Novinky ze světa: Afrika, září 2010


Zákaz těžby surovin ve východním Kongu

Prezident Demokratické republiky Kongo Joseph Kabila nechal během své návštěvy nestabilního východu země zakázat těžbu surovin ve třech provinciích. Chce tak zabránit financování konfliktu a skupin rebelů, které mají na svědomí každodenní násilnosti na místní populaci. Je prokázáno, že i důstojníci konžské armády minerály rabovali.

 

Ač se konflikt v Demokratické republice Kongo zdál zprvu být dohrou genocidy ve Rwandě a čirým zápolením o státní moc, během 90. let se proměnil v typický konflikt o suroviny, kde válčícími stranami nebyla jen konžská vláda a milice warlordů, angažovali se v něm i některé další státy – např. Angola, Čad, Zimbabwe a další. Kongo se tak stalo válečnou arénou aktérů s primárně ekonomickými zájmy.

 

Surovinové bohatství země zahrnuje diamanty, zlato a coltan – rudu obsahující prvky niob a tantal, která se využívá při výrobě elektroniky, např. mobilních telefonů a laptopů. Podstatným problémem je, že k těžbě těchto surovin není v Kongu zapotřebí sofistikované techniky. Konžské diamanty patří mezi diamanty „sekundární“ (povrchové), někdy také označované jako „aluviální“ (naplavené) nebo jednoduše „rabovatelné“. Povrchovými surovinami jsou v tomto případě i zlato a coltan.

 

V zemi tedy místo těžebních firem figurují tisíce malých „živnostníků“, jejichž profit z těžby konžská vláda nezvládá danit, a přichází tak o významné příjmy, díky kterým by jinak mohla posílit svou pozici i v odlehlých regionech. Naopak, situace je zde v důsledku velmi příznivá pro regionální leadery – warlordy, žijící z rabování surovin a konfliktu samotného. Násilný konflikt v Demokratické republice Kongo a jeho dopady v podobě chudoby a nemocí připravil v letech 1998-2008 o život více než 5 milionů lidí.

 

http://english.aljazeera.net/news/africa/2010/09/201091155928846989.html

http://news.yahoo.com/s/ap/20100910/ap_on_bi_ge/af_congo_mining_suspension

 

Libérie – bývalý warlord prezidentem?

Prince Johnson, současný senátor, se chce ucházet o místo prezidenta v nadcházejících volbách. Má však velmi pestrou minulost a mnohými obyvateli a i okolními státy by mohl být považován za nevhodného představitele Libérie. Někteří odborníci se domnívají, že jeho zvolení by mohlo ohrozit křehký mír ve státě. Během války v Libérii (1989-1996) byl Prince Johnson vůdcem INPFL (Independent National Patriotic Front of Liberia), která se odštěpila od  NPFL (National Patriotic Front of Liberia). Je známo, že spolupracoval s Charlesem Taylorem, který je v současnosti souzen za válečné zločiny.

 

Sám Johnson ve své kandidatuře nevidí žádný problém. Dokonce přirovnává občanskou válku v Liberii k občanské válce v Americe. Dále své chování z doby války omlouvá tvrzením: “General de Gaulle was a general who was involved in warfare but he became president who was elected by his people. You get Franklin D. Roosevelt, you get General Eisenhower… Liberia is no exception”.

 

http://www.bbc.co.uk/news/world-africa-11403964

http://www.africanews.com/site/Liberia_Former_warlord_for_presidency/list_messages/34838

 

 

Soukromé námořnictvo proti pirátství

Vzhledem k výši nákladů na výkupné za lodě zajaté piráty začaly pojišťovací společnosti ve spolupráci s firmami podnikajícími v oblasti lodní přepravy plánovat soukromé námořnictvo, jehož vznik by byl ojedinělým fenoménem, a měl by vést ke zlepšení situace v oblasti Adenského zálivu.

 

http://www.independent.co.uk/news/world/africa/insurance-firms-plan-private-navy-to-take-on-somali-pirates-2091298.html

 

Guinea odložila prezidentské volby

Prezidentské volby v Guinei budou odloženy, údajně kvůli nedostatečné přípravě. V současnosti v Guinei vládne vojenská junta. Pokud se plánované volby uskuteční, budou to první (snad) svobodné volby od získání samostatnosti r. 1958.

 

http://www.africanews.com/site/Guinea_postpones_presidential_elections/list_messages/34673

 

Nekonečný boj o Mogadishu

Somálským hlavním městem i nadále zmítají těžké boje. Jednotky Africké unie se v současnosti soustředí prakticky už jen na obranu prezidentského paláce, letiště a přístavu, zatímco skupina rebelů al-Shabaab ovládá podstatnou část Mogadishu i země samotné. Na prahu prezidentského paláce došlo též k sebevražednému atentátu.

 

http://english.aljazeera.net/news/africa/2010/09/2010923105246180943.html

 

Zambie plánuje zavřít dva uprchlické tábory

Vláda Zambie se rozhodla uzavřít dva uprchlické tábory, které byly útočištěm především pro uprchlíky z Demokratické republiky Kongo. Někteří uprchlíci plánují návrat do DRC, někteří chtějí zůstat v Zambii. United Nations High Commissioner for Refugees (UNHCR) slíbila uprchlíkům podporu ještě další 3 měsíce po návratu domů.

 

http://www.africanews.com/site/Zambia_to_close_two_DRC_refugee_camps/list_messages/3483

Foto: http://www.digitalhen.co.uk/news/world-africa-15188762

 

 

Autoři:

Alena Hrušková, studentka bezpečnostních a strategických studií, FSS MU

Viktor Vodák, student bezpečnostních a strategických studií, FSS MU

Štítky:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *