Přehled světového dění z uplynulého týdne (3/2023)

[Audioverze]

[Blízký východ a severní Afrika]

Turecko: Recep Tayyip Erdogan naznačil, že by se prezidentské a parlamentní volby mohly kvůli náboženským svátkům konat 14. května. To je zhruba o měsíc dříve, než se předpokládalo. Strany opozice uzavřely alianci a svého prezidentského kandidáta plánují oznámit v únoru. Letošní volby jsou považovány za dosud největší výzvu pro Erdogana, který čelí kritice za ekonomické problémy, zejména vysokou inflaci. Pode deníku The Economist Turecko pod Erdoganem směřuje stále více k autokracii. Prezident podle kritiků potlačuje opozici a cenzuruje média. Opozice slibuje obnovení nezávislosti centrální banky či návrat k parlamentnímu systému.

EU/Írán: Ursula von der Leyenová chce zařadit íránské revoluční gardy na teroristický seznam. Předsedkyně Evropské komise to v úterý oznámila na Světovém ekonomickém fóru ve švýcarském Davosu. Reakce Íránu na probíhající protesty je podle ní „otřesná a hrozná“ přičemž dodala, že EU uvažuje o uvalení dalších sankcí proti Íránu. Vlnu nepokojů odstartovala smrt mladé Íránky, kterou zadržela mravnostní policie kvůli údajně nedostatečně zakrytým vlasům. V zemi už kvůli protestům přišlo o život přes 500 lidí, zatčeno jich bylo na 19 000.

 

[Euroatlantický prostor]

Německo: Zástupci států podporujících Ukrajinu se opět sešli na vojenské základně v Ramsteinu. Očekávaným hlavním výstupem konference byla dohoda o poskytnutí tanků Leopard 2 německé výroby. I přes kritiku však Berlín vývoz prozatím neschválil a situace se tak v této věci nepohnula. Dle amerického ministra obrany Lloyda Austina se setkání soustředilo na problematiku protivzdušné obrany, prakticky bylo oznámeno dodání značného množství pozemní obrněné techniky. Ještě před konferencí Dánsko přislíbilo Ukrajině všech 19 svých houfnic Caesar 8×8.

Srbsko: Rusko se snaží v Srbsku naverbovat bojovníky do konfliktu na Ukrajině. Paramilitární Wagenrova skupina napojená na Moskvu natočila videa v srbštině, aby podpořila nábor v zemi. Proti tomu se výrazně ohradil srbský prezident Aleksandar Vučić, který v reakci na to prohlásil, že Krym i Donbas vnímá jako část Ukrajiny a snahy wagnerovců o posílení jednotek srbskými bojovníky kritizoval. Účast Srbů v zahraničních konfliktech je nezákonná. Srbsko je dlouhodobě obviňováno, že dává přednost svému dlouholetému přátelství s Ruskem před ambicí vstoupit do EU.

 

[Jižní Asie]

Pákistán/Rusko: Země do konce března uzavřou dohodu o prodeji ropy a petrolejářských výrobků za zvýhodněné ceny. Detaily si na vzájemném setkání v Islámábádu odsouhlasili ruský ministr energetiky Nikolaj Šulginov a pákistánský ministr hospodářství Ajáz Sadíq. Ropa začne z Ruska proudit hned po podpisu smluv, zatímco na zkapalněný zemní plyn si Pákistán bude muset počkat až do konce roku, jelikož ruské společnosti nemají volné vývozní kapacity. Podle vyjádření ministrů budou platby probíhat v „měnách spřátelených zemí“ a do budoucna je v plánu i prohloubení barterového obchodu a napojení dopravní infrastruktury.

Indie/Srí Lanka: Dillí se svému sousedovi zaručilo za bailout u Mezinárodního měnového fondu (IMF). Ten se s Colombem dohodl na finanční pomoci ve výši 2,9 miliard dolarů, ale její schválení závisí na souhlasu věřitelů, především Číny a Japonska. Indický ministr zahraničí Subrahmanjam Džajšankar věří, že je třeba se proaktivně angažovat v záchraně Srí Lanky a vyzval investory ke vstupu na tamní trh. Pod vedením prezidenta Ranila Wickremesingha došlo k omezení rozpočtů všech ministerstev o šest procent a do roku 2030 se armáda zmenší na polovinu.

 

[Latinská Amerika]

Bolívia: Opozičný guvernér mesta Santa Cruz, Luis Fernando Camacho, musí zostať vo väzbe pred nadchádzajúcim súdnym procesom. Vo štvrtok tak rozhodla sudkyňa vo veci guvernérovho väzobného stíhania, ktoré má trvať po dobu štyroch mesiacov. Camacho je zadržiavaný na základe obvinení z „terorizmu“ v súvislosti s politickou krízou v roku 2019. Táto kríza viedla k zosadeniu exprezidenta Eva Moralesa po jeho zvolení na kontroverzné štvrté funkčné obdobie. Od guvernérovho zadržania prebiehajú v Santa Cruz protesty, ktoré ovplyvnili obchod so zvyškom krajiny.

Peru: V hlavnom meste Lima sa vo štvrtok zišli tisícky ľudí, aby pokračovali v demonštráciách proti súčasnej prezidentke Dine Boluarte. Polícia odhaduje, že sa protestu zúčastnilo približne 3 500 ľudí, avšak iné zdroje uvádzajú až dvojnásobok. Prívrženci ex-prezidenta Pedra Castilla hádzali po príslušníkoch polície kamene, či podpálili stroje a vozidlá v miestnej firme. Násilie dokonca vyústilo až k vznieteniu historickej budovy. Protesty prebiehajú v krajine už vyše mesiaca a došlo pri nich k najhorším násilnostiam za viac ako dve desaťročia.

 

[Postsovětský prostor]

Ukrajina: Při pádu vrtulníku v Brovarech zahynul ukrajinský ministr vnitra Denys Monastyrskij. Během této tragické události zemřelo celkem 14 lidí. Kromě ministra vnitra přišel o život také jeho první náměstek Jevhen Jenin a státní tajemník Jurij Lubkovič. Ukrajinská kontrarozvědka SBU uvedla, že existuje několik možných příčin pádu vrtulníku, včetně porušení letových pravidel, technické závady či sabotáže. Ministr byl  klíčovým a blízkým spolupracovníkem ukrajinského prezidenta Zelenského. Údajně to byl právě on, kdo v noci 24. února 2022 jako první oznámil prezidentovi, že ruská vojska vtrhla na Ukrajinu.

Ruská federace/Ukrajina: Moskva oznámila, že její jednotky získaly kontrolu nad osadou Kliščivka zhruba 9 km jižně od Bachmutu ve východoukrajinské Doněcké oblasti. Dle zprávy ruského ministerstva obrany byla osada dobyta pozemními silami za pomoci dělostřelecké a letecké podpory. Získání této osady naznačuje ruský postup v okolí strategického města Bachmut, o který se vedou již několik měsíců těžké boje. Dobytí Kliščivky si nárokuje paramilitární organizace Wagnerova skupina a ruská doněcká milice.

 

[Subsaharská Afrika]

Nigérie: Měsíc před začátkem voleb došlo k útoku  na kanceláře Nezávislé národní volební komise v regionálním státě Enugu na severovýchodě země. V kontextu dlouhotrvajícího a nadále rostoucího nebezpečí v různých oblastech Nigérie způsobeného nestátními ozbrojenými skupinami tak dochází k růstu nejistoty a obav z průběhu nadcházejících prezidentských, parlamentních a komunálních voleb. Již v předchozích letech docházelo ke snahám o jejich delegitimizaci, nicméně k útoku na budovu volební komise došlo poprvé. Předseda volební komise zatím nepovažuje za nutné volby odkládat.

Togo: V hlavním městě Lomé se uskutečnila dvoudenní konference zaměřená na boj proti terorismu.  Diskutovalo se o nenásilných metodách a jedním z výstupů je zaměření se na prevenci radikalizace mladých lidí, kteří kvůli špatné sociální či ekonomické situaci přechází na stranu teroristů. Důraz byl kladen taktéž na mezinárodní spolupráci, čemuž odpovídá i různorodost zapojených účastníků. Celkem se konference zúčastnilo více než 250 osob, mezi které patřili reprezentanti afrických parlamentů, neziskové organizace či zástupci agentur OSN.

 

[Západní Pacifik]

Fidži: Velitel vojenských sil Jone Logavatu Kalouniwai varoval vládu před znepokojením předních činitelů země ohledně plánovaných změn Ústavy. Ty se týkají především pravomocí armády Fidžijské republiky. Podobná prohlášení vyvolávají ve společnosti obavu z armádního převratu, které jsou v historii ostrovního státu běžným jevem. Na vznesené obavy reagoval se snahou uklidnit lid i celkovou situaci premiér Sitiveni Rabuka, jenž také dlouhodobě upozorňuje na nutné úpravy správy země. Situace nastala po necelém měsíci od jeho těsného zvolení do funkce.

Tchaj-wan: Premiér Su Čen-čchang odstoupil ze své funkce, čímž se rozpadl také jeho kabinet, nazývaný též Výkonný dvůr. Rozhodnutí učinil na základě lokálních voleb z minulého roku, v nichž vládní Demokratická pokroková strana neuspěla. Původně Čen-čchang podal demisi již po prohraných volbách, nakonec ale ve funkci setrval na přání tchajwanské prezidentky Cchaj Jing-wen. Ta má nyní za úkol jmenovat nového premiéra. Nová podoba vlády by měla být známa po oslavách  čínského Nového roku, tedy zhruba za týden.

 

[Kyberbezpečnost]

Kyberbezpečnost: Skupina Bleeping Computer tento týden upozornila na zneužívání placených Google reklam za účelem šíření škodlivého kódu. Placené reklamy nabízí ke stažení známé a volně dostupné programy, místo nich si však uživatelé nevědomky stahují škodlivý software. Tento typ útoku je obtížné zpozorovat, neboť placená reklama útočníků je často řazena i před oficiální stránku produktu. Efektivitu útoků podporuje fakt, že útočníci rozjeli masivní kampaň s doménami, které vzhledově či jménem připomínají originální stránku. Rozsah podvrhů ukazuje, že politiky firmy Google nejsou dostatečné.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *