Přehled světového dění z uplynulého týdne (13/2020)

[Afrika]

Etiópia: Spoluzakladateľ on-line obchodného giganta, portálu Alibaba, v Afrike podporuje  boj s vírusom spôsobujúcim chorobu COVID-19. Vďaka spolupráci etiópskeho premiéra Abiy Ahmeda a čínskeho biznismena Jacka Ma, dostalo doposiaľ 41 afrických krajín zásoby ochranných prostriedkov a testov. Množstvo afrických štátov síce uzavrelo svoje hranice pre bežný medzinárodný transport, no obchodné dodávky naďalej fungujú. Vyše šesť miliónov zdravotníckych potrieb distribuuje Ethiopian Airlines.

Mali: Hlavný predstaviteľ opozície Soumaila Cisse a šesť ďalších členov jeho tímu, sa po kampani strany URD (Union for the Republic and Democracy) v meste Niafuke stalo terčom únosu. Pri incidente došlo k usmrteniu lídrovej ochranky. Stranícky tím podľa dostupných svedectiev prenasledoval neznámy strelec počas cesty severným regiónom Timbuktu. Hovorca strany uviedol, že doposiaľ neevidujú žiadosť o výkupné.

 

[Blízký východ]

Sýrie: Země má první oficiální oběť nemoci COVID-19. Testy prokázaly přítomnost koronaviru. Vláda již dříve přistoupila k zastavení provozu hromadné dopravy, k uzavření škol, univerzit, mešit, některých podniků a vládních úřadů. Zároveň nařídila noční zákaz vycházení. V neděli armáda zrušila nábor vojáků ze záloh. Opozice a nezávislí politici viní z nákazy v zemi Írán, jenž do Sýrie vysílá svoje milice a je nejpostiženější zemí regionu. WHO varovala, že má země po devíti letech války limitované kapacity zastavení šíření nákazy, a zároveň oznámila, že začne testovat ve městě Idlib. Dle OSN země nemá kapacity s nemocí bojovat.

Irák: Spojenými státy vedená koalice proti Islámskému státu oznámila, že z důvodu pandemie dočasně mění nastavení mise. Došlo k redukci výcviku irácké armády (ISF) ze strany partnerských států, aby se snížilo riziko nákazy. Zároveň bylo po zabití dvou amerických a jednoho britského vojáka oznámen přesun vojáků z menších na větší a lépe chráněné základny. Irák měl na konci minulého týdne přes 500 nakažených, část z nich jsou i šíitští navrátilci ze Sýrie, kde v posledních dnech navštívili poutní místa, obětí je 42.

 

[Euroatlantický prostor]

Česká republika: Během minulého týdne Armáda České republiky dočasně stáhla své vojáky z mise v Iráku. Zhruba padesátka vojáků se v Iráku podílela na výcvikových misí NATO (OIR a NMI), kde cvičila především jednotky chemického vojska a příslušníky místní policie. Důvodem pro stažení jsou podle Josefa Kopeckého, velitele armádního Velitelství pro operace, obavy z aktuální epidemie koronaviru, ale také plánovaná restrukturalizace mise.

EU: Během videokonference Rady Evropské unie se ministři členských států dohodli na zahájení přístupových rozhovorů s Albánií a Severní Makedonií. Vyjednávání o přístupu obou zemí by měla začít během léta 2020, poté, co budou připraveny rámcové dokumenty. Podle odhadů by se země mohly připojit k Evropské unii po roce 2025, podobně jako Srbsko a Černá Hora. Albánie i Severní Makedonie ale musí provést řadu reforem, především v oblasti spravedlnosti a vlády práva. Postup obou zemí bude monitorovat Komise.

 

[Západní Balkán]

Severní Makedonie: V pátek 27. března Skopje předložila formální dokumenty o přistoupení do Severoatlantické aliance a stala se tak 30. členem NATO. Vstup do aliance má zvýšit bezpečnost a stabilitu na západním Balkáně a zároveň je znakem politiky otevřených dveří aliance. Představuje vyvrcholení mnohaletého úsilí vlády, kdy navíc v loňském roce změnila země svůj název, aby urovnala spory se sousedním Řeckem, jakožto podmínku ke vstupu jak do NATO, tak Evropské unie. Právě přístupová jednání země do EU byla započata vstupem do NATO.

 

[Jižní Asie]

Afghánistán: Na sikhský náboženský komplex v Kábulu zaútočil Islámský stát (IS). Osamělý střelec napadl minulou středu ranní shromáždění, zabil 25 lidí, osm zranil, a na osmdesát zachránily bezpečnostní složky v následné osvobozovací operaci. Podle prohlášení IS šlo o odplatu za indické zacházení s muslimy v Kašmíru. V ten samý den navštívil zemi americký ministr zahraničí Mike Pompeo, kterému se nepodařilo dohodnout smír mezi prezidentem Ashrafem Ghaním a jeho rivalem Abdulláhem, který si prezidentství též nárokuje.

Indie: Země plně mobilizuje své prostředky pro boj s nemocí COVID-19. Počet potvrzených případů se za poslední týden ztrojnásobil na 933. Reálný počet nakažených je však neznámý z důvodu malého počtu provedených testů v poměru k velikosti populace. Dosud bylo vykonáno v průměru 6,8 testů na milion obyvatel, což je nejméně na světě. Vláda od minulé středy nařídila 1,3 miliardě obyvatel zůstat doma na 21 dní a uzavřela zemi. Armáda uvolnila 28 vojenských nemocnic pro příliv nakažených a mobilizovala své prostředky pro transport zdravotnického materiálu. Vážnost situace dokazuje i krizové nařízení upravit některé železniční vozy na improvizovaná izolační oddělení.

 

[Latinská Amerika]

Kolumbie: Nejméně 23 mrtvých a přes osmdesát zraněných si vyžádaly protesty v bogotském vězení způsobené obavou z nemoci COVID-19. V jedné z největších kolumbijských věznic La Modelo se vězni vzbouřili kvůli přeplněným celám, špatné zdravotní péči a celkově nedostatečným hygienickým podmínkám, které umocnily strach z šíření nového koronaviru. Kolumbijská vláda odmítá, že by vězni byli drženi v nehygienických podmínkách a nepokoje označila za pokus o útěk. Incident vyšetřuje ministerstvo spravedlnosti.

Venezuela: Spojené státy obvinily  prezidenta Nicoláse Madura a další vysoké představitele země z narkoterorismu. Zároveň vypsaly odměnu ve výši 15 milionů dolarů za další informace, které by vedly k jejich zatčení. Ve stejném čase se podařilo americké DEA zatknout bývalého venezuelského armádního generála Clivera Alcalu, který byl mezi obviněnými. Alcala přitom patří ke kritikům venezuelského režimu a sám se v Kolumbii americké službě vzdal.

[Východní Asie]

Japonsko: Premiér Šinzó Abe v utorok večer po telekonferencii s prezidentom Medzinárodného olympijského výboru (MOV) Thomasom Bachom rozhodol o odložení Letných olympijských hier. Tie sa mali konať na prelome júla a augusta 2020 v Tokiu a okolí. Krajina krok odkladala, keďže počet nakazených pacientov nemocí COVID-19 v Japonsku nestúpa tak výrazne ako inde na svete. Po tlaku zo strany MOV a oznámení Kanady a Austrálie, že sa hier v roku 2020 nezúčastnia, rozhodli o posune hier o rok najneskôr na leto 2021. Straty vzniknuté odložením hier pre japonskú ekonomiku sa odhadujú na 6 miliárd USD. Ide prvý prípad odloženia LOH, doteraz ich konanie neumožnili len dve svetové vojny.

KĽDR: Severná Kórea v nedeľu odpálila dve balistické strely krátkeho doletu do Japonského mora. Ide už spolu o štyri odpálenia v rámci posledného mesiaca. Japonsko a Južná Kórea kritizovali Kimov režim za vyhrocovanie situácie v čase pandémie a odpútavanie od situácie v krajine. KĽDR oficiálne stále neeviduje žiadneho nakazeného koronavírusom, s 590 negatívnymi testami. Svoje hranice s ČĽR uzavrela ešte v januári. Neoficiálne však vírus v krajine je, dokazujú to aj utajené aktivity režimu. Minulý týždeň viaceré zdroje dokladali, že vláda urgentne žiadala od Číny a Južnej Kórey zdravotnícky materiál na boj s pandémiou.

 

[Moderní technologie a kyberbezpečnost]

Moderní technologie: Armáda Spojených štátov amerických oznámila, že do finálneho výberu k programu FARA (Future Attack Reconnaissance Aircraft), ktorý má nahradiť vrtuľníky OH-58 Kiowa, vybrala projekty firiem Sikorsky a Bell. Len týždeň pred tým boli tie isté firmy vybrané do záverečného kola v programe FLRAA (Future Long-Range Assault Aircraft), ktorý má nahradiť stroje UH-60 Black Hawk.

Kyberbezpečnost: Aplikace Zoom umožňující video-konference je v časech celosvětové karantény na vzestupu. S miliony nových uživatelů – včetně britské vlády – se však objevuje otázka bezpečnosti této aplikace. Zkušenosti s bezpečnostními incidenty měl Zoom již v minulosti, ať už se jednalo o spoofing či vyhazování a přidávání účastníků během hovoru. Nyní se vzhledem k rostoucímu užívání objevil tzv. zoombombing. Ten se projevuje tak, že se do hovoru přidá nepozvaný uživatel, který ostatním přes sdílenou obrazovku pouští pornografický či obdobný materiál.  Trollové se do hovorů dostávají díky tomu, že schůzky mají v základním nastavení veřejný link a může se do nich přidat kdokoli.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *