Přehled světového dění z uplynulého týdne (31/2023)

[Blízký východ a severní Afrika]

Irák/Sýrie/Turecko: Turecké bezpečnostní složky zahájily sérii protiteroristických operací v souvislosti s explozí, ke které došlo minulý týden před budovou ministerstva vnitra v Ankaře. Policejní jednotky provedly rozsáhlé razie napříč 64 tureckými provinciemi a zadržely při nich několik desítek podezřelých. Turecké letecké síly provedly několik úderů na území severního Iráku a severní Sýrie. Za sebevražedným útokem údajně stojí organizace Strana kurdských pracujících, jejíž buňky se nachází v těchto oblastech.

Izrael/Palestinská autonomie: V sobotu zahájili příslušníci radikálního hnutí Hamás útok na území židovského státu. Jedná se o nejzávažnější eskalaci v posledních letech. Ke střetům došlo v řadě vesnic a měst v okolí Pásma Gazy. Z palestinského území bylo odpáleno nejméně 2500 raket. Již za první den otevřeného konfliktu zemřelo přes sto izraelských obyvatel. Několik desítek osob bylo zajato. Jedná se o nečekaně rozsáhlý útok, na který premiér Benjamin Netanjahu reagoval vyhlášením válečného stavu a leteckými údery na Pásmo Gazy. Ty si vyžádaly nejméně 200 obětí, jejich počet narůstá.

 

[Euroatlantický prostor]

USA: Republikán Kevin McCarthy přišel o svou pozici předsedy Sněmovny reprezentantů poté, co se proti němu v hlasování vzbouřilo několik jeho radikálních stranických kolegů. Důvodem byla McCarthyho role při uzavření kompromisu ohledně financování federální administrativy, který dočasně odvrátil její shutdown. Jeho nástupce však zatím nebyl vybrán. Situace v Kongresu mimo jiné ohrožuje financování vojenské pomoci Ukrajině. Žádná částka pro Kyjev totiž nebyla zahrnuta v kompromisním plánu financování a není jasné, zda bude vůbec republikánská náhrada za McCarthyho nakloněna podpoře Ukrajiny.

EPS/EU: Ve španělské Granadě se na třetím summitu Evropského politického společenství setkali představitelé skoro padesáti zemí, aby probrali bezpečnostní krize v Evropě, včetně Ukrajiny a Náhorního Karabachu. Na EPS navázalo neformální setkání hlav států EU, během něhož byly hlavními tématy možné rozšíření bloku a migrace. Představitelé se v principu shodli na budoucím rozšíření EU, ale uznali nutnost reforem jak interního fungování bloku, tak kandidátských států. V problematice migrace se však shodu najít nepovedlo, protože již dojednaný návrh řešení byl vetován Polskem a Maďarskem.

 

[Jižní Asie]

Indie: Policie provedla zásah proti novinářům z investigativního webu NewsClick, který obviňuje z šíření čínské propagandy a spolupráce se společnostmi Xiaomi Corp a Vivo Mobile. Ve čtvrtek došlo k zadržení editora Prabira Purkayasthae a ředitele lidských zdrojů Amita Chakravartyho. Dříve bylo několik dalších novinářů NewsClicku vyšetřováno a prohledáno. Policie jim rovněž zabavila jejich elektronická zařízení. Policejní zásah proběhl na základě protiteroristického zákona kvůli údajnému financování webu z Číny, snaze narušit indickou suverenitu a vyvolat nespokojenost. Nevládní organizace upozorňují, že tento zákon je používán k potlačení opozičních názorů v zemi a setrvale se zhoršuje svoboda tisku.

Pákistán: Islámábád v úterý vyhlásil tvrdý postup proti nelegálním migrantům. Do 1. listopadu mají dobrovolně odejít, jinak jim hrozí zatčení a deportace včetně zabavení majetku. Nulová tolerance dopadne především na 1,73 milionu Afghánců, kteří nemají platný pas a víza. Pákistán totiž dříve uznával jako cestovní dokument také občanský průkaz. Podle pákistánských autorit jsou Afghánci bezpečnostní hrozbou, jelikož 14 z 24 sebevražedných útoků v tomto roce spáchali právě oni. Afghánská ambasáda si stěžuje na bezdůvodné zatýkání lidí, kteří mají platné dokumenty.

 

[Postsovětský prostor]

Ruská federácia: Prezident Ruskej federácie sa vyjadril k možnej príčine smrti veliteľa Wagnerovej skupiny Prigožina. Šéf Wagnerovcov v auguste zahynul pri havárii súkromného lietadla spolu s ďalšími deviatimi pasažiermi. Putin na dvadsiatom ročníku kongresu Valdajského diskusného klubu v Soči informoval, že vyšetrovacia komisia vylúčila externý zásah lietadla a uviedol, že v Prigožinovom tele sa našli zbytky granátu. Zahraničné organizácie označili Putinov pokus naznačiť, že príčinou havárie je výbuch granátu na palube, za bizarné.

Ukrajina/Ruská federácia: Ruská strela v ukrajinskej obci Hroza zabila 52 ľudí. Ide o doteraz najvyšší počet civilných obetí v jednom dni v Charkivskej oblasti od začiatku ruskej invázie. Balistická strela Iskander zasiahla ukrajinskú dedinu nachádzajúcu sa 40 kilometrov od frontovej línie počas pietneho stretnutia venovanom padlému ukrajinskému vojakovi. Miestni špekulujú o tom, že ruská strana o stretnutí vedela dopredu. Úrad vysokého komisára OSN pre ľudské práva na miesto vyslal terénny tím, ktorý útok prešetruje.

 

[Subsaharská Afrika]

Mali: Konflikt mezi armádou a džihádistickými povstalci se vyostřuje. Eskalaci vyvolalo stahování sil OSN z tamní peacekeepingové mise, které bylo zahájeno v červenci. Povstalci obléhají město Timbuktu a mají již na svědomí úmrtí desítek civilistů. Tamní vojenská junta, bránící zemi nyní na více frontách, odmítla spolupráci jak s OSN, tak s Francií. Na současnou rychlou eskalaci konfliktu poukazuje také odborník na oblast Sahelu  Ulfa Laessing. Zároveň varuje před občanskou válkou v Mali, které se nachází v  již tak nestabilním regionu zmítaném vojenskými převraty.

Niger: V uplynulém týdnu započalo stahování francouzských jednotek ze země. Potvrdila to francouzská generalita i tamní vojenská junta. Nejprve se vrátí domů 400 vojáků z jihozápadu země. Francouzský prezident Macron se původně nelegitimní vládě junty, která převzala moc v červenci, nechtěl podvolit. Před měsícem ale rozhodl o absolutním ústupu Francie z Nigeru. To může vážně narušit bezpečnost země, tak jak se to stalo v bývalých francouzských koloniích regionu. Ty zažívají vlnu odporu vůči bývalému kolonizátorovi. Viní Francii z vlivové politiky sledující pouze vlastní zájmy a z toho, že nevyřešila bezpečnostní krizi, která si v regionu vyžádala tisíce životů.

 

[Západní Pacifik]

Čína/Filipíny: Čtyři filipínské lodě přivážející zásoby na základnu Second Thomas Shoal v Jihočínském moři čelily blokádě ze strany čínské pobřežní stráže. Základna Manily se nachází na sporném území Spratlyových ostrovů, které si nárokuje Čína, ale částečně také Filipíny. Zásobující plavidla se dostala do těsné blízkosti čínské lodě blokující jejich další postup. Nakonec se jim nicméně podařilo zásoby doručit a bezpečně se vrátit zpět do přístavu. Vztahy mezi Pekingem a Manilou jsou však v současnosti napjaté a k námořním incidentům podobného typu dochází ve sporných vodách západního Pacifiku stále častěji.

Čína/USA: Vůdce většiny v americkém Senátu Chuck Schumer v rámci své cesty po Asii navštívil Šanghaj, kde se setkal s tajemníkem tamního výboru Komunistické strany Čchen Ťi-ningem. Jednalo se o první oficiální kongresovou návštěvu v Číně po čtyřech letech. Při této příležitosti Schumer zdůraznil, že Washington nestojí o konflikt ani přerušení ekonomických vazeb s Pekingem. Chce však dosáhnout rovných podmínek a spravedlivého zacházení s americkými firmami působícími v Číně.

 

[Kyberbezpečnost]

Výzkumný tým Satori společnosti HUMAN oznámil, že se mu podařilo odhalit a narušit rozsáhlý a komplexní kyberkriminální ekosystém, který označil jako BADBOX. Celý ekosystém byl založen na infikování široké škály produktů s operačním systémem Android malwarem před tím, než se dostaly do prodeje. Jakmile se daná zařízení zapnula, stáhla si další doplňující moduly, které kyberzločincům umožňovaly různé druhy podvodů a znesnadňovaly jejich odhalení. Tento problém se týká zařízení méně známých značek a sami uživatelé nemají šanci infekci odstranit.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *