Přehled světového dění z uplynulého týdne (13/2022)

[Audioverze]

[Blízký východ a severní Afrika]

Izrael/Maroko/SAE/Bahrajn/USA: Ministři zahraničí Izraele, Maroka, Spojených arabských emirátů, Bahrajnu a Spojených států se poprvé setkali v Izraeli na historickém Negevském summitu. Hlavním tématem byla hrozba Íránu, která všechny aktéry spojuje, zatímco jednání o íránské jaderné dohodě stagnují kvůli válce na Ukrajině. Dalším tématem spojeným s Ukrajinou byla hrozba potravinové krize. Kromě toho došlo k vytvoření pracovních skupin mezi jednotlivými státy, které se mají věnovat spolupráci například v boji proti terorismu nebo v rámci energetické bezpečnosti.

Jemen: Hutíové a centrální vláda podporovaná koalicí sunnitských arabských států poprvé po sedmi letech války uzavřeli dvouměsíční příměří. Platit má od sedmi hodin večer v sobotu 2. dubna se začátkem svátku Ramadán a vyjednané bylo skrze OSN. Do válkou zničeného Jemenu tak bude moci alespoň na krátkou dobu proudit humanitární pomoc například skrze letiště v hlavním městě San’á a největší přístav Hudajda. Ten byl po mnoho měsíců místem nejintenzivnějších bojů. Konflikt představuje jednu z částí proxy války, kterou mezi sebou vedou Saúdská Arábie a Írán.

 

[Euroatlantický prostor]

NATO: Severoatlantická aliancia požiadala Dánsko o vyslanie 800 vojakov do Lotyšska. Vo štvrtok to oznámilo Dánske Ministerstvo obrany. Prápor má posilniť východné krídlo obrannej aliancie, jeho vyslanie však musí schváliť parlament. Dánska premiérka Mette Frederiksenová sa ešte v stredu vyjadrila, že je krajina pripravená na žiadosť NATO vyslať vojakov do pobaltských štátov. V rámci Predsunutej prítomnosti aliancie v Pobaltí sa v súčasnej dobe dánsky vojenský personál nachádza v estónskom meste Tapa.

Nemecko: Spolková republika Nemecko zvažuje kúpu protiraketového obranného systému od Izraela alebo Spojených štátov amerických. Generálny inšpektor Bundeswehru Eberhard Zorn v rozhovore pre Welt am Sonntag odkazoval na hrozbu ruských striel Iskander umiestnených v Kaliningrade. Berlín sa pravdepodobne rozhoduje medzi systémom Arrow 3, vyrábaným Israel Aerospace Industries, a americkým THAAD spoločnosti Raytheon. Nemecký kancelár Olaf Scholz oznámil už krátko po ruskej invázii na Ukrajinu zvýšenie výdavkov na obranu na viac ako 2% HDP.

 

[Jižní Asie]

Srí Lanka: Prezident Gotabaja Radžapaksa v pátek vyhlásil celostátní nouzový stav a zákaz vycházení. Děje se tak po čtvrtečních násilných protestech v hlavním městě Kolombu, které se odehrály přímo před soukromou rezidencí prezidenta země a vyžádaly si desítky zraněných. Příčinou je zhoršující se ekonomická krize, kvůli které čelí obyvatelé nedostatku základních potřeb a výpadkům proudu. Vláda oznámila, že bude příští týden jednat s Mezinárodním měnovým fondem kvůli obavám, že stát nebude schopen splácet zahraniční dluh.

Indie/Nepál: Premiér himalájského státu Šér Bahádur Deuba se v sobotu setkal se svým indickým protějškem Naréndrou Módím. Jedná se o první cestu předsedy vlády Deuba do Indie od jeho zvolení v červenci. V rámci setkání byla uvedena do provozu železnice a elektrického vedení spojující oba státy. Cílem je prohloubení vztahů v oblasti ekonomického partnerství, kooperace ropných společností, železnic a turismu. Jednalo se také o hraničním sporu o území Kalapani, které je pod indickou správou, ale nárok si na něj činí i Nepál.

 

[Latinská Amerika]

El Salvador: V reakci na 62 vražd v jediném dni parlament schválil nouzový stav. Na 30 dní je omezeno právo na shromažďování, policie může zatýkat bez soudního příkazu a ruší se možnost disponovat právníkem a být informován o svých právech. Po vlně vražd bylo doposud zatčeno více než 2000 podezřelých s příslušností k některému ze salvadorských gangů. Vojáci v hlavním městě uzavřeli nespočet čtvrtí, prohledávají dům od domu. Stávající vězni navíc nesmí až do odvolání ze svých cel a jejich strava byla omezena na dvě jídla denně.

Mexiko: Prokurátoři vyšetřují útok na ilegální kohoutí zápasy poblíž města Zinapecuaro v západním státě Michoacán, při němž bylo zároveň zavražděno dvacet osob. Střelci v předem naplánovaném útoku vjeli na místo činu v dodávce, která byla minulý týden nahlášena jako ukradená. Ve státu Michoacán přitom působí celá řada organizovaných kriminálních skupin, které se nejčastěji zaměřují na kradení a pašování pohonných hmot, přičemž spolu navzájem soupeří o moc. Podobné masakry jsou tak v regionu čím dál častější.

 

[Postsovětský prostor]

Ukrajina:  Ve městě Buča poblíž Kyjeva byl okupujícími ruskými silami spáchán masakr civilního obyvatelstva. Francouzské ministerstvo zahraničí označilo činy ruských vojáků za válečné zločiny. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj nebo německý vicekancléř a ministr financí Robert Habeck dokonce obvinili Kreml z genocidy. V souvislosti s tím apeloval Habeck na uvalení nových sankcí na Ruskou federaci. Ulice plné zastřelených civilistů a masové hroby byly objeveny s tím, jak ukrajinská armáda osvobodila celou kyjevskou oblast. 

Arménie/Ázerbájdžán: Lídři obou znepřátelených států se ve středu 6. dubna setkají v Bruselu. Ke schůzce dojde v souvislosti s nejnovější eskalací násilí ve sporném regionu Náhorního Karabachu. Koncem března ázerbájdžánské ozbrojené síly vstoupily na území vyhrazené ruským mírovým sborům, čímž porušily trilaterální dohodu z listopadu 2020. Moskva následně apelovala na Baku, aby stáhlo své síly z oblasti, v níž mezitím stihly obsadit vesnici Farukh. Ázerbájdžán následně označil výklad událostí ze strany Kremlu jako jednostranný.

 

[Subsaharská Afrika]

Etiópia: Svetový potravinový program OSN uviedol, že konvoj s humanitárnou pomocou vstúpil na etiópske územie kontrolované silami Tigraja. Stalo sa tak prvýkrát od decembra 2021. Vojna v druhej najľudnatejšej africkej krajine zabila tisíce ľudí a podľa OSN priviedla od jej začiatku v novembri 2020 státisíce na pokraj hladu. Potravinovú pomoc potrebuje viac ako 90 % z 5,5 milióna Tigrejčanov. Etiópska vláda opakovane odmietla obvinenia, že blokuje pomoc. Tigrejský ľudový oslobodzovací front (TPLF) bude podľa svojich vyjadrení rešpektovať vládou navrhnuté prímerie v snahe umožniť prísun pomoci.

Somálsko: Bezpečnostná rada OSN jednomyseľne schválila novú prechodnú misiu Africkej únie v Somálsku. Poverila ju, aby podnikla kroky proti al-Káide a ozbrojeným skupinám napojeným na ISIL (ISIS), ako aj aby postupne odovzdala bezpečnostné právomoci somálskej vláde. Misiu AMISOM, ktorá v krajine pôsobí už 15 rokov, nahradí prechodná misia ATMIS. Rezolúcia vypracovaná Britmi oprávňuje ATMIS podporovať somálske sily, ktorých reakcie na bezpečnostné výzvy sa zlepšili, a zároveň apeluje na nutnosť bojovať proti terorizmu všetkými prostriedkami.

 

[Západní Pacifik]

Filipíny/USA: V Jihočínském moři začalo největší vojenské cvičení v rámci spolupráce mezi Washingtonem a Manilou. Cvičení s názvem Balikatan, což lze přeložit jako „rameno k rameni“, se účastní celkem 9 000 vojáků a bude trvat po dobu 12 dní. Místem konání je největší ostrov Filipín Luzon, kde se koordinovaný výcvik jednotek obou zemí odehrává každý rok, nicméně kvůli pandemii Covid-19 došlo k jeho přerušení. Nyní se státy společně soustředí především na námořní bezpečnost, boj proti terorismu a humanitární pomoc.

Malajsie/Indonésie/Filipíny: Kuala Lumpur, Jakarta a Manila se domluvily na prohloubení partnerství v rámci třístranné dohody o spolupráci, která je zaměřena na boj s únosy a pirátstvím. Tato smlouva vznikla v roce 2017 a zásadním způsobem přispívá k bezpečnosti v mořích Sulu a Sulawesi. Společné námořní hlídky a tři řídící centra, jež tyto hlídky koordinují, by v budoucnu měly být posíleny jednotným a oficiálním centrem pro sdílení informací, pozemními výcviky a pravidelným každoročním setkáváním ministrů obrany.

 

[Kyberbezpečnost]

Kyberbezpečnost: Austrálie se ve svém federálním rozpočtu na rok 2022 rozhodla investovat do kyberbezpečnosti rekordních 9,9 miliard australských dolarů (163,5 mld. Kč). Ty mají během následujících deseti let posílit kyberbezpečnostní, ale také kyberofenzivní možnosti země. Podle australského ministra obrany Petera Duttona se jedná o reakci na zhoršující se bezpečnostní situaci v regionu. Austrálie si zároveň od této investice slibuje posílení svého postavení na mezinárodním kyberbezpečnostním trhu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *