Přehled světového dění z uplynulého týdne (23/2018)

[Afrika]

Demokratická republika Kongo (DRC): Páteční rozsudek Mezinárodního trestního soudu osvobodil bývalého vicepremiéra DRC J. P. Bembu, který byl jedním z pouhých čtyř lidí odsouzených stálým soudem pro válečné zločiny. Bemba byl odsouzen za vraždy, znásilnění a drancování spáchané vojáky, jež vyslal do Středoafrické republiky (CAR). Dle závěru soudu nemůže být Bemba zodpovědný za zločiny spáchané jeho jednotkami v CAR, neboť se osobně angažoval v jejich nápravě, jakmile pochybení vojáků vyšla najevo. Dle kritiků však zrušení rozsudku povede k nezodpovědnému chování generálů, pro které bude do budoucna relevantní obhajobou neznalost zločinů páchaných na bojišti.

Jižní Súdán: Dle představitelů OSN by mělo dojít k obnovení a rozšíření sankcí proti jihosúdánským lídrům ve snaze donutit všechny strany konfliktu usednout k vyjednávacímu stolu. První krok podnikla Rada bezpečnosti už 31. května, kdy odhlasovala obnovení některých sankcí. Plánem mezinárodního společenství je stupňovat tlak a stimulovat ochotu lídrů vyjednávat. Situace v zemi se neustále zhoršuje od neúspěšného ukončení mírových rozhovorů v květnu. Sedm milionů lidí je zcela závislých na humanitární pomoci.

 

[Blízký východ]

Jemen: Uniklý návrh dokumentu OSN pro vytvoření příměří navrhuje odevzdání balistických střel z rukou povstaleckých Hútíú výměnou za ukončení bombardování ze strany Saudy vedené koalice. Návrh přichází v době potenciální humanitární krize u přístavu Hudejda, ve kterém žije 600 tisíc lidí, v současnosti je v držení Hútíú. Postupující jednotky koalice vedly Spojené státy k vyzvání obou stran, aby se dohodly na diplomatickém řešení sporu. Jemenský konflikt probíhá již třetím rokem, proti sobě stojí šíitským Íránem podporovaní Hútíové a vládní vojska pod patronátem sunnitské Saúdské Arábie.

Irák: Parlament přijal 6. června dodatek k volebnímu zákonu, který umožňuje ruční přepočítání hlasů a autorizuje vyšetřování možného volebního podvodu, jež bude zahájeno. Parlament taktéž pozastavil výsledky práce šéfů volebních komisí. Irácké parlamentní volby z 12. května provázejí stížnosti na férovost voleb, množí se obvinění z volebních podvodů. Nejsilnější mandát získala strana Muqtady al-Sadra, šíitského klerika a kritika vlivu Íránu a USA v zemi, strana současného premiéra Haidera al-Abádího skončila třetí.

 

[Euroatlantický prostor]

NATO/ČR: Bezpečnostní výbor NATO se minulý týden zabýval nákupem izraelských mobilních radarů pro českou armádu. Výsledkem je oznámení, že do systému Aliance nelze zapojit radary, které pochází z nečlenské země Severoatlantické aliance. Zákaz nákupu se týká České republiky i dalších zemí. Zakázku radarů připravil bývalý ministr obrany Martin Stropnický, současná ministryně v demisi Karla Šlechtová podpis zakázky několikrát odložila a kvůli pochybení v připravených smlouvách se dokonce obrátila na Vojenskou policii.

USA: Americký prezident Donald Trump odvolal v neděli svou podporu závěrečnému prohlášení ze summitu ekonomicky nejvyspělejších zemí G7. Stalo se tak po tiskové konferenci, na které kanadský premiér Justin Trudeau prohlásil, že si Kanada nenechá od nikoho poroučet. Trump jeho výrok označil za „slabošský a nečestný“.  Evropská unie se prohlášení ze summitu bude držet i bez USA. Prohlášení obsahuje například snahu o snížení celních bariér, výzvu k jednání o účinnějších pravidlech proti pokřivení trhu a vyhýbání se přebytkům ve výrobě hliníku a vyspělých technologií.

 

[Jižní Asie]

Indie/USA: Námořnictvo se od 7. do 16. června účastní cvičení Malabar. Odehrává se na americké základně Guam v Pacifiku a účastní se ho krom indického i americké a japonské námořnictvo. Indie vyslala trojici lodí včetně víceúčelové fregaty INS Sahyadri s technologií stealth. USA je reprezentována letadlovou lodí Ronald Reagan a částí její operační skupiny. Japonsko nasadí svou vrtulníkovou loď JS Ise a několik dalších plavidel. Cílem cvičení je zlepšit schopnosti kooperace mezi jednotlivými námořnictvy, nacvičit užití letadlových lodí či protiponorkový boj. Cvičení se ani letos nezúčastní Austrálie, jejíž žádost byla zamítnuta Indií po Módího návštěvě Číny.

Afghánistán: Prezident Ašraf Ghání oznámil jednostranné bezpodmínečné příměří s hnutím Tálibán, které bude trvat od 12. do 20. června. Netýká se však ostatních ozbrojených skupin, jako je třeba tzv. Islámský stát. Klid zbraní je spojen s oslavami konce ramadánu a Íd al-Fitru, který je jedním z největších muslimských svátků. Prezident prohlásil, že je to pro ozbrojence příležitost si uvědomit, že jejich násilná kampaň jim nezískává podporu. Zatímco velmoci rozhodnutí přivítaly, experti jsou skeptičtí s tím, že poskytnutý čas Tálibánu umožní se přeskupit a dozbrojit. Ten v sobotu vyhlásil vlastní třídenní příměří u příležitosti oslav Íd al-Fitru, ale nebude se vztahovat na zahraniční vojáky a vyhrazuje si právo na obranu.

 

[Latinská Amerika]

Argentina: Vdova po nejznámějším kolumbijském narkobaronovi Pablu Escobarovi, Victoria Henao, byla společně se svým synem Juanem Pablem Escobarem Henao obviněna z praní špinavých peněz. Podle argentinského soudu Escobarovi spolupracovali s drogovým dealerem José Piedrahita, kterému rodina pomáhala prát peníze skrze kavárnu známou pro taneční vystoupení tanga v Buenos Aires. Společně s nimi je obviněn i bývalý fotbalista Mauricio Serna.

Brazílie: U slavné skály známé pod označením Cukrová homole našli brazilští záchranáři sedm mrtvých těl. Podle policie se jednalo o kriminálníky, kteří pár dní předtím způsobili paniku v tamním turistickém rezortu. Kvůli incidentu muselo až sto turistů minimálně dvě hodiny čekat nahoře na skále. Jedná se vůbec o první incident v této oblasti, kde se nachází prestižní vojenská akademie a vojenské základny. Příbuzní mrtvých policii nařkli z jejich zabití potom, co se vzdali.

 

[Post-sovětský prostor]

Rusko: Měsíc po inauguraci V. Putina proběhl již tradiční pořad, ve kterém prezident zodpovídal na otázky občanů. Tzv. přímá linka je vysílána každoročně a tentokrát je pro Putina již šestnáctou v pořadí. Během několika hodin se prezident věnoval širokému spektru témat vč. ekonomického vývoje Ruska, konfliktu na Ukrajině, vztahů s Čínou a jednání USA se Severní Koreou. Putinovy odpovědi byly u kontroverzních témat docela vágní, proto se neočekávají zásadní změny v dosavadní politice.

Gruzie: Pokračující protesty se tentokrát dotkly hromadné dopravy v hlavním městě. Řidiči vlaků v metru Tbilisi stávkují kvůli nízkým platům, jejichž zvýšení o 45 % je jedním z hlavních požadavků. Městská vláda zajistila určité množství autobusů, což ovšem nebylo dostatečné. Proto došlo k dopravnímu kolapsu a spousta obyvatel byla nucena se dopravovat taxíkem. Přetrvává i protivládní charakter akce, který je spojen s protesty z minulého týdne. Jedná se o demonstrace s požadavkem, aby rezignovala celá současná vláda a její politický systém, který protestující považují za zkorumpovanou gruzínskou elitu.

 

[Východní Asie]

Čína/USA: Skupina amerických diplomatů v provincii Guangzhou byla odvolána, jelikož trpí příznaky záhadné nemoci, která se podobá zranění mozku. Minulý měsíc trpěl stejnými obtížemi jiný americký zaměstnanec a šíří se tedy podezření, že Čína vyvinula nějaký akustický nebo mikrovlnný přístroj. Předpokládá se, že se jedná o stejné symptomy, které se projevily u amerických diplomatů a jejich rodin na Kubě minulý rok. Zatím však nejsou dostupné lékařské výsledky a může se tedy jednat o konspiraci.

Vietnam: Obyvatelé protestovali proti vytvoření nových zvláštních ekonomických zón kvůli obavám z nárůstu čínského vlivu ve Vietnamu. Takových zón má země již 18 a znepokojení pramení převážně z opatření, které by poskytovalo pronájem zóny na 99 let. Nový zákon nezmiňuje žádnou konkrétní zemi, nicméně se předpokládá, že dominovat budou čínští investoři. Kromě aktivistů a disidentů se protestů zúčastnila široká veřejnost. Pravděpodobným důvodem je trvalý nárůst napětí v oblasti Jihočínského moře, jež je pro Vietnam strategicky důležité.

 

[Moderní technologie a kyberbezpečnost]

Kybernetická bezpečnosť: Washington Post informoval o hackeroch údajne napojených na čínsku vládu, ktorí začiatkom roka kompromitovali počítače jedného z dodávateľov pre americké námorné sily. Pri kyberútoku malo dôjsť k úniku zhruba 600 gigabajtov dát týkajúcich sa mimo iné aj prísne utajovaného plánu Sea Dragon, ktorý mal za cieľ do roku 2020 vyvinúť nadzvukovú protilodnú strelu. Americké úrady tento útok nepotvrdili, no požiadali o neuverejňovanie ďalších informácií.

Moderní technologie: Na internetu se objevilo foto čínského dronu „Temný meč“ . Ačkoliv není z fotografie možné určit zda se jedná pouze o předběžnou atrapu či již dokončený prototyp, ukazuje koncepci tohoto nového bezpilotního letounu, která se výrazně liší od předchozích dronů jak čínské provenience, tak světové výroby. Kromě stealth charakteristik a očividně nadzvukové koncepce dokazuje konstrukce letounu dosavadní informace, že má být Temný meč koncipován nikoliv jako letoun průzkumný a pro přímou pozemní podporu, ale jako letoun stíhací, přímo konkurující letounům páté generace. Jeho reálné schopnosti a fáze vývoje jsou však zatím neznámé.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *