Přehled světového dění z uplynulého týdne (30/2023)

[Blízký východ a severní Afrika]

Izrael/Palestinská autonomie/Saúdská Arábie: Minulý týden proběhla dvoudenní návštěva vyslance Saúdské Arábie pro Palestinu Nayefa al-Sudairi na Západním břehu Jordánu. Jedná se o první návštěvu na takto vysoké diplomatické úrovni od roku 1967, navíc v kontextu probíhajícího postupného sbližování Saúdské Arábie a Izraele. Klíčovým bodem vyjednávání mezi zeměmi je zejména pozice Palestinské autonomie a vytvoření samostatného palestinského státu. Saúdská Arábie také usiluje o možnost rozvoje civilního jaderného programu.

Izrael/USA: Zástupci zemí dojednali podmínky bezvízového vstupu, začne platit od 30. listopadu. Oznámení přišlo několik dní po setkání amerického prezidenta Joe Bidena a izraelského premiéra Benjamina Netanyahu při příležitosti zasedání Valného shromáždění OSN. Státní tajemník Spojených států amerických Antony Blinken oznámil, že dohoda usnadní pohyb mezi zeměmi také americkým občanům, kteří vlastní palestinský cestovní pas. Bezpečnostní opatření, která omezovala vstup palestinských a arabských Američanů do Izraele, byla dlouhodobě předmětem kritiky.

 

[Euroatlantický prostor]

Kosovo/NATO: Severoatlantická aliance v pátek potvrdila budoucí záměr zvýšit přítomnost mírových jednotek KFOR v Kosovu. Rozhodnutí bylo učiněno v kontextu zvyšujícího se napětí na severu země. Navazuje mimo jiné také na úterní žádost srbského prezidenta Alexandara Vučiće. Ten prohlásil že jednotky KFOR by měly v Kosovu převzít roli bezpečnostního garanta, namísto současného policejního sboru. Hlavním motivem tohoto kroku byl incident z konce minulého týdne, kdy skupina 30 ozbrojenců zaútočila na kosovskou policejní patrolu a následně se zabarikádovala v místním klášteře. Celkem přišli o život čtyři lidé.

Švédsko: Stockholm během pátku oznámil nasazení armády v boji proti činnosti ozbrojených gangů v zemi. Rozhodnutí bylo učiněno v důsledku narůstající kriminality během posledních několika týdnů. Pouze během záři přišlo o život 12 lidí. Policie přisuzuje vzrůstající násilí především špatné integraci imigrujících osob, zneužívání drog a rozevírajícím se ekonomickými nůžkám ve společnosti.

 

[Jižní Asie]

Indie/USA: Ministr zahraničí Subrahmanjam Džajšankar ve čtvrtek navštívil svůj americký protějšek Antonyho Blinkena ve Washingtonu. Jedním z důvodů setkání byla snaha vyřešit spor mezi Indií a Kanadou ohledně vraždy sikhského lídra Hardeepa Singha Nijjara, ze které Ottawa viní Dillí. Během jednání Džajšankar vyjádřil obavy týkající se sikhského separatistického hnutí, které považuje za bezpečnostní hrozbu. Spojené státy, usilující o urovnání vztahů mezi zeměmi, naléhají na Indii, aby spolupracovala na vyšetřování vraždy s Kanadou.

Pákistán: Sebevražedné bombové útoky ve dvou mešitách si v pátek vyžádaly nejméně 57 obětí a desítky zraněných. Nejméně 52 lidí zemřelo při prvním výbuchu, který zasáhl shromáždění muslimů v Balúčistánu. Druhý incident proběhl v mešitě regionu Chajbar Paštúnchwá poté, co se dva útočníci neúspěšně pokusili vniknout do policejní stanice. K zodpovědnosti se zatím nikdo nepřihlásil. Islamistická organizace Tehríke Tálibán Pákistán (TTP), který má v posledním roce na svědomí rostoucí počet útoků, svou účast odmítl.

 

[Postsovětský prostor]

Arménie/Ázerbájdžán: Náhorní Karabach opouští kvůli obavám z etnických čistek deseti tisíce Arménů. Exodus začal kvůli ázerbájdžánské vojenské operaci směřující na území Náhorního Karabachu, o které jsme vás informovali minulý týden. V pátek se celkový počet civilistů prchajících z Arcachu do Arménie blížil 90 tisícům a odhaduje se, že by se číslo mělo vyšplhat až na 120 tisíc uprchlíků. Podle OSN tvoří až třetinu uprchlíků děti. Leader separatistické republiky Arcach, jejíž území je mezinárodně uznáváno jako součást Ázerbájdžánu, podepsal dekret oficiálně ukončující samostatnost tohoto území k 1. lednu 2024 a integrující jej do Ázerbájdžánu.

Ruská federace: Moskva chce vytvořit nové bojové jednotky a zapojit je do probíhajících bojů na Ukrajině. Kreml to uvedl ve čtvrtek po schůzce ruského prezidenta Vladimíra Putina s bývalým členem vedení Wagnerovy skupiny Andrejem Troševem. Trošev, veterán z Afghánistánu, Čečenska a Sýrie, držitel nejvyššího ruského vyznamenání, po odchodu z Wagnerovy skupiny pracuje pro ruské ministerstvo obrany. V budoucích týdnech má hrát roli spojky a pokusit se integrovat bývalé i stávající Wagnerovce do oficiálních struktur ruského ministerstva obrany.

 

[Subsaharská Afrika]

Burkina Faso: Přechodná vláda, vedená kapitánem Ibrahimem Traoré, uvedla, že zmařila pokus o státní převrat. Z pokusu byli obviněni čtyři důstojníci burkinské armády. Na začátku minulého týdne publikoval server Jeune Afrique dva články, referující právě o napětí v rámci armády. Traorého junta tyto spekulace odmítla a pozastavila možnost působení Jeune Afrique v zemi. Údajný pokus o převrat navíc přichází téměř rok od převratu vedeného Traorém a v době, kdy Mali, Burkina Faso a Niger uzavřeli obranný pakt o vojenské spolupráci, ve světle jejich izolace po vojenských převratech ve všech zmíněných zemích.

Eswatini: V poslední africké absolutistické monarchii, Eswatini (dříve Svazijsku), proběhly v pátek parlamentní volby. Parlament má přitom pro monarchu, krále Mswati III, pouze poradní funkci. Mswati III je u moci od roku 1986 a mnozí neočekávají po proběhlých volbách žádnou změnu. Lidé volí 59 poslanců, dalších deset potom ustanovuje přímo sám král. Ten jmenuje také 20 z 30 senátorů. V posledních volbách roku 2018 uspěli tři opoziční představitelé – dva z nich jsou nyní ve vězení, třetí žije v exilu. Největší opoziční strana, Spojené lidově demokratické hnutí (People’s United Democratic Movement) je v zemi označeno za teroristickou organizaci.

 

[Západní Pacifik]

ASEAN: Krajiny juhovýchodnej Ázie naliehavo apelovali na pokojné riešenie konfliktov v Mjanmarsku, spornom Juhočínskom mori a na Ukrajine. Stalo sa tak na 78. Valnom zhromaždení OSN, ktoré minulý týždeň prebehlo v New Yorku. Členovia ASEAN využili najvýznamnejšie svetové diplomatické pódium na zdôraznenie nevyhnutnosti udržania mieru, bezpečnosti a prosperity nielen vo svojom regióne, ale aj globálne.

Mjanmarsko: Úradujúci líder exilovej vlády prehlásil, že odbojové sily majú pod kontrolou až 60 percent územia štátu a sú rozhodnuté viesť odpor proti existujúcej junte. Násilie a nepokoje v krajine zintenzívnili po sérii konfliktov s ozbrojenými etnickými skupinami a rastúcom nesúhlase s aktuálnym politickým režimom. Tieňová vláda, spojená so zvrhnutou vodkyňou Aun Schan Su Ťij a vytvorená po prevrate v roku 2021, pokračuje v pozemných útokoch aj v blízkosti hlavného mesta Nay Pyi Taw. Situácia vyvoláva zvýšenú pozornosť a znepokojenie v globálnom politickom spoločenstve.

 

[Kyberbezpečnost]

Kyberbezpečnostní firma Volexity identifikovala několik aktivních a dlouhodobě běžících kampaní zaměřujících se na tibetské, ujgurské a taiwanské osoby a organizace. Za kampaní údajně s vysokou pravděpodobností stojí Evilbamboo (dříve též jako Evil Eye), tedy skupina pracující ve prospěch Čínské lidové republiky. Útočníci vytváří nejen falešné webové stránky a profily na sociálních sítích, ale i distribuují vlastní škodlivé aplikace pro Android a iOS. Mimo to zakládají a rozšiřují komunity, které následně využívají pro snadnější šíření malware a spyware.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *