JF-17 Thunder

Přehled světového dění z uplynulého týdne (37/2017)

[Blízký východ]

Sýrie: Syrské vládní jednotky a milice Syrských demokratických sil (SDF) podporované Spojenými státy vedou separátní ofenzívu proti pozicím samozvaného Islámského státu (ISIS) v provincii Deir al-Zor. ISIS si v této provincii na východě Sýrie stále drží oblasti na hranicích s Irákem, které jsou bohaté na ropu. Vládní jednotky znovu obsadily leteckou základnu na předměstí Deir al-Zor, zatímco milice SDF se snaží dobýt území na východě řeky Eufrat. Může tak nastat situace, kdy se v podstatě opoziční jednotky střetnou ve snaze vytlačit ISIS.

Egypt/USA: V neděli 10. září začalo deseti denní vojenské cvičení Bright Star mezi jednotkami Egypta a Spojených států. Toto první společné cvičení po osmi leté „přestávce“ je zaměřeno na protiteroristické aktivity a dle mluvčího Pentagonu majora Adrian J. Rankine-Gallowaye se cvičení účastní okolo 200 amerických vojáků, což je značně méně oproti předešlým cvičením, kterých se zúčastnilo řádově tisíce jednotek. Trumpova administrativa považuje Egypt za klíčového partnera v boji proti terorismu, přesto však pozdržela 300 milionů USD Egyptu ve formě vojenské a ekonomické pomoci.

[Euroatlantický prostor]

USA: Poslednímu ledoborci pobřežní stráže Spojených států amerických skončí technická životnost do pěti let. V současné době se pobřežní stráž snaží uskutečnit modernizační program v rámci, kterého by měla obdržet tři těžké a tři střední ledoborce. Problémem jsou finance a reálně hrozí, že první postavená jednotka se nedostane na vodu podle plánu do roku 2023. Pokud by k tomu došlo, ztratí Spojené státy na určitou dobu schopnost operovat ve vodách Antarktidy.

Polsko: Veletrh MSPO v polském městě Kielce odrážel na plno situaci navyšujícího se obranného rozpočtu země a rozsah probíhajících modernizačních programů. V Kielcích byla prezentována například modernizovaná verze tanku Leopard 2 na standard Leopard 2PL a prototyp modernizovaného tanku PT-91. Dále se zde představilo polské BVP Borsuk, polské radary Warta a Bystra, rovněž domácí UAV Łoś a systém raketového dělostřelectva Stokrotka vyvíjený spolu s Ukrajinou. Společnost Saab zde prezentovala nedávnou spolupráci s polskými loděnicemi s důrazem na možnou budoucí spolupráci v tendru na nové polské ponorky. Ve stejném ohledu se činila i francouzská společnost Naval Group, která slíbila vytvořit až 2 000 pracovních míst v případě úspěchu francouzských ponorek třídy Scorpene.

[Jižní Asie]

Bangladéš: Země čelí humanitární krizi způsobené příchodem 270 000 Rohingů v uplynulých dvou týdnech. Od října minulého roku sem z Myanmaru uteklo přes 350 000 příslušníků této muslimské menšiny. Za účelem zastavení přílivu uprchlíků navrhuje Dháka zřízení bezpečných zón pod mezinárodní kontrolou přímo v násilím zmítaném státě Rakhine. Toto řešení je však nepravděpodobné, jelikož myanmarská vláda považuje Rohingy za nelegální imigranty z Bangladéše a probíhající armádní zásah za nezbytnou protiteroristickou operaci. Podpory se Myanmaru dostává i z Indie, která sdílí obavu z možné radikalizace uprchlíků a odsuzuje násilí páchané rohingskými rebely.

Pákistán/Čína: Letectva obou zemí zahájila šestý ročník společného cvičení Shaheen VI. Společný výcvik začal ve čtvrtek a potrvá až do 27. září. Zúčastní se ho také pozemní složky vzdušných sil. Na čínské straně se cvičení účastní stíhačky Shenyang J-11, bombardéry Xian JH-7, systém KJ-200 AWACS a protiraketová obrana. Pákistán nasadí stíhačky JF-17 Thunder vyrobené ve spolupráci s Čínou a stroje včasného varování. Cílem cvičení je podle čínského prohlášení zlepšení mezinárodní spolupráce a efektivity boje.

[Latinská Amerika]

Kolumbie: Guerillová skupina ELN se spolu s vládou dohodla na bilaterálním příměří. V platnost vejde k 1. říjnu, a pozbude jí k 12. lednu příštího roku s možností obnovení v případě, že bude dosaženo pokroku ve vyjednáváních o trvalém míru a odzbrojení. Příměří zároveň pozbude platnosti v případě únosu či vraždy, spáchané ELN. Právě zastavení násilných činů byla podmínka vlády pro oboustranné příměří. Jeho ohlášení přišlo v době, kdy se země připravovala na návštěvu papeže Františka I.

[Post-sovětský prostor]

Moskva/Minsk: Jednou z najhorúcejších tém v postsovietskom regióne  za  posledný týždni bolo plánované ruské vojenské cvičenie Západ 2017. Ruská federácia pravidelne každé 4 roky organizuje veľké cvičenia Západ, na západe Ruska a v Bielorusku. Podľa oficiálnych zdrojov sa jedná o cvičenia zameraná na obranu územia pred útokom zo Západu. Kritici však poukazujú aj neoficiálne zameranie cvičenia a to výcvik útočných operácií. Cvičenie Západ 2017 naplánované na polku septembra vzbudilo pozornosť u susedov Ruska :  na Ukrajine, ktorá je v konflikte s proruskými separatistami. V Bielorusku – ktoré sa má podieľať na Ruskom cvičení, opozícia ostro protestuje a poukazuje na možnosť zotrvania ruských vojsk na území Bieloruska aj po skončení cvičenia. Najviac však boli znepokojené pobaltské republiky. NATO, ktoré má od konfliktu na Ukrajine zhoršené vzťahy s Moskvou cvičenie pozorne sleduje. Najväčšia kritika zo strany Bruselu zaznieva, keď ruské letectvo prelietava nad Baltským morom bez akejkoľvek komunikácie , čo vedie k pohotovostným štartom stíhačiek NATO.

Moskva: Koncom týždňa sa v Ruskej federácii uskutočnili regionálne voľby, v ktorých voliči vyberali gubernátorov a regionálnych poslancov. Po minuloročných parlamentných voľbách si najsilnejšiu pozíciu udržala prokremeľská strana Jednotné Rusko. V regionálnych voľbách sa preto neočakávali žiadne veľké prekvapenia. Na strane druhej však regionálne voľby boli určitou generálkou pred nadchádzajúcimi prezidentskými voľbami, ktoré sa uskutočnia jar 2018. Niektorí politológovia preto očakávali, že sa v týchto voľbách môžu odzrkadliť nálady opozície, predovšetkým po korupčných kauzách. Ruská opozičná strana Jabloko viedla intenzívnu kampaň, zároveň však jeden z lídrov  opozície Alexej Navaľnyj vyzval na bojkot volieb. Napriek celkovému úspechu vládnucej strany Jednotné Rusko, sa v týchto voľbách podarilo zabodovať aj opozícii a to v Moskve. Tu opozícia vyhrala v 14 zo 125 okresov, v mnohých ďalších budú zastúpení jej zástupcovia. V niektorých okresoch Moskvy dokonca Jednotné Rusko nezískalo žiadny mandát.

[Východní Asie]

Južná Kórea: Stovky obyvateľov a aktivistov protestovali v juhokórejskej oblasti Seongju proti nasadeniu ďalších súčastí amerického protiraketového systému THAAD. Tvrdia, že obranné systémy ohrozujú životné prostredie i zdravie rezidentov a kroky juhokórejskej vlády vnímajú ako zradu. Proti nasadeniu sa vyjadrila aj Čína, ktorá rozmiestnenie THAADu a úzku americko-juhokórejskú obrannú spoluprácu dlhodobo kritizuje. Peking deklaruje, že tieto akty iba narúšajú regionálnu stabilitu a stupňujú napätie na Kórejskom polostrove. Soul argumentuje, že k opatreniam nakoniec pristúpili vzhľadom na americký  nátlak a severokórejskú hrozbu.

Japonsko: V Japonsku sa dostávajú do pozornosti silnejúce debaty o budúcnosti japonského postoja k nukleárnym zbraniam. Niektorí politici a odborníci nevylučujú možnosť, že by „krajina vychádzajúceho slnka“ mohla zmeniť svoju doterajšiu politiku a zaujímať sa o americkú nukleárnu prítomnosť priamo v Japonsku, alebo dokonca sa snažiť o vývoj vlastných kapacít. Podporovatelia týchto myšlienok argumentujú súčasnými hrozbami zo strany Severnej Kórey a vyhláseniami amerického prezidenta Trumpa, ktorý deklaroval, že východoázijskí spojenci musia byť zodpovední za svoju bezpečnosť predovšetkým sami.

[Moderní technologie a kyberbezpečnost]

Kybernetická bezpečnost: Bezpečnostní agentura Symantec informovala o pokročilých, špionážních operacích, které byly mířeny na energetické společnosti v USA, Evropě a v některých případech došlo k úspěšnému získání informací z řídicích systémů společností. Tyto operace započaly svou činnost ke konci roku 2015, následně ji výrazně navýšily v dubnu tohoto roku v podobě phishingových emailů. Dle Symantec stojí za těmito operacemi zahraniční vláda propojená s hackerskou skupinou Dragonfly, která byla v dřívějších letech spojována s ruskou vládou. Symantec přímo Rusko nezmínil, ale oznámil, že část kódu byla napsána v ruštině.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *