Novinky ze světa: Afrika, září 2010

Štítky:


Zákaz těžby surovin ve východním Kongu

Prezident Demokratické republiky Kongo Joseph Kabila nechal během své návštěvy nestabilního východu země zakázat těžbu surovin ve třech provinciích. Chce tak zabránit financování konfliktu a skupin rebelů, které mají na svědomí každodenní násilnosti na místní populaci. Je prokázáno, že i důstojníci konžské armády minerály rabovali.

 

Ač se konflikt v Demokratické republice Kongo zdál zprvu být dohrou genocidy ve Rwandě a čirým zápolením o státní moc, během 90. let se proměnil v typický konflikt o suroviny, kde válčícími stranami nebyla jen konžská vláda a milice warlordů, angažovali se v něm i některé další státy – např. Angola, Čad, Zimbabwe a další. Kongo se tak stalo válečnou arénou aktérů s primárně ekonomickými zájmy.

 

Surovinové bohatství země zahrnuje diamanty, zlato a coltan – rudu obsahující prvky niob a tantal, která se využívá při výrobě elektroniky, např. mobilních telefonů a laptopů. Podstatným problémem je, že k těžbě těchto surovin není v Kongu zapotřebí sofistikované techniky. Konžské diamanty patří mezi diamanty „sekundární“ (povrchové), někdy také označované jako „aluviální“ (naplavené) nebo jednoduše „rabovatelné“. Povrchovými surovinami jsou v tomto případě i zlato a coltan.

 

V zemi tedy místo těžebních firem figurují tisíce malých „živnostníků“, jejichž profit z těžby konžská vláda nezvládá danit, a přichází tak o významné příjmy, díky kterým by jinak mohla posílit svou pozici i v odlehlých regionech. Naopak, situace je zde v důsledku velmi příznivá pro regionální leadery – warlordy, žijící z rabování surovin a konfliktu samotného. Násilný konflikt v Demokratické republice Kongo a jeho dopady v podobě chudoby a nemocí připravil v letech 1998-2008 o život více než 5 milionů lidí.

 

http://english.aljazeera.net/news/africa/2010/09/201091155928846989.html

http://news.yahoo.com/s/ap/20100910/ap_on_bi_ge/af_congo_mining_suspension

 

Libérie – bývalý warlord prezidentem?

Prince Johnson, současný senátor, se chce ucházet o místo prezidenta v nadcházejících volbách. Má však velmi pestrou minulost a mnohými obyvateli a i okolními státy by mohl být považován za nevhodného představitele Libérie. Někteří odborníci se domnívají, že jeho zvolení by mohlo ohrozit křehký mír ve státě. Během války v Libérii (1989-1996) byl Prince Johnson vůdcem INPFL (Independent National Patriotic Front of Liberia), která se odštěpila od  NPFL (National Patriotic Front of Liberia). Je známo, že spolupracoval s Charlesem Taylorem, který je v současnosti souzen za válečné zločiny.

 

Sám Johnson ve své kandidatuře nevidí žádný problém. Dokonce přirovnává občanskou válku v Liberii k občanské válce v Americe. Dále své chování z doby války omlouvá tvrzením: “General de Gaulle was a general who was involved in warfare but he became president who was elected by his people. You get Franklin D. Roosevelt, you get General Eisenhower… Liberia is no exception”.

 

http://www.bbc.co.uk/news/world-africa-11403964

http://www.africanews.com/site/Liberia_Former_warlord_for_presidency/list_messages/34838

 

 

Soukromé námořnictvo proti pirátství

Vzhledem k výši nákladů na výkupné za lodě zajaté piráty začaly pojišťovací společnosti ve spolupráci s firmami podnikajícími v oblasti lodní přepravy plánovat soukromé námořnictvo, jehož vznik by byl ojedinělým fenoménem, a měl by vést ke zlepšení situace v oblasti Adenského zálivu.

 

http://www.independent.co.uk/news/world/africa/insurance-firms-plan-private-navy-to-take-on-somali-pirates-2091298.html

 

Guinea odložila prezidentské volby

Prezidentské volby v Guinei budou odloženy, údajně kvůli nedostatečné přípravě. V současnosti v Guinei vládne vojenská junta. Pokud se plánované volby uskuteční, budou to první (snad) svobodné volby od získání samostatnosti r. 1958.

 

http://www.africanews.com/site/Guinea_postpones_presidential_elections/list_messages/34673

 

Nekonečný boj o Mogadishu

Somálským hlavním městem i nadále zmítají těžké boje. Jednotky Africké unie se v současnosti soustředí prakticky už jen na obranu prezidentského paláce, letiště a přístavu, zatímco skupina rebelů al-Shabaab ovládá podstatnou část Mogadishu i země samotné. Na prahu prezidentského paláce došlo též k sebevražednému atentátu.

 

http://english.aljazeera.net/news/africa/2010/09/2010923105246180943.html

 

Zambie plánuje zavřít dva uprchlické tábory

Vláda Zambie se rozhodla uzavřít dva uprchlické tábory, které byly útočištěm především pro uprchlíky z Demokratické republiky Kongo. Někteří uprchlíci plánují návrat do DRC, někteří chtějí zůstat v Zambii. United Nations High Commissioner for Refugees (UNHCR) slíbila uprchlíkům podporu ještě další 3 měsíce po návratu domů.

 

http://www.africanews.com/site/Zambia_to_close_two_DRC_refugee_camps/list_messages/3483

Foto: http://www.digitalhen.co.uk/news/world-africa-15188762

 

 

Autoři:

Alena Hrušková, studentka bezpečnostních a strategických studií, FSS MU

Viktor Vodák, student bezpečnostních a strategických studií, FSS MU

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *