Přehled světového dění z uplynulého týdne (19/2022)

[Audioverze]

[Blízký východ a severní Afrika]

Izrael: Během izraelské operace na palestinském území byla zabita významná novinářka Al Jazeery, Shireen Abu Akleh. Její tým natáčel údajnou protiteroristickou akci izraelské armády na okupovaném Západním břehu Jordánu ve městě Jenin. Podle izraelských zdrojů Akleh zemřela v přestřelce. Palestinci naopak tvrdí, že Akleh zabili izraelští vojáci bezdůvodně a mimo boj. Izraelská armáda zahájila vyšetřování incidentu. Střelné zranění utržil také Ali Samoudi, producent Al Jazeery.

SAE: Zemřel král Sheikh Khalifa bin Zayed al-Nahyan, který byl v čele země osmnáct let. Na začátku své vlády se podílel na rozsáhlých reformách zahraniční politiky. V roce 2014 prodělal mrtvici, která jeho politické aktivity silně utlumila. Už den po smrti Sheikha Khalifa zvolili vládci sedmi emirátů za nového krále jeho bratra Mohammeda bin Zayeda, který byl od roku 2014 považován za faktického vůdce země, a s kterým je spojováno například angažmá SAE v jemenské občanské válce. Rychlá volba měla za cíl ukázat stabilitu ropné velmoci.

[Euroatlantický prostor]

Severní Irsko: V zemi se prohlubuje politická krize. Ta vznikla po volbách, které se konaly 5. května. Důvodem jsou spory ohledně Severoirského protokolu, který je součástí brexitové dohody. Unionistické strany odmítají zahájit vyjednávání o konsociační vládě. Britská vláda hrozí jednostranným vypovězením či rozsáhlými úpravami. Podle irského ministra zahraničí Simona Coveneye by toto jednání mohlo narušit mír. Britský premiér Boris Johson se zatím marně snaží nalézt kompromis v rozdělené společnosti Severního Irska.

Česká republika: Podle informací serveru neovlivni.cz je výměna ředitele Úřadu pro zahraniční styky a informace (ÚZSI) „na spadnutí“. Vážným kandidátem do čela civilní rozvědky by měl být Petr Mlejnek. Mlejnek je bývalým příslušníkem 601. skupiny speciálních sil AČR a bývalý zástupce ředitele Ředitelství speciálních sil. Dříve působil také ve Vojenském zpravodajství. Ministr vnitra Vít Rakušan, pod jehož úřad rozvědka spadá, tyto spekulace odmítl komentovat. O možné změně ve vedení ÚZSI podle jeho slov zatím jasno nemá.

 

[Jižní Asie]

Srí Lanka: Ani čtvrteční jmenování nového premiéra neuklidnilo protesty na Srí Lance. Funkce se ujal opoziční lídr Ranil Vikremesinghe, který v minulosti vedl vládu již pětkrát. Jeho vazby na Indii, Čínu i západní investory mohou pomoci zemi vyvést z ekonomické krize. Nedaří se mu ale sestavit vládu a demonstranti mu vyčítají blízkost k rodině Radžapaksových. Starší z bratrů, Mahid, rezignoval v pondělí na premiérský post a skrývá se na námořní základně. Obyvatelé však viní z nedostatku i prezidenta Gotabaju a v pondělí zapálili rodinné muzeum a poničili domy obou politiků. Násilné vyhrocení protestů stálo životy 9 lidí a přes 300 bylo zraněno.

Pákistán: Vláda předá do rukou afghánských vyjednavačů dva vysoké velitele hnutí Tehríke Tálibán Pákistán (TTP). Ve snaze obnovit vzájemnou důvěru budou z pakistánského vojenského vězení propuštěni Muslim Chán a Mehmúd Chán. TTP pak souhlasilo s příměřím od 10. do 16. května, které navazuje na jednostranný klid zbraní vyhlášený hnutím u příležitosti konce Ramadánu mezi 29. dubnem a 9. květnem. Vyjednávání předcházelo vyhrocení násilí po nevydařených mírových rozhovorech z konce minulého roku. Islámábád vyjednávání oživil díky mediaci afghánského Tálibánu, který má s pákistánskou odnoží blízké vztahy.

 

[Latinská Amerika]

Ekvádor: Nejméně 44 mrtvých si za minulý týden vyžádaly nepokoje ve věznici v Santo Domingo. Nepokoje rozpoutala rvačka mezi znepřátelenými gangy Los Lobos a R7. Zhruba 200 vězňů uprchlo. Zatím se podařilo dopadnout zhruba polovinu. Ekvádor se dlouhodobě potýká s velkou vlnou násilí ve věznicích a následnými nepokoji. V některých oblastech země dokonce platí výjimečný stav kvůli rostoucí míře násilí a kriminality. Amnesty International vyzvala vládu k řešení strukturálních problémů, přičemž označila vězení jako „rozsudek smrti“.

Paraguay/Kolumbie: Během líbánek byl v Kolumbii zastřelen paraguayský prokurátor Marcelo Pecci. Ten vyšetřoval vysoce sledované případy korupce a praní špinavých peněz v rodné Paraguayi. Dle policie jeho vražda pravděpodobně souvisela s Pecciho bojem proti organizovanému zločinu, jelikož způsob vraždy připomíná postupy drogové mafie. Na dopadení pachatelů spolupracuje kolumbijská a paraguayská policie s americkým Úřadem pro potírání drog (DEA). Paraguayský prezident Mario Abdo Benítez označil zločin jako „zbabělou vraždu“.

 

[Postsovětský prostor]

Jižní Kavkaz: Ázerbájdžán vyčlení v roce 2022 na obranu 2,6 miliardy dolarů, což je o 0,4 miliardy více než v roce 2020. Země věnuje na obranu 5,3 % svého HDP z roku 2021, což je pátý největší podíl na světě. Arménská strana rovněž zvýší svůj obranný rozpočet ze 669 milionů dolaru v roce 2020 na 754 milionů. Arménie otevřela otázku exkláv. Před společnými jednáními v Moskvě, která se mají zabývat jejich delimitací, navrhnul Jerevan vyřešení této otázky způsobem, že arménské exklávy připadnou Ázerbájdžánu a ázerbájdžánské připadnou Arménii. Baku se k tomuto návrhu staví odmítavě.

Gruzie: Prezident separatistického regionu Jižní Osetie Anatolij Bibilov oznámil vyhlášení referenda o připojení k Ruské federaci, které se má podle jeho prohlášení konat 17. července. Bibilov toto rozhodnutí učinil ke konci výkonu svého mandátu ještě před nástupem vítěze nedávných prezidentských voleb Anatolije Gaglojeva, který ho má zanedlouho v úřadu prezidenta vystřídat. Jižní Osetie se odtrhla od Gruzie během ruské invaze v roce 2008 a v dnešní době je jako stát uznaná pouze Ruskou federací a jejími strategickými spojenci.

 

[Subsaharská Afrika]

Konžská demokratická republika: Počas ozbrojeného nájazdu na zlatú baňu Camp Blanquette v konfliktnej oblasti Ituri na východe krajiny bolo zabitých najmenej 35 ľudí. Miestni predstavitelia pripisujú útok skupine Družstvo pre rozvoj Konga (CODECO). Táto politicko-náboženská sekta s napojením na Islamský štát zastupuje záujmy etnika Lendu. Útočníci, ktorí pri nájazde vyplienili miestne obchody a podpálili domy, tradične cielia na civilistov, vojakov, humanitárnych pracovníkov aj ľudí utekajúcich pred vojnou.

Togo: Skupina ťažko vyzbrojených ozbrojencov prepadla vojenské stanovisko pri hraniciach s Burkinou Faso a usmrtila 8 vojakov. Ďalších 13 bolo zranených. Bezpečnostní analytici uviedli, že útok pravdepodobne uskutočnila miestna odnož al-Káidy, ktorá má sídlo v Mali a v posledných rokoch sa rozšírila na juh do Burkiny Faso. Nárast útokov smerujúcich z tejto oblasti bol zaznamenaný aj v susednom Benine.

 

[Západní Pacifik]

Filipíny: V prezidentských volbách v Manile zvítězil syn bývalého diktátora Ferdinand Marcos mladší, přičemž ve funkci nahradí Rodriga Duterteho. Výhra je spojena se spekulacemi o využití dezinformací v průběhu kampaně, podvodů během voleb a s obavami o možný návrat autoritářského režimu a korupce, jež se s touto politicky angažovanou rodinou pojí. Primárními cíli Marcose mladšího má být prosazení suverenity Filipín v Jihočínském moři a obnovení dialogu se Spojenými státy americkými.

Singapur/Spojené státy: Singapur uvítal navrhnutý ekonomický plán Washingtonu pro indo-pacifický region a pobídl ostatní země ASEAN k účasti. Spojené státy americké plánují do zemí jihovýchodní Asie investovat přibližně 150 milionů dolarů za účelem prohloubení amerických vazeb v oblasti. Finance by měly být alokovány do spolupráce v námořní bezpečnosti, obnovitelných zdrojů, infrastruktury, zdravotnictví, vzdělávání a vývoje moderních technologií a digitalizace.

 

[Kyberbezpečnost]

Kyberbezpečnost: Rada Evropské unie a Evropský parlament se v pátek dohodly na nových opatřeních pro vyšší společnou úroveň kyberbezpečnosti v rámci Unie. Cílem je mimo jiné zlepšit odolnost a schopnost reakce na mimořádné události v privátním i soukromém sektoru a nastavení výchozího bodu pro zvládání kyberbezpečnostních rizik. Prozatímní dohoda je nyní předmětem schválení Rady a Evropského parlamentu. Až bude přijata, nahradí dosavadní směrnici NIS a členské státy budou mít 21 měsíců na to, aby opatření zahrnuly do svého národního práva.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *