akt bylo některými kritiky označeno parlamentní schválení Goodlucka Jonathana zastupujícím prezidentem Nigérie. Jonathan takto dočasně nahrazuje Umara Yar’aduu, který je již od listopadu minulého roku kvůli potížím se srdcem hospitalizován v Saudské Arábii. Jedním z jeho prvních úkolů by mělo být vyjádření k incidentům z léta 2009, kdy se státní ozbrojené složky při střetech s islamistickými militanty Boko Haram údajně provinily vraždami civilistů a zajatců. Autentické video poprav vykonávaných přímo na ulici získal a zveřejnil server al-Jazeera (viz. odkaz níže). Název skupiny Boko Haram, která se staví proti západní kultuře a vědě, bývá doslova překládán jako „západní vzdělání zakázáno“. Jejím cílem je zavedení islámského práva šarí’a na celé území Nigérie – ne pouze v severních provinciích, kde tento právní systém v současnosti funguje.

http://english.aljazeera.net/news/africa/2010/02/2010210143154556952.html
http://english.aljazeera.net/news/africa/2010/02/2010298114949112.html

Aktualizace: Návrat prezidenta Yar’aduy

Dne 24.2. ve městě Abuja přistálo letadlo s Umarem Yar’aduou, který se tak po třech měsících do Nigérie vrátil a jelikož z hlediska konstituce je stále právoplatným prezidentem tohoto státu, bude v příštích dnech jistě zajímavé sledovat vyjasnění pravomocí mezi ním a zastupujícím prezidentem Nigérie Jonathanem.

http://english.aljazeera.net/news/africa/2010/02/2010223234920295369.html

IMF obnovil hlasovací právo Zimbabwe

Na žádost zimbabwského ministra financí členské země IMF po sedmi letech obnovily hlasovací právo Zimbabwe. Pro využívání finančních zdrojů z fondu Poverty Reduction and Growth Trust (PRGT) musí ovšem tato země uskutečnit více politických a ekonomických reforem. Příčinou pozastavení hlasovacího práva v roce 2003 bylo nesplácení dluhů a politika prezidenta Mugabeho.

http://www.reuters.com/article/idUSN19246823

Politická krize na Pobřeží slonoviny

Únor se stal pro Pobřeží slonoviny měsícem prudkých změn na politické scéně. Nejprve prezident Laurent Gbagbo rozpustil vládu i volební komisi, a tím již po šesté odložil plánované prezidentské volby. To vyvolalo protestní akce obyvatel země, při nichž zemřeli nejméně tři lidé. Do celé situace se jako mediátor vložil prezident sousední republiky Burkina Faso – Blaise Compaore a po 48 hodinách vyjednávání mezi opozičními stranami pomohl vytvořit novou vládu. Compaore rovněž sdělil, že se strany shodly na  novém termínu prezidentských voleb, které by se měly uskutečnit v dubnu nebo květnu.

http://news.bbc.co.uk/2/hi/africa/8529565.stm

Porušování lidských práv v DRC

Masivní porušování lidských práv neutuchá v Demokratické republice Kongo, a to především v jejích východních a severozápadních provinciích (např. oblast na sever od jezera Kivu, nebo rovníková oblast při hranici DRC a Republiky Kongo). Na problémy s kontrolou vlastní armády, skrytou intervencí Rwandy a hojně rozšířeným „rabovatelným“ nerostným surovinám jako kobalt či zlato, v důsledku nedoplácí ani tak konžská vláda, jako spíš obyčejní obyvatelé oněch postižených oblastí. V prvním z přiložených odkazů lze v obrazech shlédnout aktuálně eskalující humanitární krizi v okolí řeky Oubangui na severozápadě země, v druhém potom redaktor New York Times Nicholas Kristof představuje svůj komentář k celkovému dění v DRC, obsahující obecné úvahy nad humanitární pomocí, řešením konžské problematiky, ale např. i definici některých šokujících pojmů, se kterými se setkal během vlastního pobytu u jezera Kivu.

http://news.bbc.co.uk/2/hi/africa/8534502.stm
http://www.nytimes.com/2010/02/11/opinion/11kristof.html

Autoři:

Alena Hrušková, studentka bezpečnostních a strategických studií, FSS, MU

Zdeněk Vodák, student bezpečnostních a strategických studií, FSS, MU

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *